Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Starożytne sklepy i zakupy

Starożytny sklep

Domy towarowe, sklepy, bazary, to wbrew pozorom nie wymysł dzisiejszej cywilizacji. Już w starożytnym świecie istniał zbliżony do naszego model zakupów. Największe osiągnięcia na tym polu mają oczywiście Grecy oraz Rzymianie, który stworzyli podwaliny pod dzisiejszy handel.

Grecka Agora

Agory budowano początkowo w sposób chaotyczny. Trudno było się doszukiwać ich wyraźnych granic. Często też poprzecinane były one różnymi budowlami. Wynikało to z faktu, iż czasami pomysł na wygospodarowanie placu pod agorę rodził się już wtedy, gdy miasto istniało, dlatego trudno było znaleźć wolną przestrzeń. Jednak w późniejszym okresie już na etapie projektowania nowych miast wydzielano specjalne miejsce pod agorę, która miała zwykle prostokątny kształt, a przez środek przechodziła ulica – zwykle była to główna ulica miasta. Często spotykane były także duże, zdobione bramy przy wejściu na plac.

Grecka Agora Pozostałości greckiej Agory

W starożytnej Grecji handlowano przeróżnymi dobrami. Były to przede wszystkim ryby, sukno, wino, obuwie, biżuteria, garnki oraz różnego rodzaju rośliny. Kwitł też handel niewolnikami. Co ciekawe, zwykle handlem nie trudnili się sami rzemieślnicy, czy rolnicy, a specjalni pośrednicy – dziś powiedzielibyśmy handlarze detaliczni. Warto wspomnieć, iż ludzie ci nie mieli zbyt dużego poważania w społeczeństwie, a często nazywano ich wręcz pasożytami zarabiającymi na nieswojej pracy.

Starożytny Rzym

Rzym był ogromnym imperium w skład którego wchodziła Europa Południowa oraz Zachodnia, północne wybrzeża Afryki wraz z całym Egiptem oraz część Bliskiego Wchodu. Tak duża mozaika kulturowa, etniczna i przede wszystkim klimatyczna w obrębie jednego państwa, to wymarzony przyczółek do rozwoju handlu.

Rzymskie fora

Budowano je w miejscu przecięcia dwóch głównych ulic miasta. Miały prostokątny kształt. Całość otoczona była budynkami użyteczności publicznej oraz ozdobnymi kolumnami. Forum rzymskie pełniło podobne funkcje co grecka Agora – było to głównie miejsce handlu oraz spotkań. Zwykle w jednym mieście znajdowało się jedno forum. Jednak duże metropolie, na czele z Rzymem, miały ich kilka.

Forum Romanum Ruiny Forum Romanum w Rzymie

Zwykle na forum handlowano różnymi towarami. Istniały jednak także fora przystosowane do sprzedaży ściśle określonych produktów, np. ryb, warzyw, żywych zwierząt lub wina – dziś powiedzielibyśmy - giełda rybna, warzywna, giełda zwierząt, wina.

Sklepy

W starożytnym Rzymie zaczęły powstawać pierwsze sklepy i to niewiele różniące się od tych współczesnych! Zwykle były to nieduże sklepiki rodzinne, które specjalizowały się w sprzedaży np. ziół, ryb, naczyń itd. Co ciekawe każdy sklep musiał posiadać pozwolenie na handel określonymi towarami. Pozwolenie to należało wykuć na marmurowej płycie i wywiesić w widocznym miejscu. W sklepach tych sprzedawali albo sami właściciele, albo niewolnicy.

Starożytny sklep Wizualizacja sklepu z czasów Imperium Rzymskiego

Na elewacji samego budynku często znajdowały się kolorowe rysunki prezentujące towary sprzedawane przez dany sklep.

Hale targowe

Okazuje się, iż hale targowe, pełniące podobne funkcje co obecnie, istniały już w starożytnym Rzymie. Najbardziej okazałym budynkiem tego typu jest Hala Trajana, która powstałą mniej więcej 1 900 lat temu. Hala mieściła 150 sklepików (tzw. tabernae), urzędy oraz magazyny z żywnością. Wszystko to rozmieszczone było na 6 kondygnacjach (5 pięter oraz parter), na których oferowano:

  • Parter - owoce, kwiaty
  • I piętro - magazyny z oliwą, wino
  • II, III piętro - przyprawy, towary egzotyczne
  • IV piętro - urzędy rozdawnictwa (biedniejsza ludność mogła zakupić podstawowe produkty żywnościowe po niższych cenach)
  • V piętro - ryby, mięso
Hale Trajana Hala Trajana

W Hali Trajana istniały także pomieszczenia służące celom rozrywkowym, np. wystawiano w nich różnego rodzaju przedstawienia, spektakle.