Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki telewizor ze smart TV kupić?

Internet oraz różnego rodzaju usługi z nim związane wkraczają do coraz to większej ilości urządzeń. Obecnie nie tylko komputery mogą być podłączone do Internetu, ale także smartfony, tablety, czytniki ebooków, a ostatnio także … telewizory. Rozwiązanie to znane jest pod nazwą Smart TV. O tym jakie dokładnie możliwości oferują nam inteligentne telewizory dowiesz się w artykule poniżej.

Czym jest smart TV

Historia odbiorników telewizyjnych sięga okołu 100 lat wstecz. Przez ten okres urządzenia te ulegały wielu przeobrażeniom. Początkowo pozwalały jedynie na wyświetlanie obrazu i to czarno – białego. Później dołączył również dźwięk, a i sam obraz z czasem stał się kolorowy. Z biegiem lat poprawiała się także jakość wyświetlanego obrazu (większa rozdzielczość, lepsze odwzorowanie barw), odbiorniki stawały się coraz większe oraz bardziej płaskie.

Jednak mimo rozwoju technologii sposób wykorzystania odbiorników telewizyjnych praktycznie się nie zmienił. Nadawcy telewizyjni przesyłali z góry określoną treść, na którą odbiorca nie miał wpływu. Jednak kilka lat temu producenci telewizorów wpadli na pomysł, aby zintegrować niektóre usługi internetowe z telewizorem. Dzięki czemu zyskaliśmy możliwość decydowania co aktualnie oglądamy.

Dlatego pojęcie Smart TV (pol. inteligenta telewizja) nie tyle oznacza nowy typ odbiornika telewizyjnego, co pewien kierunek rozwoju polegający na wykorzystaniu różnych usług internetowych w telewizorach.

Oferowane usługi

W telewizorach Smart TV mamy dostęp do coraz to większej ilości usług internetowych. Najpopularniejsze z nich, to:

  • Telewizja na życzenie (VOD) - umożliwia oglądanie filmów oraz seriali z internetowej bazy dostawcy usługi. Przykłady: TVN Player, ipla, VoD Onet, tvp.pl
  • Powtórki programów (Catch Up TV) – rodzaj telewizji na życzenie. Dla przykładu aplikacja TVN Player umożliwia oglądanie powtórek programów nadawanych przez stację TVN
  • Serwisy wideo - dostęp do serwisów umożliwiających strumieniowe odtwarzanie wideo, np. YouTube, Vimeo
  • Radio internetowe - np. RMFon.pl, Tuba.FM
  • Portale społecznościowe - aplikacje umożliwiające korzystanie z internetowych serwisów społecznościowych, np. Facebook, Twitter, Skype
  • Serwisy informacyjne - aplikacje prezentujące najnowsze informacje z kraju i ze świata, np. Gazeta.pl Wiadomości, BBC News
  • Strony WWW - nowsze telewizory ze Smart TV posiadają wbudowaną przeglądarkę internetową. Wadą tego rozwiązania są pewne problemy z nawigacją. Można je w dużej mierze rozwiązać poprzez podłączenie klawiatury oraz myszki – nie każdy telewizor to umożliwia
  • Telewizja hybrydowa (w Europie standard HbbTV) - możemy ją traktować jako teletekst nowej generacji. Wraz z sygnałem telewizyjnym dostajemy informację (zwykle w postaci czerwonej kropki na ekranie) o dostępności telewizji hybrydowej. Po jej uruchomieniu telewizor pobiera za pośrednictwem internetu oferowaną w ramach usługi treść, np. prognozę pogody, aktualne informacje z kraju i ze świata, wiadomości sportowe, program telewizyjny itd. Dane te prezentowane są w formie przezroczystego okna na ekranie telewizora

Producenci Smart TV

Smart TV Alliance

Do niedawna poszczególni producenci telewizorów rozwijali Smart TV niezależnie. Rodziło to duże problemy dla producentów aplikacji, którzy musieli projektować swoje usługi indywidualnie dla każdej platformy. Nie tak dawno powstała jednak organizacja pod nazwą Smart TV Alliance zrzeszająca takie firmy jak: LG, Toshiba, Philips oraz Panasonic. Takie posuniecie ma na celu standaryzację rynku Smart TV. W chwili obecnej do inicjatywy nie przyłączyli się: Sharp, Sony oraz Samsung, którzy nadal rozwijają swoje platformy indywidualnie.

Porównanie interfejsów

Smart TV Zrzut ekranu
LG Smart TV
LG Smart TV
Panasonic Smart Viera
Panasonic Smart Viera
Philips Smart TV
Philips Smart TV
Samsung Smart Hub
Samsung Smart Hub
Sony Entertainment Network (SEN)
Sony Entertainment Network (SEN)
Toshiba Cloud TV
Toshiba Cloud TV

Które rozwiązanie warto wybrać? Otóż każdy z producentów posiada swoje słabe oraz mocne strony. Pamiętaj także, iż ilość dostępnych aplikacji, to tylko jeden z czynników, który powinniśmy brać pod uwagę przy ocenie. Istotna jest także intuicyjność interfejsu oraz prostota nawigacji.

Dla przykładu firma LG znana jest z oferowania niezwykle łatwego w obsłudze pilota o nazwie LG MAGIC MOTION. Pracuje on podobnie jak myszka komputerowa – wskazujemy odpowiednie miejsce na ekranie i akceptujemy przyciskiem.

Z kolei Samsung oferuje bogatą ilość aplikacji w języku polskim. Zaletą jest także dostępność pilota z klawiaturą QWERTY.

Sony natomiast kojarzony jest z prostotą konfiguracji oraz przejrzystym interfejsem.

Pamiętajmy także, iż producenci ciągle starają się ulepszać swoją ofertę. Dlatego zwykle każda nowa seria telewizorów będzie wzbogacona o nowe funkcje oraz udogodnienia.

Podłączenie i konfiguracja

Jak już wspomniano, aby korzystać ze Smart TV musimy podłączyć telewizor do sieci Internet. Możemy to zrobić:

  • Przewodowo - za pomocą kabla Ethernet
  • Bezprzewodowo - poprzez sieć WiFi

Konfiguracja trochę się różni w zależności od konkretnego producenta, jednak zwykle przebiega automatycznie. Podłączamy kabel Ethernetu (ewentualnie uruchamiamy router bezprzewodowy) i wybieramy w ustawieniach telewizora typ połączenia. Reszta ustawień zostanie skonfigurowana automatycznie.

Stary telewizor

A co jeżeli posiadamy telewizor bez funkcji Smart TV? Okazuje się, że nawet stary telewizor kineskopowy możemy wzbogacić o tą funkcjonalność. Wystarczy dokupić odpowiednie urządzenie, tzw. Smart TV Box.

Samsung BD-E8300 3D

TV BOX Samsung BD-E8300 3D.

Na zdjęciu zaprezentowano dosyć rozbudowane urządzenie, które oprócz Smart TV posiada także tuner DVB-T, odtwarzacz Blu-ray oraz dysk twardy. Na rynku istnieją także dużo mniejsze urządzenia do Smart TV, czyli tzw. dongle. Poza rozmiarami wyróżnia je jeszcze stosunkowo niska cena – zwykle w przedziale 80 – 300 zł.

NATEC HD241

Dongle NATEC HD241.

Przed zakupem tego typu urządzeń należy zwrócić uwagę, aby były one wyposażone w niezbędne porty, które umożliwią podłączenie do telewizora, np. HDMI lub SCART w przypadku starszych odbiorników.

Ponadto zestaw powinien posiadać kamerkę (do Skype) oraz prosty w użytkowaniu pilot. Co ciekawe niektóre modele dongle posiadają możliwość podłączenia klawiatury oraz myszki.

Smart TV w praktyce

Poniżej możesz zapoznać się z krótki filmem prezentującym możliwości Smart TV na podstawie telewizora firmy Samsung.

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.