Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaką suszarkę do włosów wybrać?

Dla większości kobiet suszarka do włosów jest najbardziej przydatnym urządzeniem jakie można znaleźć w łazience. Trudno się temu dziwić. Włosy myjemy przeważnie co 2 – 3 dni, a niektórzy robią to nawet codziennie. Zwykle jednak nie mamy czasu, aby czekać aż włosy wyschną w naturalny sposób, co w niektórych przypadkach może zająć nawet kilka godzin! Dlatego też tak pomocne w codziennym życiu są suszarki.

Wbrew pozorom kupić odpowiednią suszarkę nie jest wcale tak prosto. Co prawda podstawowym zadaniem tego typu sprzętu jest wydmuchiwanie powietrza, jednak z jaką siłą się to dzieje, jak gorące jest powietrze, czy możemy regulować te parametry, czy mamy do dyspozycji jakieś dodatkowe opcje, to już zależy od konkretnego modelu.

W poradniku poniżej dowiesz się jaką suszarkę do włosów wybrać, aby sprawdzała się ona w codziennym użyciu.

Rodzaje

Dostępne na rynku modele możemy pogrupować ze względu na obszar ich zastosowania:

  • Domowe (amatorske)
  • Profesjonalne
  • Przenośne

Domowa (amatorska)

Jeżeli posiadasz już suszarkę, to najprawdopodobniej jest to suszarka amatorska (domowa).

Braun HD 310

Przykład suszarki domowej Braun HD 310

Najtańsze modele suszarek domowych kupimy już za około 30 zł. Za urządzenia z wyższej półki przyjdzie nam zapłacić nawet 200 – 300 zł. Z kolei największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się modele w okolicach 70 – 100 zł.

Profesjonalne

Pod względem dostępnych funkcji oraz możliwości nie różnią się zbytnio od suszarek domowych. Bardziej chodzi o to, że przystosowane są one do wielogodzinnej pracy, dlatego też wybierane są przez salony fryzjerskie. Są też zwykle mocniejsze, większe, mają szerszy zakres regulacji temperatury oraz siły nawiewu. Obudowy wykonywane są z bardziej odpornych na uszkodzenie materiałów, a przy tym są stosunkowo lekkie.

BaByliss PRO

Przykład suszarki profesjonalnej BaByliss PRO

Za profesjonalne suszarki musimy zapłacić przynajmniej 300 zł, przy czym ceny niektórych modeli dochodzą nawet do 1 000 zł.

Przenośne

Zwane są też turystycznymi. Charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, stosunkowo małą mocą (około 1000 Wat), są lekkie, a dodatkowo mają składaną rączkę, co sprawia, że zajmują jeszcze mniej miejsca podczas przenoszenia.

Bosch PHD1151

Przykład suszarki turystycznej Bosch PHD1151 ze składaną rączką

Najtańsze modele suszarek turystycznych kupimy już za około 20 zł.

Parametry

Przeglądając specyfikacje różnych modeli z pewnością natkniesz się na kilka parametrów, których znaczenie warto znań.

Ilość prędkości nadmuchu

Zdecydowana większość modeli na rynku daje możliwość wyboru jednej z kilku prędkości nadmuchu. Większość modeli oferuje 2 prędkości (szybko / wolno). Jednak wśród dostępnych suszarek znajdziemy także takie z 3, 4, 5, a nawet 6 biegami.

Liczba zakresów temperatury

Temperatura wydmuchiwanego powietrza może być regulowana w analogiczny sposób do prędkości nadmuchu. Jednak należy pamiętać, iż nie każdy model jest wyposażony w taką funkcję. Jeżeli jednak już jest, to znajdziemy 2,3 lub 4 stopnie regulacji - najpopularniejsze są urządzenia z możliwością wyboru jedynie między powietrzem ciepłym oraz chłodnym.

Suszarki do włosów posiadają często funkcję zimnego nadmuchu. Możemy ją włączyć albo poprzez regulator temperatury, albo za pomocą dedykowanego przycisku (w zależności od modelu). Zimny nadmuch jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, gdyż chłodne powietrze powoduje zamykanie łusek włosów, co z kolei sprawi, że włosy są błyszczące oraz miękkie w dotyku. Chłodne powietrze łagodzi także ewentualne podrażnienia skóry powstałe po umyciu głowy.

Moc

Kolejny istotny parametr, z którym spotkasz się podczas ewentualnych zakupów. To jaką moc wybierzmy powinno być podyktowane długością naszych włosów. Dlaczego? Otóż suszarka jest wstanie pracować tym dłużej, im dysponuje większą mocą. Wśród ofert producentów znajdziemy modele o mocy od 500 do nawet 2 400 W (w profesjonalnych zastosowaniach nawet do 3 600 W). Pamiętajmy, iż wyższa moc, to zwykle również wyższa cena.

W większości przypadków sprawdzi się moc w przedziale 1 300 – 1 800 Wat. Natomiast do włosów bardzo krótkich wystarczy, że kupimy suszarkę o mocy poniżej 1 100 Wat. Z kolei włosy długie, a przy tym stosunkowo gęste, będę wymagały zakupu modelu o mocy przynajmniej 1 800 Wat.

Końcówki

KońcówkaOpisZdjęcia
KoncetratorJest standardowym wyposażeniem większości suszarek. Kształtem przypomina spłaszczony lejek. Dzięki niemu następuje koncentracja powietrza, a to z większą prędkością wydostaje się z urządzenia. Koncentrator idealnie sprawdza się w układaniu fryzuryKoncentrator
DyfuzorRozprasza wychodzące z urządzenia powietrza, co sprawia, że włosy są puszyste, miękkie oraz lekko uniesione (zwłaszcza w przypadku dyfuzorów z długimi wypustkami). Tego typu końcówka sprawdza się też w przypadku suszenia loków, gdyż nie uszkadza ich strukturyDyfuzor
Nakładka prostującadzięki niej wyprostujemy włosy już na etapie ich suszeniaNakładka prostująca
Nakładka Spin CurlZa jej pomocą zrobimy na swoich włosach fale lub loki (w produktach Remington)Nakładka Spin Curl

Wykonanie i ergonomia

Przed zakupem należy wziąć pod uwagę m.in. długość kabla. Nie ma tutaj jakiejś uniwersalnej zasady. Wszystko zależy od tego jak daleko mamy do gniazdka z miejsca, w którym suszarka będzie używana. Standardowo długość kabla wynosi około 2 metrów i to w większości przypadków będzie wystarczające.

Przydatna może okazać się także składana rączka. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie zajmuje dużo mniej miejsca.

Dobrze, aby suszarka posiadała antypoślizgową rączkę, co zapewni pewniejszy chwyt.

Być może czasami przyda Ci się tzw. funkcja turbo. Dzięki niej urządzenie będzie wstanie pracować przez krótki czas z dużo większą wydajnością niż normalnie.

Technologie

W suszarkach do włosów wykorzystuje się także następujące technologie:

  • Powłoki turmalinowe: turmaliny, to specjalne minerały, które mają zdolność produkcji jonów ujemnych, a te z kolei powodują neutralizację jonów dodatnich i zamykanie łusek włosów, dzięki czemu włosy są gładkie i nie elektryzują się
  • Powłoki ceramiczne: mają one zdolność do równomiernego nagrzewania się, a tym samym ciepło działające na włosy jest jednakowe
  • Jonizator: działa na podobnej zasadzie co powłoki turmalinowe, czyli generuje jony ujemne, a tym samym zamyka łuski włosów

Opinie o produktach

+1[1]
M. 8 lat temu
Najlepszy jest suchy ręcznik i intensywne tarcie włosów. Tak, wiem że to niezdrowe dla włosów, ale ja mam na szczęście dosyć mocną czuprynę, więc mogę w ten sposób A tak poważnie, to ja mam taką zwykłą, chińską, której nazwy nawet nie mogę wymówić, ale dmucha aż miło. Poradnik z pewnością mi się przyda, bo niedługo muszę kupić coś nowego
Odpowiedz
0[0]
radek 8 lat temu
Szacunek, jak ja bym chciał suszyć w ten sposób włosy, to po miesiącu strach pomyśleć co by było Jak byłem młodszy to ręcznikiem też wycierałem, ale teraz to liczy się każdy włos, więc podchodzę do tego bardzo delikatnie. Nawet jak suszę, to tylko zimnym powietrzem
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.