Poniżej zaprezentowano aktualny rankingi odbiorników telewizyjnych. Zestawienie to podlega cotygodniowej aktualizacji. Po kliknięciu w odnośnik przyporządkowany do konkretnego urządzenia, zostaniesz przeniesiony do listy sklepów, które w swojej ofercie mają dostępny dany telewizor. Zachęcamy także do zapoznania się z naszą porównywarką telewizorów, którą znajdziesz na stronie.
Anynet+, Automatyczny Tryb Gry, Digital EPG, Tryb Ambient, USB - zdjęcia, Ultra Szeroki Obraz w Grach, film, możliwość aktualizacji oprogramowania, możliwość użycia klawiatury i myszki (funkcje Smart), muzyka, wsparcie kamer mobilnych, wyszukiwanie głosowe
*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarce skapiec.pl (większa popularność, wyższa pozycja).
Znaczenie parametrów ujętych w rankingu
Przekątna ekranu: w sklepach dominują obecnie telewizory o przekątnej między 40 a 50 cali, co odzwierciedla zaprezentowany ranking. Są one wystarczająco duże, aby zapewnić komfortowe oglądanie, a jednocześnie ich ceny są akceptowalne dla większości kupujących. Dużą popularnością cieszą się także ekrany 55 oraz 65 calowe.
Musimy pamiętać, aby dobrać wielkość ekranu do odległości z jakiej będziemy patrzeć na telewizor. Nie jest to co prawda tak istotna jak w przypadku starych odbiorników kineskopowych (tamte miały niższą rozdzielczość i emitowały dużą ilość promieniowania elektromagnetycznego), jednak śledzenie tego co dzieje się na ekranie 80 calowym z 2 metrów może po pewnym czasie być bardzo męczące.
Zależność między przekątną ekranu, a sugerowaną odległością przedstawiliśmy w jednym z naszych poradników.
Rozdzielczość: w sprzedaży mamy do wyboru odbiorniki TV o rozdzielczości 1920x1080 (Full HD) oraz 3840x2160 (4K, UHD). Wyższa rozdzielczość pozwala na odwzorowanie większej ilości szczegółów. Na chwilę obecną zaleca się zakup urządzenia o rozdzielczości 4K.
Proporcje ekranu: obecnie standardem są ekrany o proporcjach 16:9.
Smart TV: większość produkowanych obecnie telewizorów może być podłączonych do Internetu - za pomocą kabla (Ethernet) lub bezprzewodowo (WiFi). Dzięki temu mamy możliwość korzystania z różnego rodzaju usług. Urządzenia ze Smart TV pozwalają na dostęp do VOD (telewizja na żądanie), serwisów strumieniowych (np. YouTube, Vimeo), stron internetowych (poprzez przeglądarkę www) oraz do tzw. telewizji hybrydowej.
Tunery telewizyjny: wszystkie produkowane obecnie telewizory są wyposażone w tuner DVB-T, który umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej. Dodatkowo część urządzeń dysponuje także tunerami DVB-C (tuner telewizji kablowej) oraz DVB-S (tuner telewizji satelitarnej).
Zakrzywienie ekranu: modele z zakrzywionym ekranem dają wrażenie większego realizmu, a oglądany obraz wydaje się być większy. Jednak wymienione wyżej zalety występuję tylko wtedy, gdy jesteśmy blisko ekranu oraz gdy patrzymy na niego na wprost.
Matryca telewizora: nadal w sklepach przeważają urządzenia z matrycami LCD, a dokładniej wariant z podświetlaniem LED - co widać w powyższym rankingu. Ciągle pewną ciekawostką są wyświetlacze wykonane w technologii OLED, chociaż wiele wskazuje na to, że za kilka lat to one będą dominować na rynku.
Porty HDMI: większość współcześnie produkowanych urządzeń audio-wideo (DVD, Blu-ray, konsole do gier, kamery) łączymy z TV poprzez port HDMI. Dlatego tak ważna jest wystarczająca ilość tego typu złącz. Telewizor powinien być wyposażony w przynajmniej 3 porty HDMI.
Złącze Ethernet: za pomocą gniazda Ethernet podłączymy TV do Internetu.
Najlepsze opinie ↑
0[0]
BobB
2 miesiące temu
Rozwój telewizorów jest naprawdę fascynujący. Gdy pomyślę o tym, jak wyglądały te urządzenia, gdy byłem młodszy, a jak wyglądają teraz, to różnica jest naprawdę oszałamiająca. Kineskopowe telewizory z przekątnymi 21 cali, które kiedyś były standardem, wydają się teraz prehistoryczne w porównaniu do tego, co mamy obecnie.
W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami prawdziwej rewolucji na rynku telewizorów - od kineskopów, przez plazmy, aż do LCD, LED, OLED, QLED. To niesamowite, jak bardzo technologia posunęła się naprzód, oferując nam coraz większe przekątne, coraz wyższe rozdzielczości (teraz nawet 8K!) i coraz bardziej inteligentne rozwiązania.
Myśląc o przyszłości, zastanawiam się, co przyniesie kolejna dekada. Wydaje się, że następnym krokiem może być dalsze zwiększanie rozdzielczości i jakości obrazu, aż do momentu, gdy różnica będzie tak subtelna, że ludzkie oko nie będzie w stanie jej dostrzec. Może zobaczymy też nowe formy interakcji z telewizorem - już teraz mamy telewizory obsługiwane głosem, ale być może czekają nas jeszcze bardziej zaawansowane formy kontroli, na przykład poprzez gesty czy myśli...? Wiem, że to ostatnie brzmi jak sci-fi, ale kto wie?
Inną możliwością jest też rozszerzenie funkcji telewizorów - może stanie się on uniwersalnym centrum multimedialnym, które będzie pełnić rolę komputera, konsoli do gier, kina domowego itd.
Odpowiedz
+1[1]
Gacek
3 lata temu
Moim zdaniem najlepsze telewizory robi Philips. Mam 2 modele, większy w salonie i mniejszy w pokoju u dzieci i obydwa sprawują się bardzo dobrze. System Android działa szybko i nie zawiesza się. Jakość obrazu jest bardzo wysoka i nawet dźwięk mają bardzo dobry pomimo tego, że w obecnych telewizorach ciężko zmieścić głośniki.
Odpowiedz
+1[1]
Patryk
4 lata temu
Szukam telewizora ze smart TV o możliwie jak największej przekątnej do salonu. Cena do 7 tyś. zł. Proszę o polecenie czegoś wartościowego w tej kwocie.
Odpowiedz
+3[5]
kania
6 lat temu
Jak myślicie? Czy na chwilę obecną (początek 2017 roku) warto kupować jeszcze telewizor LED, czy może wstrzymać się jeszcze z 1 - 2 lata i poczekać aż stanieją OLED-y? Obecnie już kupi się je za 6 tyś. zł, więc jakby tak poczekał trochę, to pewnie by staniały jeszcze trochę. Pytam, bo obecnie mam Panasonica 5 letniego i jeszcze całkiem dobrze sobie radzi. Wyświetla głęboką czerń, ma szybki czas reakcji, ale nie ma Smarta, a to w dzisiejszych czasach spory minus. Jednak jeżeli są szanse, że oledy trochę stanieją (powiedzmy będą kosztować 4 - 5 tyś. za rok lub dwa lata), to jestem w stanie poczekać. Ale czy warto? Oczywiście wszystkie odpowiedzi będą dla mnie cenne, ale najlepiej niech się ktoś wypowie, co przesiadł się z jednej technologii na drugą i niech napisze jakie są jego wrażenia. Z góry dziękuję za odpowiedzi oraz pomoc.
Odpowiedz
0[2]
Larry
6 lat temu
Miałem przyjemność porównać niedawno jedną i drugą technologię i powiem Ci, że różnica jest zauważalna. Bardziej żywe, nasycone oraz przede wszystkim naturalniejsze barwy. Jednak na Twoim miejscu nie czekałbym aż ceny spadną, bo po pierwsze nie spadną szybko, a po drugie o tyle co pisałeś.
Odpowiedz
0[0]
Witek
5 lat temu
Teraz to jak masz wystarczająco duży budżet to już LED nie kupują. Nie opłaca się, chociaż jakość jest bardzo dobra. Jednak jak dołożyć, to będziesz miał obraz żyleta.
Odpowiedz
+1[1]
Marlena
7 lat temu
Doradźcie proszę jaki tv wybrać Mam do wyboru Samsung UE40J6200, Samsung UE40J6240 i Samsung UE40J6300 Curved.
Odpowiedz
+1[1]
jacek
7 lat temu
Bierz UE40J6300 Curved. Bardzo dobrze widać w na nim efekt głębi.
Odpowiedz
+2[2]
Jan Kowalski
7 lat temu
Witam. Kupiłem sobie tv, Samsung UE40J6300, i mam problem... Mianowicie nie mogę oglądać filmów w przeglądarce czy nawet na aplikacji dailymotion od producenta, ponieważ nie ma adobe flash playera... Nie da sie go zainstalowac na tym tv, co robic?
Odpowiedz
+2[4]
Adrian
7 lat temu
Możesz oglądać filmy, ale jedynie przez rożne aplikacje, np. Ipla, TVN Player, TVP.PL, DLNA, VOD itp. Przeglądarka nie obsługuje flasha, jednak można z tego wybrnąć, ponieważ obecnie odchodzi się od flasha na rzecz odtwarzania filmów dzięki HTML 5 i u mnie to działa, bo oglądam YouTube, cda.pl i inne tego typu serwisy bezpośrednio w przeglądarce, ale ja mam LG. Nie wiem czy Twój model wspiera HTML 5, ale możliwe, że nie, musisz poszukać w instrukcji. Jak obsługuje go, to nie będzie problemu, a jak nie to będziesz miał trochę zawężone możliwości :)
Odpowiedz
+1[3]
Piotr
7 lat temu
Lg 43 lf 631v czy samsung ue43 J5600?
Odpowiedz
+2[2]
Ooo
7 lat temu
Bez znaczenia. Telewizory o niemal identycznych parametrach. Jak masz możliwość to idź do jakiegoś marketu z elektroniką, żeby porównać bezpośrednio obraz i bież ten, który bardziej Ci odpowiada.
Odpowiedz
+2[4]
Janusz
7 lat temu
Który telewizor led czy lcd warto kupić, jeżeli mówimy o sprzęcie niskobudżetowym? Wiem, że LED jest lepszy z wielu względów, chociażby dlatego, że zużywa mniej prądu i dodatkowo lepsza jest jakość obrazu, ale ja potrzebuję telewizora taniego, 23 calowego do kuchni, żeby podczas spożywania posiłku mi się nie nudziło Trochę obawiam się tego, że w kuchni jest duże nasłonecznienie i czy cokolwiek będzie przez to widać na takim tanim lcd. Ma ktoś podobne doświadczenie?
Odpowiedz
-1[3]
Mat
7 lat temu
Rodzaj matrycy w tym przypadku nie będzie miał znaczenia - warto dodać, że technologia jest ta sama, a różnica sprowadza się jedynie do sposobu podświetlania. Musisz po prostu zadbać o to, aby jasność ekranu była jak najwyższa - do tego będzie się wszystko sprowadzać.
Odpowiedz
+2[4]
Fedro
8 lat temu
@Jacuś Jeśli chodzi o AS640 to jest to bardzo przyzwoity model. Ma dobry kontrast, więc wieczorami nie będzie problemu no i ma matrycę natywną 100Hz co jest fajnym wynikiem, nie będzie Ci smużył przy szybkich scenach.
Odpowiedz
+1[1]
zm
7 lat temu
A czasem ten TX-48AS640 nie ma 1200 Hz? 100 Hz, to byłoby bardzo mało jak na obecne standardy, tym bardziej, że to jest 3D, a one potrzebują wyższego odświeżania. A tak w ogóle, to model bardzo dosyć interesujący - niedrogi, 3D oraz smart TV i do tego ekran 48 cali.
Odpowiedz
0[2]
Jacuś
8 lat temu
A co sądzicie o wymienionym Panasonic TX-48AS640? Mam na niego chrapkę, ale wolę upewnić się co do decyzji. Czy ktoś użytkuje ten akurat model?
Odpowiedz
+3[3]
Zibi
8 lat temu
Przydałby się jeszcze ranking z telewizorami 4K. Ja mam LCD kilkuletniego i w najbliższym czasie będę go wymieniał na nowszy, no i chyba najrozsądniej będzie kupić właśnie 4K. Co prawda obecnie nie za bardzo będzie co na nim oglądać, ale pewnie wkrótce (1 - 2 lata) ten standard będzie tak popularny jak obecnie HD.
Odpowiedz
-1[3]
Radko
8 lat temu
Rzeczywiście teraz warto kupować już telewizory w rozdzielczości 3840x2160 i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak już za kilka lat rynek zaczną zalewać ekrany 8K. Gdzieś czytałem, że według prognoz do 2019 roku sprzedanych zostanie aż milion tego typu TV. Większość oczywiście przypadnie na bardzo chłonny nowych technologii rynek chiński oraz japoński, ale sądzę, że Europa też jakoś w tyle nie zostanie.
Pewnie na początku ceny będą zaporowe dla przeciętnej polskiej rodziny, ale już w 2018 - 2019 powinno być dobrze.
Dodam jeszcze, że Olimpiada w Tokio w 2020 ma być transmitowana właśnie w rozdzielczości 7680×4320.
Odpowiedz
+2[2]
koper
8 lat temu
Przecież LG tak przez was reklamowane nie obsługuje Flasha? Obsługuje jedynie Samsung.
Odpowiedz
+3[3]
jann
8 lat temu
Model LG 47LN575S obsługuje flasha i można oglądać filmy z internetu.
Odpowiedz
-1[7]
Mędrek
8 lat temu
Ja tam polecam Samsungi. Szczególnie teraz kupiłem żonie na urodziny nowiutkiego Smarta, bo rabat mi się trafił przy zakupie neta z Netii, dość spory Ale tak w ogóle zawsze byłem za tą firmą
Odpowiedz
-2[6]
Uiop
9 lat temu
Sądzę że jak zrobią teraz ponownie taki test to LG będzie na I miejscu.
Odpowiedz
+1[7]
Koala
9 lat temu
LG na pierwszym miejscu, bezkonkurencyjny jest, dobre ceny i sprzęt najwyższej światowej klasy. Nie ma mocnych na smarta.
Odpowiedz
+1[5]
Lolek
9 lat temu
Spoko, mamy koniec kwietnia, a w zestawieniu ani jednego Philipsa - bardzo ciekawe... Na portalach i forach, aż huczy od nowinek z Eidhoven
Odpowiedz
+2[4]
Marek
9 lat temu
Właśnie padł mi wyświetlacz od Philipsa po 5 latach użytkowania . Naprawa 500 € plus koszty ściągnięcia i samej wymiany . Ambilight jest świetne , ale juz nigdy nie kupię Philipsa
Odpowiedz
0[6]
Cezar1
9 lat temu
No zgadzam się, że to nieobiektywne, samsung na pierwszych 5 miejscach a tak naprawdę w rozwoju technologii biegnie za LG.
Odpowiedz
+15[15]
Admin
9 lat temu
Jak można przeczytać wyżej - jest to ranking popularności (zainteresowania) danymi produktami. Dlatego przykładowo telewizor znajdujący się na pierwszym miejscu wcale nie musi być najlepszy (wyposażony w najnowsze rozwiązania, technologie itd.). Po prostu ludzie przejawiają nim największe zainteresowanie (najczęściej go wyszukują). Dlaczego? Może ma najlepszy stosunek jakości do ceny, albo widzieli jego reklamę w telewizji?
Trzeba także zauważyć, że mało prawdopodobnym jest, aby urządzenia najbardziej naszpikowane nowymi technologiami było najpopularniejsze, bo idzie za tym zwykle wyższa cena, a ludzie szukają kompromisu pomiędzy jakością, a ceną i zwykle wybierają coś pośrodku.
Odpowiedz
+4[4]
Michał
9 lat temu
Właśnie że LG w rozwoju technologicznym jest i to sporo za Samsungiem.Na dodatek LG ma gorsze smart TV i menu ma cały czas takie same ,mało funkcji.Jedynie co to ma ładny widok zarówno TV jak i pilota.Wspominając przy okazji to Bluray LG ma ubogo wyposarzone nawet te z tzw. najwyższej półki,a Samsung ma i dysk wbudowany i tunery DVB-T i DVB-S .Wiec Samsung tu prowadzi technologicznie a pod względem jakości obrazu i dźwięku to tym bardziej.Więc nie mów że LG jest lepszy od Samsunga.Porównywałem TV i Bluray obu firm wiec wiem co pisze i czytałem opinie na forum .
Odpowiedz
+3[3]
Radek
8 lat temu
Samsung dawno się już skończył jeśli chodzi o TV kiedyś brylował gdyż wypuścili smart TV mieli dobry marketing itd. Co do jakości obrazu to szału nie ma kolory są przejaskrawione a w trybie dynamicznym samsung sobie w ogóle nie radzi. Teraz LG ma trochę więcej do powiedzenia a w szczególności jeśli chodzi o design to lg nie ma sobie równych fakt nie mają wypasionej elektroniki w sprzęcie ale już nie jest jak kiedyś przepaść między pozostałymi jakość obrazu jest zadowalająca. Jeśli szukasz dobrego sprzętu to kup TV Panasonica ewentualnie Sony, o dziwo obie firmy korzystają z matryc LG!!! Ale wsadza tam swoją elektronikę i jest bajka, jeśli chodzi o blu-raya to Panasonic jakiś czas temu miał najlepszego na świecie.
Odpowiedz
+3[3]
Ulan
9 lat temu
No właśnie ale to dotyczy tylko porównywarek, czyli internetu i sprzedaży w tym kanale, myślę że gdyby zrobione były obiektywne badania to LG miałoby pierwsze miejsce.
Odpowiedz
+7[9]
Igor
9 lat temu
Jeszcze 2 - 3 lata temu, gdyby ktoś zapytał mnie jaki TV mu polecić do oglądania filmów, to bez wahania powiedziałbym, że plazmę i to pomimo większego zużycia prądu. Dzisiaj wiele się zmieniło i wady jakie posiadały kiedyś LED'y, dziś zostały praktycznie wyeliminowane. Tak jak piszecie wyżej, najrozsądniejszym obecnie wyjściem jest zakup telewizora posiadającego matrycę LED, który tworzy obraz nie ustępujący plazmie, a jest przy tym zdecydowanie bardziej energooszczędny.
A teraz taka mała ciekawostka: 60 calowy telewizor LED zużywa średni od 60 - 80 W energii. Dla porównania plazma przy tej samej przekątnej ekranu potrafi pobrać od 100 - 190 W. Oczywiście wiele zależy od konkretnego modelu, ale chyba różnice są aż nadto widoczne i powinny być brane pod uwagę zwłaszcza przez osoby, które przed odbiornikiem spędzają wiele godzin dziennie.
Odpowiedz
+4[8]
Pawlo
9 lat temu
Nie kłuć cie się :) Prawda jest taka, że plazmy są na wymarciu Obecnie produkowane telewizory LED oferują wszystko to, co plazmy, a są przy tym tańsze, bardziej wytrzymałe oraz ewidentnie zużywają mniej prądu. Dlatego kwestią czasu jest, aż całkowicie znikną z rynku, zresztą tak samo jak telewizory CRT. Led'y obecnie żądzą na rynku, ale one również wkrótce zostaną wyparte przez OLED'y. Tak już jest naturalna kolej rzeczy, jedne technologie odchodzą w zapomnienie, a drugie przychodzą.
Odpowiedz
+18[22]
Darek
10 lat temu
Najlepszymi telewizorami na rynku są obecnie te z matrycą LED. Dlaczego? Charakteryzują się najlepszym stosunkiem ceny do ogólnie pojętej wydajności. - Plazma generuje całkiem dobry obraz, ale zużywa dużo prądu. Poza tym, nie bez znaczenia jest fakt, że dostępne są tylko duże przekątne. - LCD z kolei to niezbyt zadowalające parametry obrazu, chociaż można je kupić za naprawdę niską ceną. - O OLED'ach nie ma co nawet wspominam, bo to dopiera pewna nowinka technologiczna i jak na razie jest strasznie droga - Matryce ledowe natomiast dysponują bardzo dobrymi parametrami, przy jednocześnie niskim zużyciu prądu i dodatkowo dostępne są z przekątnymi począwszy od kilkunastu, a skończywszy na 70 calach.
Odpowiedz
+7[11]
Maki
10 lat temu
Nie skreślaj plazmy, bo z tym zużyciem prądu, to wcale nie jest tak do końca jak się to piszę. Zwykle producenci podają wartość maksymalną tego parametru. Jednak o ile w przypadku TV LED wartość ta jest w miarę stała, to już w przypadku plazmy tak nie jest. Bierze się to z różnego pobory prądu w zależności od jasności obrazu. Dlatego często podawane proporcje 3:1 na korzyść matryc ledowych są przesadzone.
Odpowiedz
+5[5]
Denis
10 lat temu
A ja tam czekam na TV OLED. Obecnie jego cena jeszcze mnie odstrasza, ale z czasem z pewnością będzie niższa. A jak na razie jeszcze "wytrzymam" z kilkuletnią już plazmą.
Odpowiedz
+4[4]
Dawid
10 lat temu
No to sobie jeszcze poczekasz, chyba że zarabiasz grubo powyżej średniej krajowej, bo jak na razie ich cena wynosi około 40 tyś. złotych A tak poważnie, to ciekawe kiedy ich cena spadnie do znośnej dla portfela kwoty, czyli do takiej, w jakiej obecnie oferowane są LED'y.
Odpowiedz
+3[3]
Me
10 lat temu
Spadnie szybciej niż Ci się wydaje :) Zakładam, że jeszcze jakieś dwa lata i ich cena będzie wynosić około 150% TV LED, a wtedy będzie miał miejsce kolejny "boom" na rynku telewizorów. Dlatego ja jak na razie nie kupuje nic nowego tylko czekam. Mam obecnie 50 calową plazmę i jak na razie nie ma z nią żadnych problemów.
Odpowiedz
+5[5]
era
10 lat temu
Jak w opcjach wrzuciłem sortuj wg oceny to Panasonic ET 5 jest na 1 miejscu.
Odpowiedz
+11[13]
Admin
10 lat temu
Nie zawsze, a właściwie to rzadko zdarza się sytuacja, aby urządzenie najpopularniejsze miało również najwyższą ocenę. Innymi słowy, zainteresowanie danym sprzętem nie musi się przekładać na jego jakość, wydajność, czy ogólne zadowolenie z jego użytkowania
Odpowiedz
+7[13]
Wuwu
10 lat temu
Telewizory najpopularniejsze to nie to samo co najlepsze. 1 na liście Samsung S6800 jest dopiero na 15 miejscu pod względem oceny ( 3,28), a 15 pod względem popularności Pansonic ET5 jest na 4 miejscu pod względem jakości(ocena 4.04).
Odpowiedz
0[18]
Balia
10 lat temu
Czy to możliwe, że w 20 najpopularniejszych telewizorów LED, aż 17 to Samsungi?! Jeżeli tak to gratulacje dla Koreańczyków, bo znają się na swojej robocie A tak poważnie, to potwierdza to moją dotychczasową opinię o dominacji tego producenta na rynku TV i nie chodzi tutaj bynajmniej o ilość, tylko o jakość urządzeń.
Odpowiedz
+17[19]
Mirek
10 lat temu
Popularność to nie to samo co jakość, czy wydajność. Posortuje sobie ten ranking np. względem ocen, to zobaczysz jak wiele się zmienia
Odpowiedz
-1[1]
Michał
9 lat temu
Masz racje Samsung to bardzo dobra firma wie czego klient wymaga i jakie są czasy . A nie jak niektórzy na forum pisza ze LG górą a Samsung to Szajsung . Wystarczy spojrzeć na nalepke z tylu w TV Samsung pisze made in Germany , Slovakia , a w BluRay masę in Rumunia albo Malezja bo w przypadku LG to Poland albo China nic więcej wiec LG to Szajs Good.LG kiedyś było dobre ale od czasów LCD to juz nie to samo. Samsung górą ☺
Odpowiedz
Dodaj opinię o rankingu
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Najlepsze opinie ↑
W ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami prawdziwej rewolucji na rynku telewizorów - od kineskopów, przez plazmy, aż do LCD, LED, OLED, QLED. To niesamowite, jak bardzo technologia posunęła się naprzód, oferując nam coraz większe przekątne, coraz wyższe rozdzielczości (teraz nawet 8K!) i coraz bardziej inteligentne rozwiązania.
Myśląc o przyszłości, zastanawiam się, co przyniesie kolejna dekada. Wydaje się, że następnym krokiem może być dalsze zwiększanie rozdzielczości i jakości obrazu, aż do momentu, gdy różnica będzie tak subtelna, że ludzkie oko nie będzie w stanie jej dostrzec. Może zobaczymy też nowe formy interakcji z telewizorem - już teraz mamy telewizory obsługiwane głosem, ale być może czekają nas jeszcze bardziej zaawansowane formy kontroli, na przykład poprzez gesty czy myśli...? Wiem, że to ostatnie brzmi jak sci-fi, ale kto wie?
Inną możliwością jest też rozszerzenie funkcji telewizorów - może stanie się on uniwersalnym centrum multimedialnym, które będzie pełnić rolę komputera, konsoli do gier, kina domowego itd.
Pewnie na początku ceny będą zaporowe dla przeciętnej polskiej rodziny, ale już w 2018 - 2019 powinno być dobrze.
Dodam jeszcze, że Olimpiada w Tokio w 2020 ma być transmitowana właśnie w rozdzielczości 7680×4320.
Trzeba także zauważyć, że mało prawdopodobnym jest, aby urządzenia najbardziej naszpikowane nowymi technologiami było najpopularniejsze, bo idzie za tym zwykle wyższa cena, a ludzie szukają kompromisu pomiędzy jakością, a ceną i zwykle wybierają coś pośrodku.
Teraz LG ma trochę więcej do powiedzenia a w szczególności jeśli chodzi o design to lg nie ma sobie równych fakt nie mają wypasionej elektroniki w sprzęcie ale już nie jest jak kiedyś przepaść między pozostałymi jakość obrazu jest zadowalająca.
Jeśli szukasz dobrego sprzętu to kup TV Panasonica ewentualnie Sony, o dziwo obie firmy korzystają z matryc LG!!! Ale wsadza tam swoją elektronikę i jest bajka, jeśli chodzi o blu-raya to Panasonic jakiś czas temu miał najlepszego na świecie.
A teraz taka mała ciekawostka: 60 calowy telewizor LED zużywa średni od 60 - 80 W energii. Dla porównania plazma przy tej samej przekątnej ekranu potrafi pobrać od 100 - 190 W. Oczywiście wiele zależy od konkretnego modelu, ale chyba różnice są aż nadto widoczne i powinny być brane pod uwagę zwłaszcza przez osoby, które przed odbiornikiem spędzają wiele godzin dziennie.
- Plazma generuje całkiem dobry obraz, ale zużywa dużo prądu. Poza tym, nie bez znaczenia jest fakt, że dostępne są tylko duże przekątne.
- LCD z kolei to niezbyt zadowalające parametry obrazu, chociaż można je kupić za naprawdę niską ceną.
- O OLED'ach nie ma co nawet wspominam, bo to dopiera pewna nowinka technologiczna i jak na razie jest strasznie droga
- Matryce ledowe natomiast dysponują bardzo dobrymi parametrami, przy jednocześnie niskim zużyciu prądu i dodatkowo dostępne są z przekątnymi począwszy od kilkunastu, a skończywszy na 70 calach.
1 na liście Samsung S6800 jest dopiero na 15 miejscu pod względem oceny ( 3,28), a 15 pod względem popularności Pansonic ET5 jest na 4 miejscu pod względem jakości(ocena 4.04).