Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki barometr wybrać?

Sprawdzając prognozę pogody zwracamy przede wszystkim uwagę na temperaturę, zachmurzenie oraz ilość opadów. Jednak zwykle podaje się także wartość ciśnienia atmosferycznego. Mimo tego wiele osób nie wie co ten parametr oznaczam, a szkoda, bo tak naprawdę to ciśnienie atmosferyczne w dużej mierze kształtuje pogodę.

Czy jednak w warunkach domowych jesteśmy wstanie dokonać pomiaru ciśnienia? Oczywiście, że tak. Musimy jednak kupić urządzenie zwane barometrem. Jest ono stosunkowo niedrogie, bo już za około 100 zł kupimy w miarę przyzwoity sprzęt.

Jaki jednak wybrać barometr? Na co zwracać uwagę? Co tak naprawdę da Ci analiza ciśnienia atmosferycznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poradniku poniżej.

Podstawowe informacje

Ciśnienie atmosferyczne informuje nas z jaką siłą powietrze naciska na powierzchnię Ziemi oraz na wszystko co się na niej znajduje. Siła ta jest stosunkowo duża, ponieważ np. 1000 hPa to nacisk 100 000 N, czyli około 10 ton na m²!

Dlaczego jednak tego nie odczuwamy? Otóż nasz organizm jest skonstruowany w taki sposób, że ciśnienie w większości tkanek jest porównywalne z ciśnieniem na zewnątrz, czyli w pewnym sensie siły te się wzajemnie równoważą.

Ciśnienie w prognozie pogody, a na barometrze

W prognozie pogody informuje się o ciśnieniu atmosferycznym dla poszczególnych miast. W rzeczywistości ciśnienie to jest jednak inne, ponieważ podaje się coś w rodzaju ciśnienia modelowego (znormalizowanego, względnego), czyli takiego jakie byłoby, gdyby dane miejsce znajdowało się na poziomie morza. Ciśnienie powietrza maleje jednak wraz z wysokością, średnio o 1 hPa co około 8 metrów (wpływa na to także temperatura). Dlatego jeżeli w prognozie pogody podawane jest ciśnienie np. 1000 hPa, a my mieszkamy na wysokości 800 m n.p.m., to przy temperaturze 20ºC rzeczywiste ciśnienie (bezwzględne) będzie wynosić 891,5 hPa (tyle właśnie pokaże nam barometr). Dlatego jeżeli wyniki na barometrze oraz w prognozie pogody będą się od siebie różnić, to niekoniecznie będzie za tym stać usterka urządzenia.

Interpretacja danych z barometru

Informacja o aktualnej wartości ciśnienia atmosferycznego nie będzie zbyt pomocna w prognozowaniu pogody. Dopiero gdy dokonamy analizy zmiany ciśnienia w czasie, będziemy wstanie powiedzieć coś więcej.

Barometr [hPa/godz.] Tempo zmiany Prognoza
Spada 0,3 - 0,6 długotrwały niż
Spada 1 - 2 krótkotrwały niż
Rośnie 0,3 - 0,6 długotrwały wyż
Rośnie 1 - 2 krótkotrwały wyż

Powyższa tabela ma charakter poglądowy, chociaż w większości przypadków będzie ona odzwierciedlać stan faktyczny. Wraz z nabraniem doświadczenia będziesz wstanie zauważać różne inne zależności, a sprawdzalność pogody będzie coraz większa.

Warto jeszcze dodać, iż istnieją tzw. barografy, czyli barometry, które automatycznie nanoszą wyniki pomiarów ciśnienia na kartę papieru nawiniętą na specjalny bęben (takie urządzenie działa dzięki mechanizmowi zegarowemu).

Rodzaje

Metalowe

Większość barometrów na rynku, to tzw. barometry metalowe. Ich główny element to tzw. aneroid, czyli szczelnie zamknięty pojemnik (puszka Vidiego), z którego wypompowano część powietrza oraz mechanizm ze wskazówką. Pod wpływem ciśnienia atmosferycznego ścianki aneroidu odkształcają się na zewnątrz (niskie ciśnienie) lub do wewnątrz (wysokie ciśnienie), poruszając przy tym wskazówką pokazującą aktualną wartość ciśnienia.

Barometr metalowy

Metalowy (aneroid)

Takie barometry często są bogato zdobione, czasami w stylu retro. Mogę mieć dodatkowo wbudowany zegar, higrometr (mierzy wilgotność powietrza) oraz termometr. Dokładność w granicach +/- 1 hPa. Barometry metalowe dominują nadal na rynku. Ich ceny zaczynają się od około 80 zł.

Cieczowe

W sklepach spotykamy jeszcze - chociaż już bardzo rzadko - barometry cieczowe (zwykle z rtęcią ze względu na jej dużą gęstość). Pierwsze tego typu urządzenie skonstruował Torricelli w 1643 roku.

Barometr rtęciowy

Rtęciowy

Z wyglądu przypomina ono trochę zwykły termometr rtęciowy, z tym że z rurka z cieczą jest z jednej strony zakrzywiona i otwarta (niektóre barometry trochę różnią się w tym względzie). Ciśnienie atmosferyczne naciska na otwartą część rurki powodując podnoszenie się poziomu rtęci. Dokładność w granicach +/- 1 hPa. Część barometrów tego typu ma obecnie wartość kolekcjonerską, więc niektóre modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Elektroniczne

Ostatnio coraz popularniejsze stają się barometry elektroniczne. Za pomiar ciśnienia odpowiada specjalny półprzewodnikowy czujnik.

Barometr elektroniczny

Elektroniczny

Dzięki miniaturyzacji elektroniki taki barometr często spotykany jest np. w zegarkach naręcznych. Występuje też w postaci tzw. stacji pogody wraz z higrometrem oraz termometrem. Dokładność zależy od jakości wykorzystanych komponentów i może wynosić od +/- 5 hPa do +/- 0,1 hPa. Takie urządzenie kupimy już za około 80 zł.

Ciekawostki

Poniżej możesz się zapoznać z kilkoma ciekawostkami na temat ciśnienia atmosferycznego oraz barometrów:

  • Na Mount Everest (8848 m n.p.m.) ciśnienie atmosferyczne wynosi zaledwie około 300 hPa
  • Ciśnienie na dnie Rowu Mariańskiego (10 994 m pod wodą) przekracza 1 000 000 hPa!
  • Na powierzchni Marsa ciśnienie atmosferyczne wynosi zaledwie 12 hPa
  • Od nazwiska francuskiego naukowca Blaise'a Pascala pochodzi jednostka ciśnienia Paskal
  

Najlepsze opinie ↑

+5[7]
sergio 7 lat temu
U nas jest taki duży barometr na ścianę z zegarkiem jeszcze. Ma on chyba z 50 lat, ale nadal działa, chociaż ostatnio mam spore wątpliwości czy pracuje prawidłowo. A co do samego urządzenia to owszem jest bardzo pomocne. Ja jak wstaję rano to odruchowo patrzę na wskazania barometru i wiem, że jak wczoraj było np. 990 hPa, a dzisiaj jest 970 hPa, to się szykuje deszcz. Nie zawsze jednak się to sprawdza, ale prawie zawsze spadkom ciśnienia towarzyszy zmiana pogody, bo jak nie pada, to przynajmniej niebo jest zachmurzone.

Ale jak wspomniałem trochę ostatnio coś chyba nie za dobrze działa, bo wskazania są dużo niższe niż normalnie, więc będę się musiał rozejrzeć za czymś nowym. Myślę o elektronicznym, żeby mieć taką pogodynkę z temperaturą razem, ale trochę obawiam się jak będzie z dokładnością.
Odpowiedz

Dodaj opinię o poradniku


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.