Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Co zrobić, aby lodówka zużywała mniej prądu?

Mimo tego, że producenci lodówek z każdym modelem wprowadzają różne modyfikacje, które mają na celu obniżenie zużycia energii, to i tak lodówka jest tym urządzeniem, które pochłania największą część naszych wydatków za energię elektryczną. Szacuje się, że nawet 25 – 35% kosztów prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym przypada właśnie na lodówkę.

Na szczęście istnieje kilka metod, które pomogą nam obniżyć rachunki za prąd. Większość z nich nie wymaga od nas zbyt dużo zaangażowania, jednak do realizacji niektórych będziemy musieli zmienić swoje przyzwyczajenia, a warto, gdyż w skali roku oszczędności mogą być znaczące.

Ustaw lodówkę w odpowiednim miejscu

Urządzenie nie powinno być umieszczane w bliskim sąsiedztwie źródeł ciepła. Niedopuszczalne jest ustawianie lodówki w pobliżu kaloryfera, albo piekarnika. Powinniśmy także unikać stawiania urządzenia blisko okna, a zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się ono od strony południowej. Wszystko dlatego, iż wyższa temperatura otoczenia będzie podnosić także temperaturę w samej komorze lodówki, co przyczyni się do częstszego włączanie agregatu, a tym samym nasze rachunki za prąd wzrosną.

Warto także rozważyć umieszczenie lodówki blisko wejścia do domu (np. w przedpokoju), gdzie temperatura jest zwykle niższa.

Odpowiednia temperatura

Optymalna temperatura dla chłodziarki to od 4 do 6°C. Z kolei dla zamrażarki to mniej więcej -18°C. Szacuje się, iż podniesienie temperatury o 1°C powyżej tych wartości pociąga za sobą około 6% wzrost zużycia energii elektrycznej. Dlatego ustawianie wyższych temperatur nie jest wskazane, bo jedzenie wcale dłużej nie zachowa swoich właściwości, a odbije się to jedynie negatywnie na naszym domowym budżecie.

Szybko zamykaj drzwi

Staraj się zamykać drzwi do lodówki tak szybko jak to tylko możliwe. W przeciwnym razie ciepło z zewnątrz przedostanie się do środka, co wymusi ponowne włączenie agregatu. Dlatego zawsze najpierw zastanów się co chcesz wyjąć z lodówki, a potem dopiero ją otwieraj.

Czasami zdarza się, że jednak drzwi nie zostaną domknięte. Jeżeli szybko zdamy sobie z tego sprawę, to unikniemy zbyt dużego ocieplenia wnętrza komory. Jednak jeżeli drzwi będą uchylone przez dłuższy czas, np. podczas naszego pobytu w pracy albo na urlopie, to straty będą kolosalne, a tym samym rachunki za prąd również bardzo wzrosną. Dlatego dobrym rozwiązaniem może być tutaj zakup urządzenia z sygnalizacją niezamkniętych drzwi. Jeszcze lepszym pomysłem będzie wybór urządzenia z samoczynnym domykaniem drzwi.

Wybierz jak najwyższą klasę energetyczną

Jeżeli przymierzasz się do zakupu nowej lodówki, to zadbaj o to, aby posiadała ona jak najwyższą klasę energetyczną. Urządzenie w klasie A+++ zużyje około połowę mniej prądu niż w klasie A. Oczywiście należy także wziąć pod uwagę fakt, iż wraz ze wzrostem klasy energetycznej rośnie również cena lodówki.

KlasaŚrednie zużycie energii (rocznie)Cena za KWhKoszty roczne energiiCena lodówki
A+++ 170 kWh 0,60 zł 102 zł od 1 800 zł
A++ 200 kWh 0,60 zł 120 zł od 1 200 zł
A+ 260 kWh 0,60 zł 156 zł od 1 000 zł
A 320 kWh 0,60 zł 192 zł od 800 zł
B 450 kWh 0,60 zł 270 zł od 700 zł
(bardzo mały wybór urządzeń)

Należy dodać, iż klasy energetyczne, które umieszczane są na etykietach energetycznych, podlegają normalizacji i opierają się na dyrektywach Unii Europejskiej ELD 92/75/WE oraz 2010/30/UE.

Etykieta energetyczna dla lodówek

Oznaczenie klasy A++

Lodówki mogą być opatrzone jedną z 7 klas energetycznych: od A+++ do D. Jednak w praktyce w sklepach znajdziemy urządzenia w klasach od A+++ do B. Obecnie standardem jest klasa A+ (najchętniej wybierana przez konsumentów).

Rozmrażaj lodówkę co pewien czas

Gruba warstwa lodu pokrywająca ściany komory działa jak rodzaj izolacji. Dlatego też lodówka musi zużyć więcej energii (agregat musi dłużej pracować), aby schłodzić wnętrze urządzenia. Z tego też względu staraj się regularnie rozmrażać swoją lodówkę.

Dobrym pomysłem jest też zakup urządzenia z funkcją NoFrost. Dzięki niej na ścianach komory nie będzie osadzał się lód (szron). Wszystko dzięki odpowiedniej cyrkulacji i wilgotności powietrza.

Umieszczaj w lodówce tylko zimne jedzenie

Pamiętaj, aby nigdy nie umieszczać w lodówce gorących produktów. Zawsze najpierw schładzaj je do temperatury pokojowej, co w praktyce sprowadza się do odczekania kilkunastu (kilkudziesięciu) minut. W przeciwnym razie ciepło zgromadzone w jedzeniu podniesie temperaturę wewnątrz urządzenia, co wymusi szybsze włączenie agregatu.

Dodatkowo para wydobywająca się z gorącego jedzenia będzie osadzać się na ścianach komory w postaci szronu, co spowoduje konieczność szybszego rozmrożenia lodówki.

Rozmrażaj jedzenie w chłodziarce

Gdy wyjmiesz jedzenie z zamrażarki, to włóż je najpierw do chłodziarki. Jedzenie będzie się rozmrażać dłużej niż w temperaturze pokojowej, jednak schłodzi ono dodatkowo komorę chłodziarki i odwlecze w czasie włączenie agregatu.

Sprawdzaj uszczelki

Zużyte uszczelki to jedna z bardziej powszechnych przyczyn wyższego zużycia energii elektrycznej przez lodówkę. Dlatego co pewien czas sprawdzaj czy uszczelki właściwie przylegają do drzwi. W przeciwnym razie ciepło z zewnątrz będzie przedostawać się do środka urządzenia.

Aby sprawdzić, czy konieczna jest wymiana uszczelek, włóż do środka lodówki latarkę i zamknij drzwi. Zrób to w nocy przy zgaszonym świetle. Jeżeli z wnętrza będzie wydobywać się światło, to uszczelki wymagają wymiany.

Sprawdzanie szczelności uszczelek za pomocą banknotu

Test szczelności uszczelek za pomocą banknotu

W sprawdzeniu szczelności uszczelek pomocny może być również banknot. Wkładamy go pomiędzy drzwi lodówki i je zamykamy. Następnie próbujemy wyciągnąć banknot. Jeżeli udaje nam się to zrobić bez żadnego oporu, to jest to wymowna sugestia, iż musimy zakupić nowe uszczelki.

Dopasuj wielkość do swoich potrzeb

Lodówka nie powinna być zbyt duża. Kupowanie pojemności „na zapas” nie jest dobrym rozwiązaniem. Puste miejsce w komorze jest wypełnione powietrzem, które szybciej się nagrzewa niż jedzenie. Dlatego jeżeli posiadasz dużo wolnego miejsca w komorze, to warto je czymś zapełnić. Dobrym pomysłem może być po prostu umieszczenie zwykłych butelek plastikowych z wodą.

Odpowiednia odległość od ściany

Pamiętaj, aby lodówka nie stała za blisko ściany. W przeciwnym razie przepływ powietrza może być utrudniony i urządzenie może się zbytnio nagrzewać, co z kolei może grozić nawet uszkodzeniem mechanizmu chłodzącego. Dlatego zawsze zanim ustawisz lodówkę sprawdź, czy pozostawiłeś odpowiednio duży prześwit z tyłu. To jak duży być on powinien, to zależy już od zaleceń producenta (zwykle nie mniej niż 10 cm).

Dłuższa nieobecność w domu

Jeżeli dłużej nie będzie Cię w domu, to rozważ wyłączenie urządzenia. Oczywiście najpierw musisz pozbyć się jedzenia, które znajduje się w środku. Dlatego odpowiednio wcześnie zaplanuje jakie produkty kupować, aby przed wyjazdem w lodówce znalazły się tylko takie produkty, które niekoniecznie muszą być przechowywane w obniżonej temperaturze.

Najlepsze opinie ↑

+7[7]
ajka 7 lat temu
Bardzo przydatne informacje i dobrze się czyta. Na większość rzeczy tutaj napisanych nie zwracałam uwagi, ale skoro to ma obniżyć moje rachunki za energię elektryczną, to z pewnością zacznę się do tego wszystkiego stosować.
Odpowiedz

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.