Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki depilator kupić?

Podstawowym zadaniem każdego depilatora jest wyrywanie włosów wraz z ich cebulkami. Opis ten może wydawać się trochę drastyczne, lecz obecnie produkowane urządzenia posiadają wiele udogodnień, które sprawiają, że proces ten nie jest tak bolesny jak mogłoby się wydawać.

Rodzaje depilatorów

Obecnie spotykamy dwa podstawowe typu depilatorów. Podział ten wynika z budowy ich głowic.

 • Głowica z pęsetami
 • Głowica z dyskami

Głowica z pęsetami

Polecane są osobom, które posiadają rzadkie włosy. Wynika to z faktu, iż ilość pęset umieszczonych na głowicy jest stosunkowo niewielka. Zwykle znajdziemy ich od 20 – 40, chociaż spotykane są na rynku modele, który posiadają ich zdecydowanie większą ilość, co przyspiesza proces samej depilacji. Należy jednak tutaj pamiętać, iż wzrost liczby pęset powoduje większy ból przy depilacji.

Dlatego ich ilość powinna być dopasowana indywidualnie do intensywności owłosienia.

Braun 7281 Silk-epil Xpressive

Przykład z pęsetami: Braun 7281 Silk-epil Xpressive

Głowica z dyskami

Ostatnio coraz popularniejsze. Dyski są w stanie wyrwać w tym samym czasie większość ilość włosów, przez co są bardziej efektywne niż pęsety.

Philips HP6402 z głowicą dyskową

Przykład z dyskami: Philips HP6402

Na rynku możemy spotkać dyski metalowe, lub ceramiczne. Te pierwsze mogą powodować podrażnienia, zwłaszcza u osób o wrażliwej skórze. Dlatego też poleca się dyski ceramiczne, które w zasadzie nie powodują reakcji alergicznych.

Komfort depilacji

Jak już wspomniano, depilacja polega na wyrywania z cebulkami, a nie obcinaniu, włosków. Niestety, ale procesowi temu towarzyszy mniejszy, bądź większy dyskomfort, na który wpływa wielkość włosków, ich gęstość, rodzaj depilowanej skóry, bądź źle dopasowany depilator. Dlatego też producenci stosują wiele zabiegów, które mają na celu zminimalizowanie bólu.

Wykorzystanie nasadek (głowic)

Najczęściej spotykanym pomysłem jest stosowanie różnego rodzaju nasadek.

 • Do peelingu (złuszczająca) - zapobiega wrastaniu się włosków w skórę. Nasadkę tą nakłada się po procesie depilacji. Nie ma ona pęset. Charakterystyczna jest tutaj szorstka powierzchnia, dzięki temu złuszcza naskórek.
 • Chłodząca - służy zmniejszeniu odczuwania bólu podczas depilacji. W praktyce jest to wypełniony płynem specjalny pojemnik, który przed depilacją się zamraża, a następnie podłącza do depilatora.
 • Goląca - zmienia nasze urządzenie w rodzaj golarki. Dzięki temu mamy możliwość ścięcia, a nie wyrwania włosków. Nasadkę tą możemy wykorzystać w celu przycięcia długich włosków przed samą depilacją, lub tylko ich ścięcia w miejscach, które nie chcemy depilować.
 • Do wrażliwych miejsc - wykorzystywana do depilowania miejsc szczególnie podatnych na podrażnienia, np. miejsc bikini. Jej działanie polega na przysłanianiu fragmentów pęset.
 • Masująca - delikatnie masuje skórę zwiększając komfort depilacji.
 • Głowica startowa - w niektórych modelach możemy spotkać dodatkową głowice, tzw. startową. Jest ona wykorzystywany podczas pierwszych depilacji, kiedy to skóra jest jeszcze szczególnie wrażliwa. Głowica taka dysponuje po prostu mniejszą liczbą pęset.
Braun 7281

Przykład: Braun 7281 z kilkoma nakładkami

Inne mechanizmy zwiększające komfort depilacji

Producenci oprócz nasadek stosują także inne sposoby, które poprawiają komfort depilacji

 • Regulowana prędkość obrotów - im prędkość obrotów jest większa, tym depilacja przebiega szybciej. Jednak wzrost obrotów, to także większy ból. Dlatego istotne jest, aby depilator posiadał możliwość regulacji prędkości. Zwykle spotykamy dwustopniową regulację.
 • Depilowanie na mokro - możliwa jest tylko z niektórymi modelami depilatorów. Zwykle jest dużo mniej bolesna
 • Rękawice chłodzące - wypełnione są specjalnym płynem. Przed procesem depilacji należy je zamrozić, a następnie schłodzić nimi skórę. Dzięki temu depilacja będzie dużo mniej bolesna.
 • Chłodzenie powietrzem
 • Ultradźwięki - niektóre modele posiadają funkcję masażu skóry za pomocą ultradźwięków. Ma to oczywiście za zadanie zmniejszyć ból przy depilacji

Sposoby zasilania

Bardzo istotną kwestią podczas zakupu depilatora jest wybór jego sposobu zasilania. Mamy tutaj do dyspozycji 2 opcje: sieciowa oraz akumulatorowa.

Depilator sieciowy musi być stale podłączony do sieci. Dlatego w pobliżu miejsca, w którym będzie przeprowadzana depilacja musi znajdować się gniazdko elektryczne.

Z kolei zasilanie akumulatorowe w żaden sposób nas nie ogranicza, gdyż urządzenie posiada własne źródło zasilania. Mankamentem jest tutaj konieczność systematycznego ładowania. Gdy zdecydujemy się na opcję z akumulatorem, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na maksymalny czas pracy, który jest możliwy na jednym ładowaniu. Depilacja nóg zajmuje zwykle około 25 – 30 minut. Dlatego powinniśmy wybrać takie urządzenie, które zapewni pracę przez przynajmniej 40 minut.

Dodatkowe możliwości

Często producenci wyposażają swoje urządzenia w wiele dodatkowych akcesoriów, które podnoszą jakość przeprowadzania samej depilacji, a także ułatwiają czyszczenie oraz konserwację urządzenia.

Płyn do dezynfekcji

Gdy depilator stosowany jest przez dłuższy czas, na powierzchni głowicy gromadzi się duża ilość bakterii. W efekcie nawet bardzo dobrej klasy urządzenie może powodować podrażnienia skóry. Dlatego tak ważne jest stosowanie co pewien czas płynów odkażających głowicę.

Podświetlanie

Doświetla miejsca, które aktualnie są depilowane. Funkcja bardzo przydatna, zwłaszcza gdy ustawienie światła w miejscu, gdzie się znajdujemy jest nieodpowiednie.

Wyciszenie (ang.silence)

Zazwyczaj depilatory generują duży hałas. Czasami może to przeszkadzać Tobie, bądź osobom w Twoim pobliżu. Tryb cichy sprawi, iż emitowany dźwięk będzie bardziej znośny.

Co wybrać?

Na rynku istnieje bardzo wiele modeli depilatorów, które różnią się między sobą budową głowic (pęsety, dyski), a także licznymi funkcjami oraz dodatkami. Tak duży wybór sprawia, iż możliwy jest zakup urządzenia, które będzie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Zwykle osobom, które nigdy jeszcze nie korzystały z depilatorów poleca się urządzenia z niewielką ilością pęset, np. 25. Ewentualnie można poszukać modelu, który dysponuje wspomnianą już wyżej głowicą startową. Głowice z pęsetami generalnie polecane są tym, których włoskicienkie oraz jest ich niewiele.

Osoby o bardziej intensywnym owłosieniu powinny zaopatrzyć się w depilatory dyskowe. Tym, którzy posiadają wrażliwą skórę zaleca się wybór głowicy z ceramicznymi dyskami, co zminimalizuje reakcje alergiczne.

Przed zakupem warto także zastanowić się na dodatkowym wyposażeniem, zwłaszcza tym, które poprawia komfort depilacji, a zwłaszcza chodzi tutaj o specjalne nakładki, jak chociażby chłodzące oraz do miejsc intymnych, o których wspomniano wyżej.

Jeżeli jednak nadal kogoś przeraża depilacja, to można także zastanowić się nad golarkami dla kobiet. Używanie ich jest bezbolesne (włosy są ścinane, a nie wyrywane), jednak włosy szybko odrastają.

Dodatek - jak działa depilator?

Krótki filmik o tym, jak działa depilator na podstawie Emjoi AP-18 Emagine Dual Opposed 72 Tweezer Head Epilator.

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.