Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaką wagę łazienkową kupić?

Zarówno nadwaga jak i niedowaga mogą powodować różnego rodzaje nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest systematyczne kontrolowanie masy naszego ciała.

Tutaj z pomocą przyjdzie nam waga łazienkowa. Na rynku mamy do dyspozycji naprawdę wiele modeli różniących się kształtem, sposobem wykonania, ilością dodatkowych funkcji oraz poziomem zaawansowania (pomiar masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej, wody itp.).

Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z podstawową charakterystyką tego typu urządzeń, aby wybrać sprzęt dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Typy wag

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaj wag kuchennych:

  • Mechaniczne
  • Elektroniczne

Wagi mechaniczne

Nie posiadają żadnych elementów elektrycznych oraz elektronicznych. Obecnie coraz rzadziej spotykane. W celu dokładnego zważenie przed każdym użyciem należy je wyzerować (za pomocą specjalnego pokrętła).

TERRAILLON T61

Przykład wagi mechanicznej TERRAILLON T61

  • Najważniejsze zalety:
    • Nie wymagają zasilania elektrycznego
    • Prosta obsługa
    • Niskie ceny - najtańsze modele kupimy już za 20 zł
  • Najważniejsze wady:
    • Niewielki wybór - na rynku jest coraz mniej modeli
    • Brak dodatkowych funkcji
    • Niska dokładność - zwykle w granicach 0,5 – 1 kg

Wagi elektroniczne

Zasilane elektrycznie. Dysponują dodatkowo wyświetlaczem elektronicznym. Czasami wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, np. pomiar ilości tkanki tłuszczowej. Są bardzo popularne.

Beurer BF700

Przykład wagi elektronicznej Beurer BF700

  • Najważniejsze zalety:
    • Niskie ceny - już od 30 zł
    • Duża precyzja - w granicach 100 g
    • Dodatkowe funkcje oraz możliwości - opisane w poradniku poniżej
  • Najważniejsze wady:
    • Wymagają zasilania - zwykle za pomocą baterii

Dokładność

Jeżeli prześledzimy oferty wag łazienkowych, to okaże się, że większość modeli dysponuje bardzo podobną do siebie dokładnością pomiaru – i to zarówno jeżeli chodzi o modele za kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych.

W przypadku wag elektronicznych dokładność ta wynosi przeważnie 100 g. Z kolei dla wag mechanicznych nie uzyskamy precyzji większej niż 1 kg.

Zakres pomiaru

Każda waga posiada pewien tolerowany zakres pomiaru, np. od 2 do 160 kg. Oznacza, to iż nie zważymy nic, co jest lżejsze niż 2 kg oraz cięższe niż 160 kg. Na rynku dostępne są bardzo różne zakresy pomiaru. Przeważnie jednak minimalna wartość obciążenia wynosi wspomniane w przykładzie 2 kg. Z kolei maksymalne obciążenie może znacząco przekraczać 200 kg – zwykle jednak wynosi ono 150 lub 180 kg.

Funkcje / możliwości

Funkcja Opis
Różne jednostki Standardowo wagi podają wyniki pomiaru w kilogramach (kg). Jednak w niektórych urządzeniach mamy możliwość zmiany domyślnych jednostek np. na uncje (oz) lub funty (lb)
Wbudowana pamięć Zwykle umożliwia zapis kilkudziesięciu (czasami kilkuset) ostatnich pomiarów.
Bardziej zaawansowane urządzenia pozwalają czasami na utworzenie kilku profili użytkowników i przechowywanie w pamięci wyników pomiaru niezależnie – przydatne jeżeli z urządzenia korzysta więcej osób.
Jeżeli sprzęt na to pozwala, to w pamięci mogą być także zapisywane inne parametry, np. poziom tkanki tłuszczowej, masa mięśniowa itd.
Wagi z wbudowaną pamięcią idealnie nadaje się do śledzenia postępów w czasie, np. gdy chcemy zrzucić parę zbędnych kilogramów
WyświetlaczDostępny w wagach elektronicznych. Zwykle jest to prosty wyświetlacz LCD prezentujący dane w formie liczbowej.
W bardziej zaawansowanych urządzeniach możemy spotkać wyświetlacze przedstawiające dane w formie graficznej, np. w postaci wykresu liniowego prezentującego zmiany naszej wagi (lub innych parametrów) w ciągu ostatniego miesiąca.
Na rynku dostępne są także wagi z przenośnymi wyświetlaczami (komunikacja z wagą odbywa się za pomocą fal radiowych).
Ilość wody, tłuszczu, mięśni itp.Istnieją wagi, które pozwalają na pomiar ilości wody oraz masy poszczególnych tkanek w organizmie, np. tłuszczowej, mięśniowej, kostnej. Działa to w ten sposób, iż waga emituje odpowiednie impulsy elektryczne, które przepuszczane są z różną prędkością przez poszczególne tkanki ciała – wszystko zależy od charakterystycznej dla nich rezystancji, a wynika ona z różnej zawartości w nich wody (np. mięśnie mają jej około 80%, kości mniej więc 30%, a w tkance tłuszczowej praktycznie jej nie znajdziemy).
Precyzja takiego pomiaru jest stosunkowo duża – zwykle błędy nie są większe niże 4%! Warto jednak wiedzieć, iż na pomiar będzie wpływać także temperatura ciała, ostatni posiłek oraz poziom nawodnienia. Dlatego z tej funkcji powinniśmy korzystać w możliwie podobnych warunkach, np. rano przed śniadaniem
Wiek metabolicznyNiektóre wagi są w stanie obliczyć nasz wiek metaboliczny – wynikający z ogólnej kondycji organizmu. Urządzenie bierze pod uwagę tempo przemiany materii, ilość tkanki tłuszczowej, wody, masę mięśniową oraz gęstość kości. Oczywiście dobrze, aby wiek metaboliczny był niższy niż biologiczny
Informacja o zapotrzebowaniu na kalorie Waga biorąc pod uwagę wiele parametrów (wzrost, wiek, płeć, całkowita masa ciała, masa poszczególnych tkanek) jest w stanie wyliczyć dzienne zapotrzebowania na kalorie
Automatyczne włączanie / wyłączanie Obecnie jest to standardowe wyposażenie każdej wagi – waga włącza się lub wyłącza pod wpływem ciężaru
Informacja o stanie baterii Niski stan baterii sygnalizowany jest na wyświetlaczu
Podłączenie do komputera (smartfona) Niektóre wagi możemy podłączyć za pomocą kabla USB do komputera. Pozwala to na dokładniejszą prezentację wyników pomiaru, np. w formie wykresu

Materiał

Platformy wag może być wykonana z różnych materiałów, co przekłada się na wytrzymałość:

  • Plastik - lekki, ale niezbyt wytrzymały
  • Hartowane szkło - stosunkowo duża wytrzymałość. Czasami wagi takie dodatkowe wzmacniane są na krawędziach przez stalowe elementy
  • Drewno - niezbyt często spotykane

Przykład zaawansowanej wagi

Poniżej możesz zapoznać się z filmikiem prezentującym zaawansowaną wagę łazienkową. Mierzy ona masę ciała, a także procentowy udział tłuszczy, wody, mięśni oraz kości. Urządzenie dokonuje także pomiaru BMI oraz dziennego zapotrzebowania na kalorie.

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.