Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaką golarkę elektryczną kupić?

Golarka elektryczna, to stosunkowo stary wynalazek, bo został opatentowany już w 1928. Po początkowym zainteresowaniu ich popularność nie była zbyt duża, głównie ze względu na niską jakość golenia. Jednak przez te kilkadziesiąt lat technologia zanotowała spory skok i obecnie produkowane urządzenia oferują naprawdę dobrą jakość golenia.

Dlatego też wiele osób decyduje się na zastąpienie swojej tradycyjnej maszynki przez golarkę elektryczną. Którą jednak warto kupić? O tym w artykule poniżej.

Przeznaczenie

Najprostszy podział wyróżnia golarki damskie oraz męskie.

  • Damskie - ich przeznaczeniem jest usuwanie włosów z poszczególnych partii ciała: okolice bikini, pachy, nogi. Mają zwykle niewielkie rozmiary, a ich design oraz kolorystyka przypadnie do gustu zwłaszcza kobietom – smukły wygląd, kolory jasne z dominacją różowego. Golarki damski pełnią zwykle te same funkcje, co depilatory, jednak różnią się od nich tym, że nie wyrywają włosków, a jedynie je przycinają. Dlatego zabieg taki nie jest trwały i trzeba go powtarzać zwykle co 3 – 4 dni. Golarka ma jednak istotną przewagę nad depilatorem – zabieg golenia jest mniej nieprzyjemny niż depilacja.
  • Męskie - za ich pomocą ogolimy twarz. To co przede wszystkim rzuca się w oczy w zestawieniu z damską, to solidniejsze, bardziej masywne wykonanie oraz większe rozmiary. Kolory obudowy również mają trafić raczej w męskie upodobania, dlatego będą to zwykle odcienie czerni, granatowy, lub niebieski kolor.

Rodzaje golarek

Obecnie na rynku dostępnych jest około 200 różnych modeli golarek elektrycznych. Najtańsze z nich kupimy za kilkadziesiąt złotych. Najdroższe to wydatek nawet ponad 1000 zł. Urządzenia te różnią się sposobami zasilania, długością pracy na akumulatorze, dostępnością nakładek itd. Jednak najpopularniejszy podział, to ten, który dzieli te urządzenia ze względu na zastosowany mechanizm ścinający włosy:

  • Głowice tnące
  • Folie

Głowice tnące

Golarki tego typu posiadają rotujące (obracające się wokół własnej osi) głowice, do których przymocowane są niewielkie nożyki. Nad głowicami znajduje się ochronna nakładka ze specjalnie wykonanymi niewielkimi otworami, przez które włosy przedostają się w pobliże nożyków, gdzie są przycinane. Otwory takie zwykle są wykonane pod wieloma różnymi kątami.

Golarka głowicowa Philips 6900 series

Golarka głowicowa Philips 6900 series

Głowice mają zwykle możliwość niewielkiego odkształcania się, co ułatwia dostosowanie powierzchni golarki do kształtu twarzy.

Zwykle są 3 głowice tnące, jednak na rynku można spotkać także golarki z dwoma, lub pięcioma głowicami. Im jest ich więcej, tym lepiej, gdyż golenie będzie bardziej precyzyjne.

  • Polecane osobę, które:
    • Golą się rzadko
    • Mają włosy, które rosną w różnych kierunkach
    • Mają gęsty twardy zarost
    • Nie muszą golić się zbyt dokładnie

Golarką z głowicami golimy się wykonując ruchy koliste.

Folie

Charakterystycznym elementem jest tutaj oscylujący nóż, który umieszczony jest pod elastyczną folią z otworami. Włosy podczas przesuwania golarki po skórze przedostają się przez otwory do środka golarki, gdzie są tam przycinane.

Golarka foliowa Remington F3790

Golarka foliowa Remington F3790

Folia, która pokrywa ostrze jest zwykle mniej, lub bardziej elastyczna. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż dzięki temu może się dostosować do kształtu twarzy.

Golarki foliowe możemy podzielić ze względu na ilość foli oraz noży, które są nimi zintegrowana. Wyróżniamy golarki foliowe z systemem:

  • Pojedynczym
  • Podwójnym
  • Potrójnym

Najdokładniej golą golarki z systemem potrójnym. Są one jednak dużo droższe niż z systemem pojedynczym.

  • Polecane osobę, które:
    • Golą się codziennie
    • Włosy rosną pod podobnymi kątami
    • Mają słaby zarost (cienkie włosy)

Golarką z folią golimy się z góry na dół.

Typy zasilania

Istnieją różne typu zasilania golarek. Jedne z nich wymagają stałego dostępu do sieci energetycznej, inne z kolei mogą działać dzięki własnemu źródłowi zasilania.

Zasilanie sieciowe

Podczas golenia sprzęt musi być na stałe podłączony do sieci elektrycznej. Ma to swoje zalety i wady. Przede wszystkim urządzenie takie jest lżejsze, a także tańsze. Mogą pojawić się jednak problemy związane z ograniczaniem naszych ruchów podczas golenia przez kabel zasilający. Kolejnym minusem jest spadek mobilności: urządzenie podłączymy tylko tam gdzie znajduje się kontakt elektryczny.

Zasilanie akumulatorowe

Rozwiązanie zapewniające dużą mobilność. Akumulator jest wbudowany w urządzenie, dlatego przez pewien czas może ono korzystać z własnego źródła zasilania. Gdy akumulator się rozładuje, to wystarczy go naładować za pomocą ładowarki sieciowej (analogicznie do ładowania telefonów komórkowych). Minusem może być tutaj trochę wyższa cena, która wynika z konieczności zamontowania dodatkowego elementu oraz większa masa.

Podczas zakupu należy szczególną uwagę zwrócić na długość pracy akumulatora na jednym ładowaniu. Zwykle waha się on między 20 – 100 minut.

Zasilanie bateryjne

Rozwiązanie podobne do akumulatorowego. Różnica sprowadza się jednak do tego, że baterii nie można podładować, tylko należy wymienić na nową. Może to być jednak również zaletą. W podróży, gdy nie mamy dostępu do gniazdka elektryczne – nie podładujemy akumulatora. Baterie natomiast wystarczy wymienić na nowe.

To rozwiązanie często spotykane jest w golarkach damskich.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kupując golarkę wato także mieć na uwadze następujące aspekty:

Czyszczenie

Golarki wymagają okresowego czyszczenia. W przypadku intensywnego zarostu urządzenie powinno być czyszczone po każdorazowym użyciu – jest to wbrew pozorom prosta czynność, która zajmuje niewiele czasu. Droższe modele sprzedawane są ze specjalnymi stacjami dokującymi, które same czyszczą nasz sprzęt, a dodatkowo ładują akumulator.

Adaptacja

Przez pewien czas od pierwszego golenia mogą pojawić się podrażnienia skóry, które zwykle przemijają po 2 tygodniach. Sporadycznie w przypadku bardzo wrażliwej skóry podatnej na alergie, problemy skórne mogą trwać dłużej i uniemożliwiać korzystanie z golarki.

Niski stan naładowania akumulatora

Wiele golarek elektrycznych, zwłaszcza chodzi tutaj o te tańsze modele, nie sygnalizują niskiego poziomu naładowania akumulatora, a szkoda, bo znacznie utrudnia to korzystanie z urządzenia.

W takich sytuacjach producent podaje jedynie, iż golarka powinna być ładowana np. po każdych 40 minutach użytkowania przez 8 godz. Jest to trochę uciążliwe, bo trzeba mniej więcej pamiętać przez jaki czas golarka była użytkowana, chyba że będziemy czekać na to, aż ewidentnie zauważymy słabszą moc urządzenia.

Dlatego warto przed zakupem dokładnie przejrzeć specyfikację i sprawdzić, czy dany sprzęt pokazuje poziom naładowania akumulatora. Niektóre modele, chodzi tutaj przede wszystkim o te z najwyższej półki cenowej, są na tyle zaawansowane, że informacja o poziomie naładowania wyświetlają się na ekranie LCD, notabene wraz z innymi parametrami.

Mycie golarki

Niektóre golarki mogą być myte pod bieżącą wodą. Należy jednak pamiętać, iż musi to być wyraźnie napisane w instrukcji obsługi. Funkcja „na mokro” może być przydatna, gdyż pozwala dokładnie umyć urządzenie. Wiele golarek z zasilaniem bateryjnym posiada tę opcję.

Wymiana noży

Ostrza z czasem ulegają stępieniu. O tym jak często należy wymieniać ostrza decyduje oczywiście intensywność użytkowania. Jednak zwykle powinno się to robić co 1,5 roku.

Warto także pamiętać, iż koszty takiej wymiany często mogą być tylko niewiele niższe od zakupu nowej golarki podobnej klasy – tyczy się to zwykle tańszego sprzętu.

Dezynfekcja

Elementy golarki, które bezpośrednio stykają się ze skórą powinny być okresowo dezynfekowane. Możemy to zrobić za pomocą specjalnego płyny, lub zwykłego spirytusu.

Ergonomia użytkowania

Golarka powinna dobrze pasować do naszej dłoni. Chodzi tutaj przede wszystkim o jej wyprofilowanie, jednak nie tylko. Ważny jest także rodzaj materiału, który pokrywa powierzchnię obudowy. Nie powinien on być zbyt śliski, aby golarka pewnie trzymała się w dłoni (np. miejsce, za które chwytamy urządzenie powinno być pokryte elementami wykonanymi z gumy). Istotna jest także sama waga sprzętu, chociaż różnice pomiędzy poszczególnymi modelami nie są na tyle duże, aby parametr ten traktować priorytetowo.

Poza tym, warto pomyśleć także o blokadzie przed samoczynnym włączeniem. Jest to szczególnie ważne, gdy często zabieramy golarkę w podróż.

Niektóre golarki wyposażone są w tzw. trymer. Umożliwia on ustawienie wysokości cięcia oraz przystrzyżenie wąsów, brody, bokobrodów.

Co kupić?

Jak już napisano wyżej, golarki z głowicami polecane są osobą o twardym zaroście, którzy nie muszą golić się codziennie. Golarki z foliami z kolei warto polecić tym, którzy muszą golić się regularnie, a poz tym nie mają bujnego zarostu.

Jeżeli chodzi o samo zasilanie, to bez względu na to, czy dużo podróżujesz, czy nie, to wato wybrać golarkę akumulatorową. Korzystanie z niej jest zdecydowanie łatwiejsze. Chyba, że chcesz trochę zaoszczędzić na zakupie, to możesz wybrać golarkę sieciową.

Z bardziej istotnych rzeczy należy jeszcze pamiętać o sygnalizacji poziomu naładowania akumulatora oraz czasie pracy na jednym ładowaniu.

Należy jeszcze wspomnieć, że nawet najlepszą golarką elektryczną trudno będzie uzyskać efekty takie jak za pomocą maszynki tradycyjnej. Różnice w jakości nie są jednak duże, a czasami wręcz trudne do wychwycenia. Poza tym, golarki elektryczne golą szybciej niż tradycyjne, a w dłuższej perspektywie ich eksploatacja jest tańsza (pomimo tego, że na początku musimy wydać kilkaset złotych).

Opinie o produktach

+1[3]
lewandowsky 10 lat temu
jako użytkownik elektrycznej (philips sensotouch 1155) powiem że ona goli naprawdę dobrze a przede wszystkim nie podrażnia tak jak jednorazowe. no i trymer to fajne urozmaicenie jak ktoś chce trochę zmienić styl ale bez zapuszczania dłuższej brody
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.