Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Chiński łazik jeździ już po Księżycu

Flaga Chińskiej Republiki Ludowej

Kilka dni temu, Chiny dołączyły do elitarnego grona państw, które odwiedziły naszego naturalnego satelitę. Jak dotychczas udało się to tylko dwóm największym mocarstwom okresu „Zimnej Wojny”, czyli USA i ZSRR.

Początek misji miał miejsce 1 grudnia 2013 roku, kiedy to z Centrum Startowego Satelitów Xichang wystrzelono rakietę nośną Chang Zheng 3B. Wyniosła ona w kierunku Księżyca sondę kosmiczą Chang'e 3 wraz z lądownikiem oraz łazikiem Yutu. Lądownik bezpiecznie osiadł na powierzchni Księżyca 14 grudnia 2013 2013 o godzinie 13:11 UTC.

Lądownik

Sam lądownik dysponuje bogatą aparaturą naukową, która daje m.in. możliwość badania powierzchni Księżyca, a także umożliwia dokonywanie obserwacji astronomicznych. Warto tutaj wspomnieć chociażby o teleskopie, który działa w paśmie zbliżonym do ultrafioletu oraz o kamerze pracującej również w tym zakresie fal elektromagnetycznych, a która ma badać jaki wpływ wywiera pogoda kosmiczna na jonosferę naszej planety. Poza tym, lądownik dysponuje także kamerami działającymi w zakresie światła widzialnego.

Instrumenty badawcze, które posiada lądownik:

  • Teleskop - pracuje w ultrafiolecie. Umożliwia obserwacje obiektów o jasności do 13 mag.
  • Kamera panoramiczna
  • Kamera lądowania - wykorzystywana w momencie osiadania lądownika na powierzchni Księżyca
  • Kamera ultrafioletu - do obserwacji plazmosfery ziemskiej
Lądownik księżycowy misji Chang'e 3
Chiński lądownik misji Chang'e

Łazik księżycowy Yutu (pol. „Jadeitowy Królik”)

Yutu jest pojazdem sześciokołowym, który swoim wyglądem przypomina łaziki misji Mars Exploration Rover. Produkcja energii elektrycznej odbywa się dzięki panelom słonecznym. Yutu posiada wysięgnik z instrumentami, które umożliwiają badanie zwietrzałych skał księżycowych.

Instrumenty badawcze, którymi dysponuje łazik:

  • Spektrometr - umożliwia określenie składu chemicznego skał księżycowych
  • Kamery panoramiczne
  • Georadar - daje możliwość badania struktury regolitu na Księżycu
Łazik księżycowy Yutu
Chiński łazik Yutu

Odniesienie do mitologii chińskiej

Nazwa dla chińskiej misji księżycowej pochodzi z mitologii chińskiej. Otóż Chang'e, była chińską boginią Księżyca. Nazwa łazika księżycowego również ma powiązanie z chińską mitologią. Otóż Yutu był królikiem, który wraz z boginią Chang'e udał się w podróż na Księżyc.

Zmiana wizerunku Chin

Cóż, chyba najwyższy czas, abyśmy zmienili nasze podejście do Chin, jako do państwa, które słynie tylko z taniej siły roboczej. Tak dynamicznie rozwijający się program kosmiczny Państwo Środka, które w niedalekiej przyszłości planuje także podróż załogową na Księżyc, świadczy o tym, iż Chińczycy posiadają już dostęp do bardzo zaawansowanych technologii.

Czyżby Chiny, które za kilka lat będą największą gospodarką świata, miały się stać także potęgą technologiczną, która dorówna amerykańskiej, a być może ją przegoni? Jak będzie zobaczymy, bo jeszcze dużo pracy przed Azjatami, ale trzeba przyznać, że mają oni potencjał ku temu.

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.