Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

6 ciekawostek na temat sprzętu komputerowego

Ciekawostki komputerowe

W tym wpisie chciałby zaprezentować kilka faktów historycznych związanych z szeroko pojmowanym sprzętem komputerowym. Wiele z nich z pewnością Cię zaskoczy, chociażby pierwsza drewniana myszka, czy starożytny komputer.

 1. Mechanizm z Antykithiry

  W 1900 roku na dnie morza w pobliżu jednej z greckich wysp, odkryto pewien złożony przyrząd mechaniczny, który prawdopodobnie pochodził z okresu pomiędzy 150 a 100 r p.n.e. Przyrządy o podobnym stopniu złożoności, zaczęto budować dopiero w XVIII wieku, dlatego też to znalezisko określane jest mianem starożytnego komputera. Mechanizm z Antykithiry służył do określania pozycji ciał niebieskich.

  Mechanizm z Antykithiry

  Mechanizm z Antykithiry

 2. Początki komputerów

  Pierwsze urządzenia, które możemy nazwać komputerami pochodzą z czasów II Wojny Światowej. Trzy mocarstwa tamtych czasów, czyli USA, Wielka Brytania oraz Niemcy, pracowały nad swoimi własnymi konstrukcjami. Najszybciej udało się to Niemcom, którzy już w 1941 roku dysponowali modelem Z3 zaprojektowanym przez Konrada Zuse.

  Na filmie poniżej zaprezentowano komputer Z3 znajdujący się w niemieckim muzeum w Monachium.

 3. Pierwsza myszka na rynku

  Otóż myszka komputerowa ma już swoje lata, bo jej prototyp powstał dokładnie 50 lat temu, czyli w roku 1963. Jej konstruktorem był Douglas Engelbart. Urządzenie wykonane było z drewna, wewnątrz którego zamontowane były dwa koła zębate, co pozwalało na ruch w dwóch, prostopadłych do siebie kierunkach.

  Pierwsza myszka na świecie

  Pierwsza myszka na świecie

 4. Komputer na pokładzie Apollo 11

  O bardzo dynamicznym rozwoju technologii komputerowych może świadczyć fakt, iż na statku misji Apollo 11 (1969 rok) znajdował się komputer, którego moc obliczeniowa była znacznie mniejsza niż obecnie produkowanych smartfonów!

  Na filmiku poniżej zaprezentowano start rakiety Saturn V z misją Apollo 11.

 5. Pierwszy laptop

  W 1979 r. William Moggridge stworzył urządzenie, które nazwał Grid Compass Computer 1109. Urządzeniem tym był pierwszy na rynku laptop. Początkowo sprzęt ten wykorzystywany był przez NASA w programie promów kosmicznych. Jego wartość rynkowa wynosiła 8 000 – 10 000 dolarów. Niestety, ale brak kompatybilności ze standardem IBM PC sprawił, iż Grid Compass Computer 1109 nie zadomowił się na rynku.

 6. Pierwszy palmtop

  Atari Portfolio był pierwszym palmtopem, który pojawił się na rynku. Miało to miejsce w 1989 roku. Dysponował on procesorem 80C88 o częstotliwości 4,91 MHz. Urządzenie pracowało pod kontrolą systemu DIP-DOS 2.11. Poza tym, Atari Portfolio dysponowało ekranem o rozdzielczości 240x60 pikseli, 128 KB pamięci RAM oraz 256 KB pamięci ROM.

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.