Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jakie radio samochodowe kupić?

Samochód z dobrej klasy radioodtwarzaczem potrafi znacząco uprzyjemnić podróż. Jak jednak taki sprzęt kupić? Czy sugerować się jedynie ceną? Oczywiście, że nie! Obecnie produkowane radia wyposaża się w wiele dodatkowych funkcji oraz możliwości. Dlatego dobrze jest wiedzieć co dokładnie one oferują. Warto także poznać oznaczenia jakie stosują producenci, co z pewnością ułatwi nam czytanie specyfikacji.

Dostępne formaty

Każde radio samochodowe ma swoją określoną wielkość. Na szczęście wielkości te są znormalizowane przez standard ISO 7736 do dwóch rozmiarów, tzw. DIN-1 oraz DIN-2. Należy jednak pamiętać, iż ISO 7736 definiuje jedynie wymiary przedniego panelu – głębokość urządzenia może być dowolna!

DIN-1

Radia o gabarytach zgodnych z DIN-1 zdecydowanie dominują na rynku. Ich rozmiary wynoszą: 50 mm (wysokości) × 180 mm (szerokości).

JVC KD-X310BT - DIN-1

Przykład DIN 2: JVC KD-X310BT

Ceny urządzeń w tym standardzie zaczynają się już od 100 zł i mogą dochodzić około 1 000 zł. Zwykle jednak za solidny radioodtwarzacz musimy zapłacić przynajmniej 300 zł.

DIN-2

Urządzenia zgodne z DIN-2 mogą być dużo bardziej zaawansowane multimedialnie niż DIN-1. Wszystko dzięki większym rozmiarom, które pozwalają na zamontowanie wyświetlacza LCD (nawet 7 calowego). Stwarza to możliwość np. wbudowania w takie radio modułu GPS (nawigacja), a także odtwarzacza DVD (oglądanie filmów).

Radioodtwarzacz Kenwood DDX155

Przykłady DIN 2 z ekranem dotykowym LCD: Kenwood DDX155

Jednak znaczna część radiów w standardzie DIN-2, zwłaszcza tych tańszych, różni się od DIN-1 jedynie rozmiarami.

Radioodtwarzacze JVC KD-R710E

Przykłady „zwykłego” DIN 2: JVC KD-R710E

Ceny radiów z DIN-2 kształtują się w przedziale od około 500 do nawet 3 000 zł.

Wzmacniacz

Maksymalna moc znamionowa (RMS)

Moc RMS producenci podają w postaci dwóch wartości, gdzie pierwsza z nich to ilość głośników jaką można podłączyć do radio (wzmacniacza), a druga to maksymalna moc znamionowa jednego głośnika. Dla przykładu: 4 × 40 W RMS oznacza, iż możemy podpiąć 4 głośniki, a każdy z nich może mieć maksymalnie 40 W mocy znamionowej.

Moc znamionowa jest mocą jaka może zostać osiągnięta przez głośnik w dłuższym czasie bez jego uszkodzenia oraz wyczuwalnego zniekształcenia dźwięku.

Moc muzyczna (PMPO)

Jest to moc osiągana jedynie przez bardzo krótki przedział czasu (mos szczytowa), która nie spowoduje uszkodzenia sprzętu. Nie należy przywiązywać żadnej wagi do mocy muzycznej, gdyż ma ona jedynie znaczenie marketingowe.

Nośniki

Kasety magnetofonowe

Kasety magnetofonowe jeszcze nie tak dawno były podstawowymi nośnikami muzyki w radiach samochodowych. Obecnie zostały już praktycznie wyparte.

Płyty kompaktowe (CD)

Cieszą się nadal sporym zainteresowaniem. Pozwalają na zapis nieskompresowanego dźwięku CD-audio lub skompresowanego, np. MP3, AAC, WMA.

Na płytach CD możemy również zapisać pliki wideo – jeżeli nasze radio pozwala na ich odczytanie.

Płyty DVD

Zapiszemy na nich utwory nieskompresowane w standardzie DVD-audio (bardzo dobra jakość) lub skompresowane w formacie MP3, AAC, WMA.

Płyty DVD mogą także posłużyć do nagrywania (odtwarzania) filmów w różnych standardach – jeżeli radio ma taką funkcje.

Pendrive / karta pamięci

Zarówno pendrive (podłączany przez USB) jak i karta karta pamięci (wkładana do specjalnego slotu) mogą mieć bardzo dużą pojemność – nawet 32 GB. Pozwala to na zapis ogromnej ilości muzyki, np. w standardzie MP3. Dla przykładu przy bitrate 128 kb/s, nośnik 32 GB pomieści około 596 godzin i 31 minut utworów muzycznych!

Tego typu nośniki mają jeszcze jedną istotną zaletę. Możemy bez większych problemów usuwać oraz dodawać nowe utwory – wystarczy tylko podłączyć pendrive do komputera przez złącze USB lub kartę pamięci za pomocą tzw. czytnika kart.

Tutaj również możemy nagrywać pliki wideo i odtwarzać je w radio, które posiada taką możliwość.

Formaty dźwięku i obrazu

CD-audio

Format zapisu dźwięku nieskompresowanego na płycie kompaktowej. Umożliwia zapis stereofoniczny (2 kanały) z częstotliwością próbkowania 44,1 kHz oraz rozdzielczością 16 bitową.

Na płycie kompaktowej zapiszemy 74 minuty (1 godz. 14 minut) dźwięku (650 MB) lub 80 minut (700 MB).

DVD-audio

Zapis dźwięku nieskompresowanego na płycie DVD. Umożliwia nagrywanie monofoniczne, stereofoniczne lub przestrzennego (5.1). Oferuje próbkowanie na poziomie 44,1; 48; 88,2; 96; 176,4 lub 192 kHz przy rozdzielczości bitowej 16, 20 lub 24.

Dla przykładu przy tej samej jakości dźwięku co CD-audio (16 bitów / 44.1 kHz / 2 kanały) DVD-audio zmieści około 7,4 godziny dźwięku (444 minut).

MP3 / AAC / WMA

Standard CD-audio pozwala na zapis stosunkowo niewielkiej ilości utworów – zwykle około 20 (zależy od ich długości). Wygląda to trochę lepiej w przypadku DVD-audio, jednak na obecne standardy również nie jest to zbyt wiele – chyba że jesteśmy audiofilami i stawiamy przede wszystkim na wysoką jakość nieskompresowanego dźwięku na płycie DVD.

W przeciwnym razie warto skorzystać z możliwości nagrywania dźwięku skompresowanego. Dla przykładu przy bitrate 128 kb/s płyta CD 700 MB pomieści około 12 godzin 44 minut utworów, a DVD (4,7 GB) około 87 godzin i 36 minut muzyki.

MPEG-4, DVD-video, DivX

Niektóre radia w formacie DIN-2 posiadają wbudowane ekrany LCD, które umożliwiają odtwarzanie plików wideo. Jeżeli założymy, że ekran takiego wyświetlacza może posiadać nawet 7 cali, to oglądanie na nim filmów jest jak najbardziej sensowne. Tutaj powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie formaty wideo odtwarza dany sprzęt. Najpopularniejsze z nich, to MPEG-4, DVD-video czy DivX (pewna modyfikacja MPEG-4).

Funkcje radia

DAB

Pozwala odbierać stacje radiowe nadające sygnał w formacie cyfrowym. W Polsce technologia DAB jest dopiero na początkowym etapie wdrażania, ale warto już teraz wyposażyć się w odbiornik zgodny z tym standardem.

RDS

Daje możliwość odbioru cyfrowych informacji nadawanych przez poszczególne stacje radiowe (nie wszystkie korzystają z RDS).

Funkcja AF (alternatywna częstotliwość)

Gdy sygnał z aktualnie odbieranego nadajnika słabnie, to radio automatycznie przełącza się na odbiór z innego nadajnika o lepszych parametrach.

Clock Time and Date (CT)

Pokazuje aktualny czas.

Radio Text (RT)

Może to być dowolny tekst wyświetlany na ekranie, np. numer telefonu do aktualnie odbieranej stacji radiowej lub jej adres.

Programme Service (PS)

Jest to tekst z nazwą stacji.

Funkcja PTY

Stacje radiowe przyporządkowują do audycji jeden z 28 kodów, które oznaczają jej rodzaj (np. NEWS, SCIENCE, SPORT). My z kolei możemy wybrać w radiu jakiego typu audycje chcemy słuchać, a radio przeskanuje częstotliwości w ich poszukiwaniu.

Funkcja TP/TA

Informuje nas o stanie dróg. Jeżeli uaktywnimy funkcję TP/TA, to w przypadku, gdy nasz odbiornik "wykryje", że któraś ze stacji nadaje informacje o stanie dróg, to przerwie aktualne zadanie, np. wyłączy odtwarzacz CD i włączy daną stację.

Funkcja EON

Stacja radiowa wspierająca EON przesyła informacje na temat tego jakie rodzaje audycji nadawane są w stacjach „zaprzyjaźnionych”. My możemy wybrać na jaki typ audycji czekamy, a jeżeli ta pojawi się w systemie EON, to radio automatycznie przełączy nas na tą stacje. W Polsce EON obsługują: PR1, PR2, PR3 oraz FOX FM.

Autowyszukiwanie stacji oraz ich zapamiętywanie

Obecnie to już standard w każdym radioodtwarzaczu. Wystarczy wcisnąć tylko jeden przycisk, aby radio wyszukało oraz zapamiętało wszystkie stacje będące w naszym zasięgu.

Dodatkowe możliwości / wyposażenie

Nawigacja GPS

Nawigacja GPS, to nie jedynie dedykowane urządzenia. Obecnie specjalne moduły GPS montuje się w telefonach, tabletach, a także niektórych radiach w standardzie DIN-2.

Bluetooth

Za pomocą Bluetooth możemy połączyć telefon z radioodtwarzaczem i wykorzystać jego nagłośnienie, np. do odtwarzania muzyki z telefonu lub prowadzenia rozmowy, która będzie słyszana w głośniach samochodowych.

Dołączony pilot lub sterowanie z kierownicy

Szczególnie pomocne jest sterowanie radiem za pomocą przycisków wbudowanych w kierownice.

Zdejmowany panel

Jedna z lepszym metod zabezpieczenia radioodtwarzacza przed kradzieżą.

System przeciwwstrząsowy

System chroni mechanizm odpowiedzialny za odczytywanie danych z płyty przed wstrząsami – dzięki temu laser znajduje się tam gdzie powinien.

Korektor dźwięku

Umożliwia albo manualnie ustawianie różnych częstotliwości dźwięku (droższe rozwiązanie), albo jedynie wybór jednego z wbudowanych ustawień equalizera, np. jazz, pop, classic, rock (standardowe rozwiązanie).

Regulowany balans

Możemy zmniejszyć głośność muzyki z przodu, a wzmocnić z tyłu lub odwrotnie.

Podłączenie radia samochodowego

Radio z samochodem łączymy za pomocą kostek ISO – starsze samochody mogą nie posiadać tego złącza, a wtedy czeka nas trochę przeróbek.

Kostka ISO

Kostka ISO – część głośnikowa (brązowa) oraz część zasilająca (czarna)

Poniżej możesz zapoznać się ze schematem głośnikowej oraz zasilającej kostki ISO.

Kostka ISO głośnikowa

Kostka ISO głośnikowa (do podłączenia głośników)

 • 1. Prawy tył "+" (fioletowy)
 • 2. Prawy tył "-" (fioletowo - czarny)
 • 3. Prawy przód "+" (szary)
 • 4. Prawy przód "-" (szaro - czarny)
 • 5. Lewy przód "+" (biały)
 • 6. Lewy przód "-" (biało - czarny)
 • 7. Lewy tył "+" (zielony)
 • 8. Lewy tył "-" (zielono - czarny)
Kostka ISO zasilająca

Kostka ISO zasilająca

 • 1. Brak
 • 2. Brak
 • 3. Brak
 • 4. Zasilanie radia +12V bezpośrednio z akumulatora (żółty)
 • 5. Zasilanie (+12V) automatycznej anteny, wzmacniacza (niebieski)
 • 6. Podświetlanie radia (pomarańczowy)
 • 7. Zasilanie radia +12V po stacyjce (czerwony)
 • 8. Masa (czarny)

Interfejsy

ZłączeUwagiZdjęcie
Czytnik kartZa jego pomocą możemy podłączyć kartę pamięci i z niej odtwarzać muzykę czy filmy (jeżeli urządzenie obsługuje). Najczęściej spotykane formaty kart pamięci, to: SD, MMC, SDHCCzytnik kart pamięci
Złącze AUXUmożliwia podłączenie odtwarzacza mp3 (mp4) z wykorzystaniem kabla mini jack. Sterowanie odbywa się z pozycji urządzenia podłączonego, a nie radiaZłącza AUX
Złącze USBSłuży do podłączania pendriva, iPhona albo odtwarzacza mp3Port USB

Opinie o produktach

+2[2]
SERWER 11 lat temu
MAM PYTANKO , MAM PASSATA B5FL Z ORYGINALNYM RADIEM CHCIAŁ BYM WYMIENIC NA cd SONY EXPLODE CZY PODEJDZIE MI PANEL EXPLODA DO pASSATA ?
Odpowiedz
+2[2]
maniok 11 lat temu
Sony Xplod jest w standardzie DIN-1, więc jak w samochodzie masz odpowiednią konsolę, to będzie pasować, a jak nie, to trzeba będzie kombinować, czyli przerabiać. Wydaje mi się jednak, że nie będziesz musiał nic robić, ale musiałbyś to dokładniej sprawdzić.
Odpowiedz
+1[1]
Mirko 11 lat temu
Możesz kupić bez obaw. Jeżeli chodzi o podłączenie kabli, to pewnie jest ISO, a jak coś innego, to pomoże Ci jakiś zaprzyjaźniony elektryk. Co do otworu, to DIN 1 jeden, więc OK. Gdyby jednak coś nie pasowało, to zawsze możesz dokupić ramkę - kosztuje grosze.
Odpowiedz
+3[3]
dulek 11 lat temu
Nie dawno kupiłem radio zgodne z DIN 2 i muszę powiedzieć, że prezentuje się fenomenalnie - duży 7 calowy wyświetlacz, a do tego GPS. Jeżeli ktoś z was będzie w najbliższym czasie wymieniał swojego "samochodowego grajka" a ma kieszeń DIN 2, to szczerze polecam coś takiego. Efekt wizualny, jak i praktyczny jest niesamowity.
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.