Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Powrót do przyszłości II - co się sprawdziło?

Kadr z filmu powrót do przyszłości

Pewnie większość oglądała, a przynajmniej kojarzy film „Powrót do przyszłości II”. Główny bohater przenosi się w czasie z 1985 do 2015 roku. Czy producenci filmu trafnie przewidzieli przyszłość? Czy wynalazki z jakim w 2015 roku zetknął się Marty McFly są dziś obecne w naszym życiu?

Przewidzieć w którą stronę podąży rozwój technologii jest bardzo trudno. Kilka miesięcy temu pisałem artykuł o tym jak nasi przodkowie żyjący ponad 100 lat temu wyobrażali sobie współczesny świat. Mogliśmy się w nim przekonać jak bardzo tamtejsze wizje są odległe od tego co widzimy na co dzień. Dlatego spójrzmy trochę bliżej w przeszłość (dokładnie do roku 1989) i sprawdźmy czy 26 lat to wystarczająco krótko, aby precyzyjnie określić przyszłość.

Co się nie sprawdziło?

Latające samochody

W 2015 roku latające samochody są czymś powszechnym. Już na początku gdy Marty McFly stoi na placu przed budynkiem sądu w Hill Valley widzimy kilka samochodów latających po niebie oraz napis na deptaku „Zakaz lądowania”. Główny bohater z reklamy dowiaduje się także, iż tego typu wynalazek kosztuje 39,999.95 dolarów.

Kadr z filmu – latający samolot

Takich pojazdów oczywiście jeszcze nie mamy, chociaż istnieją już prototypy jak np. Automobil 2.5, jednak jest on czymś w rodzaju zmodyfikowanego samolotu. Latające samochody w Powrocie do przyszłości wydawały się pokonywać siłę ciężkości w zupełni inny sposób.

Lewitujące deskorolki

W jednej ze scen Marty ucieka przed Griffem Tannenem na deskorolce lewitującej kilkadziesiąt centymetrów nad powierzchnią. Co ciekawe deskorolka nie radziła sobie nad wodą.

Obecnie tego typu gadżety są nadal fikcją naukową. Co prawda istnieje możliwość naśladowania deskorolek z filmu, ale w bardzo specyficznych warunkach, np. przy wykorzystaniu silnych elektromagnesów.

Samowiążące się sznurowadła

Tuż po przybyciu do 2015 roku Emmett Brown każe Marty'emu założyć nowe ubranie. To co ma być rzekomo standardem w naszych czasach, to buty ze sznurowadłami, które same się zawiązują.

Kadr z filmu – samowiążące się buty

Czy tego typu rozwiązania stosuje się obecnie? Oczywiście, że nie. Technicznie jest to możliwie, bo już kilka lat temu Blake Bevin stworzył takie buty, jednak pomysł raczej się nie przyjął. Warto dodać, iż Blake Bevin, to człowiek, który wykonał pierwowzór samowiążących się butów dla potrzeb filmu!

Co się sprawdziło?

Biometria

Biometria, czyli możliwość identyfikowania ludzi na podstawie ich fizycznych cech, jest oczywiści obecnie powszechnie wykorzystywana, np. identyfikacja na podstawie linii papilarnych, wyglądu siatkówki lub rogówki oka, układu naczyń krwionośnych na dłoniach itp.

Kadr z filmu – czytnik linii papilarnych Jennifer Parker

W Powrocie do przyszłości widzimy jak policja odprowadza do domu Jennifer Parker i otwiera drzwi po dotknięciu jej palca do czytnika.

Technologia 3D

Technologia 3D jest współcześnie bardzo szeroko wykorzystywana. Obecnie większość telewizorów na rynku wspiera tę technologię. Również od dawna kina oferują nam seanse z trójwymiarowym obrazem.

Marty na placu przed budynkiem sądu widzi reklamę filmu „Szczęki 19”. Z ruchomego billboardu w pewnym momencie wydostaje się trójwymiarowy rekin i próbuje pożreć Martiego. Okazuje się jednak, że to tylko iluzja.

Płaskie ekrany

Produkowane obecnie telewizory mają od kilku centymetrów do nawet kilku milimetrów grubości. W czasach, gdy powstawał film Powrót do przyszłości tego typu technologia nie była jeszcze znana. Jednak w domu starszego Martiego McFly widzimy na ścianie wiszący, płaski telewizor.

Wideokonferencje

Wideokonferencje są obecnie technologią ogólnie dostępną – głównie za sprawą Internetu i Skype'a.

W filmie widzimy jak starszy Marty McFly prowadzi wideokonferencję ze swoim szefem za pomocą telewizora.

A czego w filmie nie wzięto pod uwagę?

Współcześnie w powszechnym użyciu jest wiele wynalazków, które w ogóle nie były wzięte pod uwagę w filmie, np. smartfony oraz Internet, czyli to bez czego trudno jest sobie wyobrazić współczesnego świata.

Przewidzieć w jakim kierunku rozwinie się technologia jest bardzo trudno i to bez względu na to czy mówimy o okresie 30 czy 100 lat. Zwykle są to rzeczy, które już znamy tylko lepsze, szybsze, wydajniejsze itp.

Opinie o produktach

+5[5]
Piotr 8 lat temu
Jest dokładnie tak jak piszesz. Większość tych przewidywań, to jest to czym obecnie dysponujemy tylko ulepszone. Oczywiście poza pewnymi wyjątkami. Z tego co kojarzę, to w serii Star Trek jest dużo rozwiązań bardzo innowacyjnych, które wyznaczały nowe trendy, a z których obecnie korzystamy. Przypomina mi się ten mechanik na statku Enterprise, który dysponował okularami jak obecne Google Glass. Ciekawe czy kiedykolwiek w filmie lub książce z pogranicza nauki i fantastyki ktoś przewidział np. pojawienie się globalnej sieci na wzór Internetu, bo np. smartfony, to się często pojawiały, np. w Simpsonach kojarzę, że były.
Odpowiedz

Dodaj opinię


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.