Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Ochrona nieba przed dronami - SAFESKY

Latający dron

Rynek bezzałogowych statków powietrznych rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Jeszcze niedawno drony były jedynie domeną wojska. Obecnie dostępne są także na rynku cywilnym i to nawet za kilkaset złotych.

Zastosowanie dronów jest bardzo szerokie. Wojsko wykorzystuje je np. w celach zwiadowczych. Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie dronów przez amatorów, którzy traktują tego typu technologię jako swoje hobby. Jednak dużo ciekawsze wydają się być zastosowania bardziej profesjonalne. Tutaj wachlarz możliwości jest naprawdę ogromny: fotografia, filmowanie, tworzenie map, monitorowanie zabudowań firmowych, śledzenie itd.

Co jednak, gdy nie chcemy, aby ktoś nas podglądał, albo obecność drona w danej przestrzeni powietrznej może stwarzać zagrożenie? Przecież niedawno nad lotniskiem w Warszawie nieomal doszło do tragedii, gdy nieodpowiedzialny właściciel drona próbował nagrywać lądujące i startujące samoloty. „Bezzałogowce” to także potencjalna broń w rękach terrorystów.

Jak widać drony stwarzają wiele możliwości, jednak niosą również spore ryzyko, dlatego też aby je zminimalizować powstał projekt SAFESKY. Stoją za nim 3 polskie firmy – Bonda.pl, Bioseco oraz SIRC. Projekt niedawno dostał dofinansowanie w kwocie 50 tys. Euro dzięki programowi Horyzont 2020.

Co potrafi SAFESKY? Jego głównym zadaniem jest monitorowanie fragmentu przestrzeni powietrznej i informowanie o wtargnięciu niepożądanych dronów. Jednak co ciekawe, system ten jest wstanie także unieszkodliwić niepożądaną maszynę poprzez zakłócenie sygnału sterującego.
Dron z kamerą

Dron z kamerą

Co ciekawe twórcy projektu twierdzą, iż ich system może mieć bardzo szerokie zastosowania, które nie będą się jedynie ograniczały do monitorowania prywatnych obiektów, ale również wojskowych, czy nawet granic państwa. Warto śledzić rozwój tej inicjatywy, gdyż wygląda ona bardzo obiecująco, a zwłaszcza, że firmy tworzące ten system mają już spore doświadczenie w branży. Na przykład firma Bioseco dysponuje opracowanym przez siebie systemem wykrywania ptaków. Z kolei Bonda.pl wdraża systemy zabezpieczeń dla dużych firm. SIRC to twórca miniaturowych systemów radarowych.

Gdy ilość dronów w powietrzu rośnie lawinowy, warto również dysponować systemem, który nas przed nimi obroni.

Opinie o produktach

+5[5]
Dibko 8 lat temu
Nie żarty, ale z tymi dronami, to się robi coraz bardziej niebezpiecznie. Ja nie wiem jak można być tak nieodpowiedzialnym, żeby iść i koło lotniska bawić się dronem.
Odpowiedz
+5[5]
Mai 8 lat temu
Ja mam procę i strzelam do nich kamieniami :)
Odpowiedz
+6[6]
Lukk 8 lat temu
I bardzo dobrze, że coś takiego będzie, bo tych dronów jest coraz więcej. Mój sąsiad kupił i wlatuje nad moje podwórko. Po co się pytam? Wiem, że niebo nie jest moje, ale latanie nad moim domem, niedaleko okna itd., to jest przesada.
Odpowiedz

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.