Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

TOP 15 wynalazków ostatnich 25 lat

Top 15 ostatnich 20 lat

Do napisania tego artykułu skłoniły mnie opinie niektórych ludzi, którzy twierdzą, że po epoce dynamicznego rozwoju technologi użytkowych, zwłaszcza tych z pierwszej połowy XX wieku (telewizja, telefon, radio), obecne, czyli przez ostatnie 25 lat, tak naprawdę niewiele się wydarzyło.

W tym artykule chciałbym pokazać, że to nieprawda, bo znaczna część urządzeń, z których obecnie korzystamy powstała stosunkowo niedawno. Poniższe zestawienie prezentuje chronologicznie 15 wynalazków oraz odkryć z ostatnich 25 lat, które zrewolucjonizowały nasze życie.

Pamięci typu Flash

Jest rodzajem pamięci, która wykorzystywana jest w większości urządzeń mobilnych. Upowszechniona została w 1988 roku za sprawą firmy Intel.

Pamięć FlashPendrive z pamięcią flash

World Wide Web

Internet jaki znamy powstały na przełomie 1989 / 1990 roku w ośrodku CERN w Szwajcarii. W 1990 roku Sir Tim Berners Lee opracował język HTML (hipertekstowy język znaczników), który posłużył do zaprojektowania pierwszej strony internetowej. Co ciekawe, język HTML wykorzystywany jest do dnia dzisiejszego – oczywiście w wersji dostosowanej do obecnych potrzeb.

Sir Tim Berners Lee
Sir Tim Berners Lee twórca języka HTML

Lustrzanka cyfrowa

W 1991 roku na rynku pojawiła się pierwsza lustrzanka cyfrowa - Kodak DCS-100.

Lustrzanka cyfrowa Kodak DCS - 100Kodak DCS-100

Smartfony

Koncepcja opracowania urządzenia, które posiadałoby cechy zarówno komputera jak i telefonu pojawiła się już w 1973 roku. Jednak na rynku sprzęt ten zagościł dopiero w 1993 roku za sprawą firmy IBM. Był to model IBM Simon. Natomiast po raz pierwszy pojęcia „smartfon” użyła w 1997 roku firma Ericsson. Odnosiło się ono do modelu GS 88 "Penelope".

Smartfon IBM Simon IBM Simon - smartfon

Bluetooth

Standard został opracowany w 1994 roku przez firmę Ericsson i pierwotnie miał być wykorzystywany do łączenia bezprzewodowego telefonów komórkowych. Obecnie większość urządzeń mobilnych jest w stanie komunikować się za pomocą tej technologii.

BluetoothLogo Bluetooth

Sony PlayStation

Flagowy produkt firmy Sony, który pojawił się na rynku 3 grudnia 1994 roku. Pierwszą wersję konsoli sprzedano w bagatela około 100 mln egzemplarzy. Pod koniec listopada 2013 roku na rynku pojawiła się ostatnia, najnowsza konsola z tej serii – Sony PlayStation 4.

Sony PlayStationKonsola Sony PlayStation 1

Nawigacja GPS

Pełną zdolność operacyjną osiągnęła 1995 roku. Korzystanie z tej technologii jest darmowe. GPS obecny jest nie tylko w dedykowanych urządzeniach, ale także występuje jako dodatkowa funkcjonalność, np. w telefonach komórkowych.

Odbiornik do nawigacji GPSOdbiornik do nawigacji GPS

DVD

Dysk optyczny, który na rynku pojawił się w 1995 roku. Pozwala na zapis od 4,7 do 17,08 GB danych. Płyty DVD wykorzystywane były, i są do dnia dzisiejszego, zwłaszcza do zapisu filmów wideo w standardzie MPEG-2.

Logo DVDLogo DVD

Telewizory plazmowe

Po kilkudziesięciu latach dominacji telewizorów kineskopowych w latach 90. XX wieku pojawiła się nowa technologia. Pierwszy kolorowy wyświetlacz plazmowy opracowała firma Fujitsu w 1992 roku. Na rynku dla odbiorców indywidualnych telewizory tego typu wprowadziła firma Pioneer w 1997 roku.

Poglądowe zdjęcie telewizora plazmowegoTelewizor plazmowy

Sieć bezprzewodowa

Pierwszy standard sieci bezprzewodowej (802.11) powstał w 1997 roku i zapewniał prędkość do 2 Mb/s.

Symbol – sieć bezprzewodowaSymbol sieci bezprzewodowych

MPEG – 4

Jest standardem kompresji audio – wideo, który został opracowany w 1998 roku. Wykorzystywany jest m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T).

Standard MPEG-4Standard kompresji MPEG-4

Blu-ray

Specyfikacja płyt Blu-ray została ogłoszona w lutym 2002 roku. Dyski te miały za zadanie zastąpić płyty DVD, których pojemność nie była już wystarczająca. Dzięki płytą Blu-ray możemy zapisać od 25 do 400 GB (płyta 16 warstwowa).

Format Blu-rayStandard Blu-ray

Sieci społecznościowe (Facebook)

Sieci społecznościowe cieszą się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem. Wśród nich największą popularność zyskał serwis Facebook, który posiada obecnie około 1 miliarda użytkowników. Powstał on 4 lutego 2004 roku.

Sieć społecznościowa - FacebookFacebook - największy serwis społecznościowy na świecie

Youtube

Jest serwisem internetowym, który powstał 14 lutego 2005. Jego użytkownicy mają możliwość umieszczania oraz oglądania filmów.

Serwis YouTubeYouTube - największy serwis umożliwiający zamieszczanie plików wiedo

Google Glass

Okulary tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Umożliwiają połączenie świata wirtualnego z rzeczywistym. Posiadają przy tym funkcjonalności znane m.in. ze smartfonów. Zostały opracowane pod koniec 2012 roku.

Okulary Google GlassGoogle Glass - okulary rozszerzonej rzeczywistości

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.