Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Kradzież telefonu - co należy zrobić?

Kradzież telefonu

Nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, gdy nagle dostrzegamy, że nasza kieszeń, w której przed momentem był telefon, jest pusta. Co wtedy zrobić? Próbować zadzwonić na numer zgubionego telefonu i liczyć na uczciwość znalazcy? A co jeżeli aparat został skradziony i ostatnią rzeczą jaką chce zrobić „nowy właściciel” jest jego zwrot?

W Polsce smartfony kradnie się na potęgę. Trudno mówić o precyzyjnych danych, bo nie każda kradzież jest zgłaszana, a często też przez naszą niefrasobliwość sami gubimy aparat twierdząc potem, że go nam skradziony. Jednak szacuje się, że w Polsce kradzionych (gubionych) jest kilkaset tysięcy urządzeń rocznie – niektóre opracowania mówią o liczbie 0.5 mln! Dla porównania w Polsce aktywnych jest ponad 50 mln kart SIM (nie telefonów).

Jak widać skala problemu jest duża, dlatego warto widzieć jakie działania należy przedsięwziąć, gdy padniemy ofiarą kradzieży:

 • Musisz zablokować kartę SIM
 • Zgłoś sprawę na policję
 • Opcjonalnie blokada numeru IMEI

Blokujemy kartę SIM

O ile czynność ta nie pozwoli nam odzyskać skradzionego telefonu, o tyle zabezpieczy nas przed dodatkowymi kosztami. Dlaczego? Nad wyraz często osoby kradnące telefony przypominają sobie o „starych znajomych” na drugim końcu świata lub chcą opłacić pewne usługi za pomocą wiadomości SMS (ostatnio popularna metoda płatności w Internecie). W ten sposób nie tylko stracimy telefon, ale również staniemy się nabywcą rachunku nawet na kilkaset złotych. Z oczywistych względów problem ten jest szczególnie istotny w przypadku telefonów na abonament.

Karta SIM

W jaki jednak sposób zablokować kartę SIM? Możemy to zrobić na kilka sposobów: w dowolnym salonie naszego operatora, poprzez kontakt z Biurem Obsługi Klienta (BOK) lub u niektórych operatorów poprzez Internet. Pamiętajmy także o przygotowaniu dokumentów, które potwierdzą naszą tożsamość, jako właścicieli blokowanej karty SIM. Dokładniejsze informacje w tabeli poniżej:

OperatorJak zablokować kartę SIM?
Orange
 • Dzwoniąc na numer: *100 (z Orange) lub 510 100 100 (z innej sieci)
 • www.orange.pl/portal/map/map/blokada_telefonu
 • Odwiedzając najbliższy salon Orange
Plus
 • Wybierając numer 2601 (z Plus) lub 601 102 601 (z innej sieci)
 • W dowolnym salonie sieci Plus
T-Mobile
 • Dzwonimy pod numer 602 900 000, lub 602 960 200
Play
 • Dzwonimy pod numer *500 (z Play) lub + 790 500 500 (inne sieci)
Heyah
 • Wybieramy numer 888 022 222

Zgłaszamy kradzież telefonu na policji

Gdy już zablokujemy kartę SIM, a tym samym zabezpieczymy się przed dodatkowymi kosztami, udajemy się do najbliższego posterunku policji w celu zgłoszenia kradzieży. Musimy ze sobą zabrać następujące dokumenty:

 • Dowód tożsamości
 • Dokumenty potwierdzające zakup telefonu (paragon lub faktura, ew. karta gwarancyjna albo nawet oryginalne opakowanie) – dobrze, aby dokumentów potwierdzających, że jesteśmy właścicielami skradzionej rzeczy było jak najwięcej
 • 15 cyfrowy numer IMEI – znajdziemy go m.in. na pudełku
Motocykl policyjny

Na posterunku wypełnimy protokół, w którym określimy szacunkową wartość skradzionego telefonu, prawdopodobne miejsce oraz czas dokonania kradzieży oraz wskażemy ewentualnego podejrzanego. Zostaniemy także poproszeniu o krótkie scharakteryzowanie sytuacji, podczas której doszło do zniknięcia urządzenia. Po dopełnieniu wszystkim formalności otrzymamy zaświadczenie o kradzieży. Wykorzystamy go do ewentualnego zablokowania numeru IMEI, bądź uzyskania odszkodowania, jeżeli oczywiście telefon był wcześniej ubezpieczony.

Poza tym, numer IMEI zostanie wpisany do bazy telefonu skradzionych. Każdy skonfiskowany telefon (np. od paserów, czy z nielegalnych komisów) jest porównywany z tą bazą. Dlatego np. czasami nawet po kilku miesiącach możemy otrzymać informację, że nasz telefon „przypadkowo” się znalazł.

Blokujemy numer IMEI?

Podczas logowania do sieci telefon podaje swój unikatowy numer IMEI (ang. International Mobile Equipment Identity). Możemy go sprawdzić wpisując na klawiaturze numer *#06#. Znajdziemy go też na obudowie pod baterią, pudełku po telefonie lub na umowie o świadczeniu usług telekomunikacyjnych (telefon w abonamencie).

Po uzyskaniu na posterunku policji zaświadczenia o kradzieży udajemy się do najbliższego salonu naszego operatora komórkowego w celu zablokowania numeru IMEI (zabieramy też dokument potwierdzający naszą tożsamość). Co dzięki temu uzyskamy?

Telefon na łancuchu

Otóż nasz skradziony telefon będzie bezużyteczny dla złodzieja – nie będzie w stanie zalogować się do żadnej sieci komórkowej na terenie Polski. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby telefon wywieść za granicę i tam, mimo nałożonej w Polsce blokady, korzystać z telefonu. Niestety, ale w wielu smartofonach można przy odrobinie doświadczenia zmienić IMEI i nadal z niego korzystać. Jednak w nowszym sprzęcie jest to coraz trudniejsze, a czasami wręcz niemożliwe. Należy tutaj mieć na uwadze, iż proceder polegający na zmianie numeru IMEI jest nielegalny!

A może nie blokować numeru IMEI?

Warto także wiedzieć, iż istnieją przeciwnicy blokowania numeru IMEI. Otóż wiąże się to z tym, iż istnieje techniczna możliwość namierzenia telefonu logującego się do sieci znając jego numer IMEI. Co ciekawe jeżeli gęstość nadajników GSM (UMTS) jest wystarczająco duża (tyczy się to przede wszystkim obszarów wysoce zurbanizowanych), to istnieje możliwość namierzenia takiego telefonu z dokładnością nawet do kilku metrów! Oczywiście w sytuacji gdy zablokujemy numer IMEI, i pozbawimy tym samym nasz telefon możliwości dostępu do sieci, to nie namierzymy go.

Tyle teorii. W praktyce policja nie kwapi się z lokalizowaniem telefonów w przypadku zgłoszeń ich kradzieży. Przypomnijmy, iż według szacunków w Polsce ginie około pół miliona telefonów rocznie. Jeżeli po każdym zgłoszeniu kradzieży policja występowałaby do operatorów komórkowych z prośbą o wypatrywanie zgłoszonych numerów IMEI, to mielibyśmy do czynienia z ogromnym przedsięwzięciem logistycznym, któremu nie podołałaby pewnie ani policja, ani operatorzy.

Istnieją jednak pewne okoliczności, które mogą „zachęcić” prokuratora do wystąpienia do operatora z prośbą o namierzenie abonenta po jego numerze IMEI. Mianowicie jeżeli kradzieży towarzyszyła inna czynność, taka jak np. pobicie, to prokurator może wystąpić do operatora z żądaniem udostępnienia informacji na temat prawdopodobnego położenia danego telefonu (tutaj sprawcy pobicia). Nie jest to jednak regułą i wiele zależy od konkretnej sytuacji i ludzi, którzy się nią zajmują.

A może samemu namierzyć telefon?

Tak, to jest możliwe, ale tylko w niektórych nowoczesnych smartfonach oraz pod warunkiem, że wcześniej skonfigurujemy odpowiednią usługę. Więcej informacji można znaleźć na stronach producentów:

Co jeszcze można zrobić?

W internecie istnieją mnie, lub bardziej popularne serwisy, np. kradzionytelefon.pl, na których możemy zgłosić numer IMEI skradzionego telefonu. Warto odwiedzać tego typu strony także przed każdym zakupem używanego telefonu, aby sprawdzić czy przypadkiem nie został on już dodany do takiej bazy.

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.