Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jakich akcesoriów potrzebuje Twój telewizor?

Zdjęcie poglądowe telewizora

Współczesne telewizory to nie tylko możliwość oglądania filmów, ale również surfowanie po Internecie, Skype, YouTube itp. Już sam pilot nie wystarcza, aby korzystać z wszystkich usług. Konieczny jest zakupów akcesoriów, które poprawią naszą interakcję z telewizorem.

Zwykle cena takich dodatków jest niewielka, bo wydając kilkadziesiąt złotych kupimy kamerę lub klawiaturę bezprzewodową. Za inne akcesoria zapłacimy trochę więcej. Jednak zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, komfort korzystania z telewizora się znacząco poprawi.

Bezprzewodowa klawiatura

Umożliwia dużo łatwiejsze nawigowanie po telewizorze. Za pomocą strzałek oraz klawiszy „enter” i „escape” jesteśmy w stanie dotrzeć do najgłębszych zakamarków telewizyjnego menu. Jednak zalety takiej klawiatury poczujemy przede wszystkim wtedy, gdy będziemy korzystać z Internetu. Wpisywanie znaków przy użyciu pilota jest bardzo uciążliwe. Wiele osób to właśnie z tego względu trzyma się z dala od przeglądarki internetowej. Z klawiaturą nawet najdłuższe frazy wpiszemy w ciągu kilku, góra kilkunastu sekund.

Poza tym klawiatura taka daje nam dostęp do większości opcji, jakie znajdują się na pilocie. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmieniać nią kanały, regulować poziom dźwięku, parametry obrazu (jasność, kontrast) itp.

Kobieta z klawiaturą bezprzewodową podłączoną do telewizora

Klawiatura bezprzewodowa do telewizora

Samo podpięcie klawiatury również jest stosunkowo prosto. Parowanie urządzeń przebiega w analogiczny sposób, co łączenie ze sobą dwóch telefonów za pomocą Bluetooth.

W miarę przyzwoitą klawiaturę bezprzewodową kupimy już za około 100 zł. Pamiętajmy jednak, aby raczej kupować klawiatury tej samej firmy, która wyprodukowała telewizor. Ustrzeże to nas przed ewentualną niekompatybilnością sprzętu, chociaż sprzęt różnych producentów również powinien ze sobą współpracować, ale zdarzają się wyjątki.

Kamera internetowa (webcam)

Skype to popularna aplikacja, która umożliwia prowadzenie wideorozmów poprzez sieć Internet. Jest ona kompatybilna z różnymi platformami. Możemy ją zainstalować na urządzeniach z systemem Android, MS Windows oraz iOS. Komunikator Skype jest także preinstalowany w telewizorach ze Smart TV.

Jednak, aby możliwe było prowadzenie wideorozmów, konieczny jest zakup kamery internetowej. Przed zakupem musimy jednak zwrócić uwagę, aby kamera była kompatybilna z naszym telewizorem. Listę przetestowanych i zalecanych modeli, znajdziemy na stronie producenta naszego telewizora.

Kamera telewizyjna do wideorozmów w telewizorze

Kamera telewizyjna do wideorozmów firmy Logitech

Czy warto jednak kupować taką kamerę? Jeżeli często korzystasz z aplikacji Skype, to oczywiście warto. Oglądanie swojego rozmówcy na dużym ekranie w rozdzielczości Full HD, zapewni dużo lepsze doznania niż w przypadku monitora, czy smartfona.

Kamerę do telewizora kupimy już za około 100 zł.

Soundbar

Telewizor to nie tylko obraz, ale również dźwięk. Niestety, ale większość telewizorów nie jest w stanie zaoferować nam dźwięku o zadowalającej jakości. Dlatego tak popularne są zestawy kina domowego. Niestety, ale wymagają one odpowiedniego rozlokowania w mieszkaniu. Jeżeli nie masz miejsca na dodatkowy sprzęt, to z pomocą przyjdzie Ci soundbar. Łączymy go z telewizorem bezprzewodowo za pomocą Blutooth, dlatego możemy go umieścić w dowolnym miejscu, chociaż zaleca się ustawić go pod telewizorem.

Soundbar umieszczony pod telewizorem

Soundbar pod telewizorem

Soundbar kupimy już za około 400 zł, chociaż za dobrej klasy model musimy zapłacić przynajmniej 1000 zł.

Smart TV dla starszych telewizorów

Nowe telewizory posiadają wbudowaną już technologię smart TV. Okazuje się jednak, że i starsze odbiorniki możemy wzbogacić o tę funkcję. Wystarczy zakupić tzw. TV BOX lub dongle. Ten pierwszy jest zamknięty w dużej obudowie, jest bogatszy w funkcje oraz droższy. Z kolei dongle, to niewielkie urządzenie, które przypomina wyglądem pendrive. Zarówno TV BOX oraz dongle podłączamy do telewizora za pomocą złącza SCART lub HDMI.

Dongle podłączone do telewizora przez HDMI

Dongle podłączone przez HDMI

Cena takich urządzeń waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Dlatego jeżeli do wymiany telewizora motywuje Cię jedynie brak Smart TV, to może warto rozważyć dużo tańszy TV BOX lub dongle?

Adapter WiFi

Pozwala na przeniesienie obrazu ze smartfona na ekran telewizora. Adapter WiFi wyposażony jest w złącze HDMI (wpinamy go do telewizora) oraz złącze USB, które służy do ładowania urządzenia.

Adapter WiFi podłączony do TV

Adapter WiFi z telewizorem

Adapter WiFi jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają telewizor bez Smart TV, a nie chcą kupować TV BOX lub dongle.

Co jeszcze?

Jeżeli posiadasz również inne urządzenia kontrolowane za pomocą pilota, np. odtwarzacz DVD, amplituner, dekoder itp., to może warto zakupić jeden uniwersalny pilot do wszystkiego? Zanim jednak to zrobisz sprawdź, czy dany model jest kompatybilny ze sprzętem, który posiadasz w domu. Sytuacja jest dużo prostsza, gdy mamy do czynienia z jednym producentem. Wtedy masz niemal 100% pewność, że zakupiony przez Ciebie pilot będzie współpracował z każdym urządzeniem. Ceny takich pilotów zaczynają się od 20 zł. Są to jednak produkty o wątpliwej jakości. Za markowego pilota musimy zapłacić przynajmniej 50 zł.

Jeżeli jakość dźwięku jaką oferuje Twój telewizor jest niewystarczająca, a soundbar wydaje Ci się nie oferować wystarczających doznań, to może warto skusić się na zestaw kina domowego? Dobrej klasy sprzęt, z dźwiękiem 7.1, po odpowiednim rozstawieniu głośników dostarcza niesamowitych wrażeń, zwłaszcza podczas oglądania filmów akcji, bo co może być bardziej realistycznego niż dźwięk wybuchów poza Twoimi plecami? Kino domowe o akceptowalnych parametrach, to koszt minimum 800 zł.

Jeżeli kupiłeś telewizor 3D, to w zestawie znajdziesz także okulary. Niestety, ale to zwykle na okularach producenci oszczędzają najbardziej. Dlatego jeżeli efekt 3D jest niesatysfakcjonujący, to niekoniecznie jest to wina źle zrobionego filmu, albo niedopracowanego telewizora, a może właśnie okularów? Jeżeli stoisz przed takim problem, to zastanów się, czy nie warto kupić nowych okularów? Poza tym w komplecie dostajemy jedną, góra dwie pary okularów. Jeżeli telewizor ogląda więcej osób, to tak czy inaczej będziesz musiał dokupić kolejną parę.

Najlepsze opinie ↑

+5[5]
burek 7 lat temu
Dla mnie najbardziej przydatna jest klawiatura bezprzewodowa. Wcześniej prawie w ogóle nie korzystałem z przeglądarki w telewizorze, bo zanim wpisałem czego szukam to zeszło mi kilka minut Z klawiaturą robię to w ciągu chwili. Co do kamery, to wiadomo, że jak chcesz Skype, to musisz ją kupić, ale z doświadczenia wiem, że trzeba mieć do tego szybki Internet, bo w Full HD to trzeba przesyłać duże ilości danych. W przeciwnym razie obraz się bardzo rozciąga i widać niewyraźnie, ale to jak mówiłem jest chyba kwestią szybkości łącza internetowego.
Odpowiedz

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.