Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki nawilżacz powietrza kupić?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak ważne jest utrzymanie właściwej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeżeli nasycenie parą wodną spadnie poniżej 30%, co dzieje się zwłaszcza zimą gdy ogrzewanie pracuje na pełnych obrotach, to szybko odczujemy tego negatywne skutki. Suchość w gardle, pieczenie oczu, zatkany nos itp. Dłuższe przebywanie w takim środowisku może powodować także suchość skóry oraz włosów, a także spadek odporności.

Co jednak zrobić, aby zwartość pary wodnej w naszym mieszkaniu była optymalna? Zakupić nawilżacz powietrza. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń. Począwszy od prostych pojemników z wodą, które można zawiesić na kaloryferze, a skończywszy na zaawansowanych urządzeniach AGD zasilanych elektrycznie z wieloma dodatkowymi funkcjami. O tym jaki nawilżacz wybrać dowiesz się w poradniku poniżej.

Podstawowe informacja

Przede wszystkim zastanówmy się co tak naprawdę mamy na myśli mówiąc o wilgotności powietrza. Czym ona jest, jaka wartość jest odpowiednia dla człowieka oraz za pomocą jakiego urządzenia ją zmierzyć?

Czym jest wilgotność powietrza?

W powietrzu atmosferycznym zawsze jest pewna ilość wody. Pochodzi ona z parowania zbiorników wodnych tj. oceanów, mórz, jezior itd. Zawartość pary wodnej w powietrzu mierzymy na kilka sposobów. Najczęściej jednak podajemy wartość bezwzględną oraz względną.

  • Wilgotność bezwzględna: to ilość pary wodnej w powietrzu podana jako ilość gramów przypadających na każdy 1m³ objętości powietrza, np. 18g/m³
  • Wilgotność względna: wzięła się ona stąd, iż maksymalna zawartość pary wodnej w powietrzu zależy od temperatury. Im temperatura jest wyższa, tym powietrze może „pomieścić” więcej pary wodnej. Dlatego wilgotność względna informuje nas jak bardzo powietrze jest nasycone parą wodną. Dla przykładu maksymalne nasycenie parą przy temperaturze 15oC wynosi 12,81 g/m3. Jeżeli w powietrzu o takiej temperaturze ilość pary wodnej będzie wynosić 8,50 g/m3, to wilgotność względna wyniesie (8,50 / 12,51) × 100 ≈ 68%. Jak można się domyślić wilgotność względna może przyjmować wartości od 0 do 100%
Wykres: ilość pary wodnej przy maksymalnym nasyceniu

Ilość pary wodnej przy maksymalnym nasyceniu dla temperatury od -20 do 40oC

Jakie wartości odpowiednie?

Z przyczyn praktycznych posługujemy się zwykle wilgotnością względną, która powinna wynosić między 30 – 70% nasycenia. Z kolei za najbardziej optymalny dla naszego organizmu zakres podaje się wartość od 40 do 55%.

Czym mierzymy wilgotność?

Za pomocą higrometru (wilgotnościomierza). Możemy go kupić jako dedykowane urządzenie (cena około 40 zł) lub wraz z nawilżaczem powietrza (higrometr jest wtedy jedną z dodatkowych funkcji nawilżacza).

Musimy pamiętać, iż w przypadku higrometrów wbudowanych w nawilżacze wyniki pomiarów mogą być niewiarygodne. Dlaczego? Zawsze w pobliżu nawilżacza, czyli tam gdzie znajduje się higrometr, wilgotność powietrza będzie największa. Aby temu zaradzić czasami wilgotnościomierze montuje się z dala od nawilżacza, np. na kablu zasilającym.

Rodzaje nawilżaczy

Pewnie większość z Was gdy myśli o nawilżaczu powietrza, to ma na myśli zbiornik z wodą, który przymocowany jest do kaloryfera. Oczywiście takie istnieją, ale poza nimi jest także cała gama modeli o dużo większych możliwościach.

Ultradźwiękowe

Para powstaje poprzez działanie na wodę fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Następnie tak powstała mgiełka wydostaje się na zewnątrz.

Clevair Air Naturel

Przykład: Clevair Air Naturel

Para, która uwalnia się z nawilżacza może być ogrzana lub zimna. Wszystko zależy od konkretnego modelu.

  • Najważniejsze zalety:
    • Niskie zużycie energii
    • Cicha praca
    • Atrakcyjny wygląd
    • Zwykle możliwość wyboru między parą zimną, a ciepłą
    • W niektórych modelach dodatkowe funkcje, np. zegarek, pozytywka
    • Często wyposaża się je w higrometr
    • Duże zbiorniki na wodę
    • Regulacja ilości pary
    • Łatwa obsługa
  • Najważniejsze wady:
    • Słabo radzą sobie w większych pomieszczeniach - kropelki pary są stosunkowo duże, więc opadają w bliskiej odległości od urządzenia
    • Dookoła nawilżacza mogą pojawiać się białe osady mineralne jeżeli nie będziemy regularnie wymieniać filtrów
    • Niektóre zwierzęta, np. psy, koty, chomiki, w przeciwieństwie do człowieka słyszą ultradźwięki, co może powodować ich rozdrażnienie

Wbrew pozorom nawilżacze ultradźwiękowe nie są nową konstrukcją. Istnieją one na rynku już od dosyć dawny.

Gdzie polecane?

W małych oraz średnich pomieszczeniach, gdy potrzebujemy cichego urządzenia, które dodatkowo wygląda estetycznie.

Klasyczne (tradycyjne)

Najprostsze i nadal często spotykane w domach. Przybierają formę zwykłych pojemników, które w zależności od konstrukcji stawiamy lub wieszamy na kaloryferze. Woda, która znajduje się w takim nawilżaczu pod wpływem ciepła z kaloryfera zaczyna parować.

Nawilżacz klasyczny mocowany na kaloryferze

Przykład nawilżacza klasycznego

  • Najważniejsze zalety:
    • Niedrogie – kupimy je już za kilkanaście złotych
    • Proste w budowie
    • Nie wymagają zasilania elektrycznego
  • Najważniejsze wady:
    • Niska efektywność – para wytwarzana jest powoli
    • Możliwość nawilżania tylko w niewielkich pomieszczeniach – para ma zbyt małe ciśnienie, brak wentylatora

Gdzie polecane?

Sprawdzą się przy ograniczonym budżecie w niewielkich pomieszczeniach.

Parowe

Grzałka ogrzewa wodę, a ta pod wpływem ciepła zaczyna parować i wydostaje się z urządzenia.

Delonghi UH 800

Przykład Delonghi UH 800

  • Najważniejsze zalety:
    • Woda, która uwalnia się z urządzenia jest zdezynfekowana
    • Możliwość inhalacji
    • Możliwość regulacji ilości pary
  • Najważniejsze wady:
    • Temperatura pary, która wydostaje się z urządzenia jest stosunkowo wysoka. W ciepłe dni korzystanie z takiego nawilżacza może być niekomfortowe
    • Możliwy duży pobór energii – woda musi zostać podgrzana do temperatury parowania
    • Utrudnione korzystanie w bardzo ciepłe dni

Gdzie polecane?

Jeżeli nie zamierzasz korzystać z nawilżacza latem, a dodatkowo zależy Ci na tym, aby para była sterylna, to wybierz ten typ urządzenia.

Ewaporacyjne (mechaniczne)

Urządzenie zasysa powietrze z zewnątrz, które następnie przechodzi przez zwilżony wkład, po czym w postaci mgiełki wydmuchiwane jest na zewnątrz przez wentylator. Warto dodać, iż tak powstała para jest chłodna, dlatego nawilżacz tego typu może być stosowany w bardzo gorące dni nie tylko do zwilżenia powietrza, ale także do obniżenia temperatury.

Nawilżacz ewaporacyjny Element

Przykład nawilżacza ewaporacyjnego

  • Najważniejsze zalety:
    • Niewielkie zużycie prądu
    • Z urządzenia wydostaje się chłodna para – możliwość schładzania powietrza w ciepłe dni
    • Możliwość dodawania olejków zapachowych
  • Najważniejsze wady:
    • Słychać charakterystyczny szum podczas pracy
    • Nawilżanie powietrza odbywa się stosunkowo powoli

Gdzie polecane?

Jeżeli nawilżacz będzie często uruchamiany, a Tobie zależy na jak najniższych rachunkach za prąd, to wybierz ten typ nawilżacza.

Efektywność nawilżania

Jak szybko za pomocą nawilżacza jesteśmy w stanie uzyskać pożądaną wilgotność powietrza? Jakie parametry na to wpływają?

Wydajność parowania

Czyli ilość pary jaką jest wstanie wygenerować nawilżacz. Parametr podawana w litrach / dobę (ew. w ml/godz.) i w zależności od modelu może przyjmować wartość od 3 do nawet 70 litrów / dobę.

Jaką wartość wybrać dla siebie? Otóż możemy przyjąć, iż do pomieszczenia o powierzchni 50m² potrzebujemy nawilżacza o wydajności około 7 litrów / dobę.

Powierzchnia nawilżania

Niektórzy producenci już w specyfikacji podają jak duże powierzchnie jest w stanie nawilżyć dane urządzenie – zwykle jest to od około 15 do 350 m².

Dodatkowe

Filtry

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, w jakie filtry został wyposażony nawilżacz – jeżeli w ogóle jakieś posiada. Przede wszystkim powinien to być filtr ceramiczny, który ograniczy ilość kamienia w wodzie. Brak tego filtra może powodować powstawanie białego nalotu w pobliżu urządzenia.

Istotny jest także filtr HEPA. Usunie on nawet najdrobniejszy kurz oraz pyłki roślin. Przyda nam się także filtr węglowy, dzięki któremu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu.

Ustawienia

Nawilżacz powinien dysponować jak największą liczbą ustawień i zabezpieczeń. Jeżeli urządzenie posiada wbudowany higrometr, to wilgotność powietrza, a tym samym natężenie parowania może być bardzo precyzyjnie ustawione. Oprócz tego przyda nam się możliwość manualnego wyboru prędkości generowania pary, np. 1 z 10 biegów.

Ponadto urządzenie urządzenie powinno mieć wbudowanych kilka programów, np. dzienny, nocny, ciepła mgiełka.

Wyświetlacz LCD w modelu Qlima H509

Wyświetlacz LCD w modelu Qlima H509

Przyda nam się także elektroniczny wyświetlacz oraz timer, który wyłączy nawilżacz po wybranym wcześniej czasie.

Pomocny okaże się także sygnalizator dźwiękowy lub świetlny, który poinformuje nas o zbyt małej ilości wody w zbiorniku.

Możliwości

Jakimi jeszcze możliwościami dysonują nawilżacze? Sprawdź tabelę poniżej.

Możliwość Opis
Osuszanie Szkodliwa dla naszego zdrowia jest nie tylko zbyt niska, ale także zbyt wysoka wilgotność. Nawilżacz z funkcją osuszania jest w stanie obniżyć zbyt duże zawilgocenie powietrza
Jonizacja Istnieją nawilżacze z wbudowanymi jonizatorami. Generują one jony ujemne (anion), które mają pozytywny wpływ na zdrowie
Inhalacja Dostępne są w sprzedaży nawilżacze z wbudowanymi inhalatorami – polecane w schorzeniach dróg oddechowy
Aromaterapia Do niektórych nawilżaczy możemy dodawać olejki eteryczny, co poprawi nasze samopoczucie, a także zapewni przyjemny zapach w pomieszczeniu
          

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.