Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jak przedłużyć działanie baterii?

Ikona baterii

Być może zauważyłeś, że pomimo postępu technologicznego, wydajność akumulatorów w telefonach jakby stała w miejscu. Jest to pozorne odczucie, gdyż obecnie produkowane telefony (zwane smartfonami) oferują coraz to nowe funkcje oraz możliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu telefon pozwalał jedynie na wysyłanie wiadomości SMS oraz na wykonywanie rozmów głosowych, a podstawowe informacje pokazywane były na niewielkim wyświetlaczu monochromatycznym.

Obecne telefony to niezwykle zaawansowane urządzenia, które już dawno przestały pełnić typowe dla siebie funkcje. Dostęp do Internetu, nawigacja GPS, aparat cyfrowy, to tylko przykładowe możliwości współczesnych smartfonów. Wszystko to powoduje dodatkowe zużycie prądu i pomimo akumulatorów o coraz to większej pojemności, telefon potrafi się rozładować już po jednym dniu użytkowania. Dlatego tak ważne jest dbanie o baterię.

Wydaje się, że nie ma nic prostszego oraz bardziej banalnego jak ładowanie baterii (tak naprawdę to jest to akumulator, jednak dla uproszczenia będziemy używać zamiennie tych nazw). Przecież wystarczy tylko wpiąć kabel ładowarki do portu micro USB i poczekać, aż telefon się naładuje. Niby tak, jednak od tego jak traktujemy baterię, zależy jej żywotność, więc warto do procesu ładowania podejść przestrzegając kilku zasad. W przeciwnym razie już po kilkunastu miesiącach możemy być zmuszeni do wymiany baterii, a w skrajnych przypadkach nawet i całego telefonu.

Nie formuj baterii!

Jeszcze kilka lat temu gdy kupowaliśmy nowy telefon, troskliwy sprzedawca informował nas o konieczności formowania baterii (błędnie formatowanie). Oznaczało to, że kilka pierwszych ładowań powinno być poprzedzanych całkowitym rozładowaniem telefonu. W przeciwnym razie miał wystąpić tzw. efekt pamięci, czyli bateria miała zachowywać się tak, jakby jej całkowita pojemność była równa pojemności z poprzednich cykli ładowania. Na przykład jeżeli bateria będzie rozładowana w 80%, a my podłączymy ładowarkę, to przy kolejnym ładowaniu będzie działała tak, jakby jej całkowita pojemność wynosiła 80% tej pierwotnej.

Należy wyjaśnić sobie tutaj kilka kwestii. Po pierwsze formowanie dotyczy tylko baterii niklowo-kadmowych (NiCd), a te wycofano na terenie UE w 2009 roku. Po drugie nawet tutaj efekt pamięci jest niewielki i musi być poprzedzony bardzo dużą liczbą rozładowań do ściśle określonej wartości.

Dla nas istotne jest, że w przypadku baterii litowo-jonowych (Li-Ion), a więc tych montowanych we współczesnych smartfonach, efekt pamięci nie występuje i nie ma konieczności formowania. Ba, całkowite rozładowywanie może wręcz prowadzić do spadku pojemności ogniw, a nawet do uszkodzenia baterii.

Wyłącz nieużywane funkcje i aplikacje

Jak już wspomniano wyżej, produkowane obecnie smartfony to niezwykle zaawansowane urządzenia, dysponujące bardzo szerokim wachlarzem funkcji oraz możliwości. Niestety, ale te wszystkie udogodnienia zwiększają zapotrzebowanie na energię. Dlatego jeżeli nie korzystasz np. z WiFi lub GPS, to po prostu wyłącz te funkcje.

Strona główna GSam Battery Monitor z podstawowymi parametrami baterii

Podstawowe parametry w oparciu o GSam Battery (temperatura, napięcie oraz natężenie prądu)

W przypadku systemu Android możemy skorzystać z wbudowanego menedżera, który pokaże nam jakie usługi i aplikacje w największym stopniu obciążają baterię.

GSam Battery Monitor z listą aplikacji

Obciążenie na podstawie GSam Battery Monitor

Aby sprawdzić szczegółowe zużycie baterii, warto pobrać dedykowaną aplikację ze sklepu Google, np. GSam Battery Monitor. Pokaże nam ona m.in. napięcie, natężenie oraz temperaturę baterii.

Wykres zużycia baterii w zależności od poziomu sygnału w programie GSam Battery Monitor

Zużycie baterii w zależności od mocy sygnału w oparciu o GSam Battery Monitor

GSam Battery Monitor da nam także dostęp do wykresów pokazujących np. zmiany temperatury baterii w czasie lub zależność między siłą sygnału, a zużyciem baterii.

Uważaj na temperaturę

Według wielu badań, baterie narażone na zbyt wysokie temperatury, szybciej tracą swoją pierwotną pojemność. Pamiętaj, że sam proces ładowania powoduje wytwarzanie ciepła. Dlatego wskazane jest np. zdejmowanie etui podczas ładowania, by nie utrudniać odprowadzania ciepła. Ponadto podczas ładowania powinniśmy unikać korzystania z telefonu, a zwłaszcza chodzi tutaj o uruchamianie aplikacji o dużych wymaganiach sprzętowych, które powodują nagrzewanie się poszczególnych podzespołów (zwłaszcza CPU oraz GPU), co dodatkowo podnosi temperaturę baterii.

Obecnie większość telefonów ładowanych jest poprzez port mini USB. Jednak pamiętajmy, że parametry wszystkich ładowarek nie są takie same. O ile z napięciem nie powinno być problemu (jest to zwykle 5 V), o tyle z natężeniem bywa już różnie. Jeżeli podłączymy ładowarkę o wyższym natężeniu niż dedykowane dla telefonu, to ten naładuje się szybciej, jednak w dłuższej perspektywie spowoduje to spadek pojemności baterii i ta szybciej będzie się rozładowywać. Z odwrotną sytuacją będziemy mieć do czynienia wtedy, gdy użyjemy ładowarki o niższym natężeniu niż dedykowane. Otóż urządzenie będzie się ładować wolniej, jednak będzie przy tym wytwarzana mniejsza ilość ciepła, a tym samym bateria powinna zachować dłużej swoje właściwości. Jeżeli chciałbyś ładować swój telefon niższym natężeniem niż wytwarza Twoja ładowarka, a nie masz takowej w swoim pobliżu, to możesz posłużyć się portem USB w komputerze (USB 2.0 – 500 mA; USB 3.x – 900 mA).

Pamiętajmy, że dla baterii niekorzystne są także zbyt niskie temperatury, np. wystawienie urządzenia na kilkunastostopniowy mróz, może spowodować całkowite rozładowanie baterii, a wielokrotne narażanie naszego urządzenia na takie warunki spowoduje spadek pojemności.

Co jeszcze mogę zrobić, aby przedłużyć żywotność baterii?

  • Unikaj słabego sygnału z sieci GSM – zużycie baterii jest większe w przypadku problemów z zasięgiem, a zwłaszcza chodzi tutaj o samo wyszukiwanie sieci
  • Wystrzegaj się całkowitego rozładowywania – zaleca się, aby poziom naładowania wahał się między 30 a 80%
  • Jeżeli jest to możliwe, to ładuj telefon gdy jest wyłączony
  • Nie używaj ładowarek o niskiej jakości
  • Nie bój się częstego, krótkiego podłączania telefonu do ładowarki – lepiej podładować baterię do wskazanych wyżej pojemności, niż pozwolić na zbyt duży spadek poziomu naładowania
  • Ustaw jak najmniejszą jasność ekranu, oczywiście nie zapominając przy tym o swoim własnym komforcie
  • Jeżeli telefon będzie przez dłuższy czas wyłączony, to nie zostawiaj go z całkowicie rozładowaną baterią. Pamiętaj, aby najpierw naładować ją do około 40%, a dopiero potem możesz wyłączyć telefon
  • Wiele obecnie produkowanych smartfonów posiada funkcję tzw. szybkiego ładowania. Pozwala ona na skrócenie czasu ładowania telefonu nawet do kilkudziesięciu minut. Niestety, ale różne testy pokazuję, że rozwiązanie to powoduje szybszy spadek pojemności baterii niż w przypadku tradycyjnego ładowania

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.