Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki projektor wybrać?

Jeszcze nie tak dawno temu oglądanie filmów na dużym ekranie możliwe było jedynie w kinie. Czasy się zmieniły i współcześnie każda osoba dysponująca kwotą 2 – 3 tys. złotych może sobie pozwolić na w miarę przyzwoity projektor, który umożliwi oglądanie filmów na dużym, chociaż nie aż tak jak w kinie, ekranie. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z kilkoma istotnych faktami, które umożliwią nam dokonanie trafnego wyboru.

Technologia wykonania

Projektory wykonywane są obecnie w 2 różnych technologiach:

  • Projektory LCD
  • Projektory DLP

Różnica pomiędzy nimi sprowadza się do sposobu generowania obrazu.

Projektory LCD

Zasada działania podobna, ale nieidentyczna, jak w telewizorach LCD. Mamy mocne źródło światła, które najpierw przechodzi przez pryzmat i rozczepia się na trzy kolory modelu RGB - Red, Green, Blue (czerwony, zielony, niebieski). Później tak podzielone światło dzięki specjalnie skonstruowanym układom optycznym (soczewki, lustra) trafia na trzy matryce ciekłokrystaliczne (LCD). Po przejściu przez nie świtało znów jest łączone w jeden promień i pada na ekran.

Projektor LCD Epson EB-W12

Projektor LCD Epson EB-W12

  • Najważniejsze zalety:
    • Zadowalająca ostrość obrazu
    • Bardzo dobre nasycenie kolorów
    • Duży zoom
    • Szerokie zastosowanie
  • Najważniejsze zalety:
    • Podatność na uszkodzenia, np. podczas transportu
    • Odwzorowanie czerni i bieli mogłoby być lepsze

Projektory DLP (Digital Light Processing)

Podstawowym elementem odpowiadającym za generowanie obrazu jest tutaj procesor DMD (Digital Microirror Device). Składa się on z milionów mikroluster (można je utożsamiać z pojedynczymi pikselami), które mogą się odchylać w różne strony, co umożliwia sterowanie jasnością obrazu.

W tańszych rozwiązaniach mamy jeden chip DMD. Kolory uzyskuje się tutaj dzięki filtrom nałożonym na ruchome koło (zwykle posiada ono od 3 do 7 barwnych filtrów). W droższych rozwiązaniach dla każdej barwy modelu RGB mamy jeden układ DMD. Chociaż spotykane są także układy z dwoma chipami DMD – jeden np. obsługuje kolor czerwony, a drugi przetwarza sekwencyjnie kolor zielony i niebieski.

Projektor DLP BenQ TW519

Projektor DLP BenQ TW519

  • Najważniejsze zalety:
    • Mogą przyjmować niewielkie rozmiary
    • Wysoka częstotliwość odświeżania
    • Duży kontrast
    • Dobrze ukazana czerń i biel
  • Najważniejsze wady:
    • Efekt tęczy
    • Gorsze niż w technologii LCD odwzorowanie kolorów

Zastosowania

Projektory możemy także podzielić ze względu na ich zastosowanie.

Projektory biurowe (biznesowe, prezentacyjne)

Stosowane głównie podczas prezentacji multimedialnych, np. wykonanych w MS Power Poincie, przeprowadzanych ad hoc. Są nieduże i lekkie, co zapewnia dobrą mobilność. Dlatego polecane są osobom, które wykonują częste prezentacje w różnych miejscach, np. przedstawiciele handlowi.

Projektor taki powinien charakteryzować się przede wszystkim dużą jasnością, np. około 2500 ANSI Lumenów, co zapewni możliwość przeprowadzenia prezentacji także w jasnych pomieszczeniach.

W kontekście pokazywania prezentacji w różnych nietypowych miejscach, warto zastanowić się także nad projektorem typu short throw, który umożliwia generowanie obrazu z bardzo bliskiej odległości od ekranu (ściany), czasami nawet z kilkudziesięciu centymetrów można wygenerować odpowiednio duży obraz.

Projektory instalacyjne (profesjonalne)

Montowane są zwykle na stałe, np. przymocowane są do sufitu i połączone z komputerem. Wykorzystywane w dużych salach, np. w aulach wykładowych, salach konferencyjnych. Charakteryzuje je duża żywotność oraz wytrzymałość (mogą pracować przez bardzo długi czas), duży stopień zaawansowania (wiele dodatkowych funkcjonalności, różnorodne interfejsy, sterowanie pilotem itd.). Projektory takie są jednak stosunkowo drogie, bo ich cena może oscylować nawet w okolicach 10 tys. złotych.

Projektory do domu (kino domowe)

Z każdym rokiem ich popularność rośnie. Dają nam namiastkę prawdziwego kina w naszym własnym domu. Dobry projektor generujący obraz w jednej ze standardowych rozdzielczości kupimy już za około 2 tys. złotych. Nie musi on charakteryzować się zbyt dużą jasnością – w końcu filmy oglądamy zwykle w przyciemnionych pomieszczeniach. Dlatego też wystarczy nam projektor o jasności od 1000 do 1800 lum. Jeżeli chodzi o kontrast, to nie powinien on być niższy niż 4000:1.

Mimo wyżej ceny warto jednak nabyć projekt wyświetlający obraz w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080). Urządzenia takie kupimy już za około 3 tys. złotych. Powinien on dysponować jasnością przynajmniej 2000 lum. oraz kontrastem 10000:1.

Kupując projektor możemy także zastanowić się nad wsparciem dla technologii 3D.

Parametry

W kontekście projektorów warto wspomnieć o kilku parametrach, które pomogą nam ocenić jego jakość.

Jasność

Wyrażana w ANSI lumenach. Parametr informuje o tym, jaką ilość lumenów (lumen, to jednostka mierząca strumień światła) jest w stanie wygenerować projektor.

Jasność projektora powinna być dostosowana do jasności pomieszczenia, w którym nasze urządzenie będzie pracować. Im pomieszczenie jaśniejsze, tym większą jasnością (ilością lumenów) powinien dysponować projektor.

Dlatego też projektory domowe nie muszą charakteryzować się dużą jasnością, w przeciwieństwie do instalacyjnych, lub biurowych, które zwykle pracują przy mocniejszym oświetleniu.

Kontrast

Kolejnym niemniej ważnym parametrem jest kontrast. W dużym skrócie mówi on nam o różnicy między najjaśniejszym oraz najciemniejszym miejscem obrazu. Odpowiednio wysoki kontrast zapewni nam dużą ilość odcieni barw.

Istnieje jednak pewna nieścisłość, która wprowadza niemałe zamieszanie wśród kupujących. Chodzi tutaj o to, iż istnieje kilka metod pomiaru kontrastu:

  • Kontrast dynamiczny - dotyczy projektorów LCD, które z racji ograniczeń technologicznych korzystają z dynamicznej przesłony, która zamyka się w przypadku ciemniejszych obrazów, bądź otwiera w przypadku jasnych scen.
  • Kontrast ANSI - pomiaru dokonuje się na wygenerowanym obrazie składającym się z 16 prostokątów (8 – białych oraz 8 czarnych). Następnie mierzona jest średnia jasność prostokątów białych i czarnych (w tym samym czasie), a później liczony jest iloraz tych dwóch wartości. Kontrast ANSI stosunkowo dobrze oddaje możliwości urządzenia.
  • Kontrast (on/off) - pomiar tego typu kontrastu wygląda bardzo prosto - dzielimy jasność obrazu maksymalnie białego, przez obraz maksymalnie czarny.

Należy pamiętać, iż nawet dla tego samego urządzenia wartość kontrastu będzie zwykle przybierać znacznie różniące się wartości, w zależności od tego jaką metodę pomiaru wybierzemy.

Najwyższą wartość uzyskamy mierząc kontrast dynamiczny. Mniejszą dla kontrastu on-off, a najmniejszą dla kontrastu ANSI.

Rozdzielczość oraz proporcje obrazu

Obraz wygenerowany przez projektor złożony jest małych punktów, które nazywamy pikselami. Im tych punktów będzie więcej, tym na ekranie dostrzeżemy większą ilość detali. Oczywiście, aby wykorzystać maksymalną, oferowaną przez projektor rozdzielczość, np. 1920x1080, musimy posiadać film (obraz, grę wideo itd.) nagrany właśnie w takiej rozdzielczości.

Dostępne na rynku projektory wyświetlają obraz w jednej z dwóch proporcji (stosunek szerokości do wysokości obrazu), które oferują rozdzielczości:

  • 4:3 - SVGA (800x600), XGA (1024x768), SXGA (1280x1024) oraz SXGA+ (1400x1050)
  • 16:9 - WVGA (854x480), WSVGA (1024x576), WXGA (1280x720) i HDTV (1920x1080)
Formaty obrazu

Formaty obrazu – 16:9 (panoramiczny) oraz 4:3

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Żywotność lampy

W specyfikacjach projektorów podaje się zwykle ich żywotność. Wartość ta może się wahać od kilku, do kilkudziesięciu tysięcy godzin. Dla przykładu projektor o żywotności 4 tys. godzin pozwoli nam na wyświetlenie 4000 / 2 = 2000 filmów o średniej długości 2 godzin. Jeżeli każdego dnia będziemy oglądać jeden film, to problemy z lampą mogą zacząć pojawiać się po upływie 2000 / 365 ≈ 5,5 lat.

Projektory 3D

Czy warto kupować? A może to jedynie najnowszy chwyt marketingowy? Otóż efekt 3D rzeczywiście jest do uzyskania w projektorach. Należy jednak pamiętać, że źródło sygnału wizualnego również musi być zapisane w tej technologii. Oczywiście jeżeli chcemy urozmaicić nasze prywatne seanse filmowe o dodatkowy wymiar, to jak najbardziej warto zaopatrzyć się w projektor 3D. Należy także pamiętać, że nie tylko filmy możemy oglądać w 3 wymiarach. Również niektóre gry oferują taką możliwość. Jak je odtworzyć na projektorze? Podłączyć go np. do konsoli PlayStation, lub komputera PC.

Generowany hałas

Lampy w projektorach wytwarzają dużą ilość ciepła. Dlatego konieczne jest stosowanie odpowiedniego chłodzenia w formie wentylatorów. Ich mankamentem jest generowany hałas podawany w decybelach. Parametr ten powinien przyjmować oczywiście jak najniższą wartość. Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas oglądania filmów.

Złącza

Projektor do działania wymaga zewnętrznego źródła sygnału (wizja). Jest on przesyłany za pomocą specjalnych złącz. To jakie są to złącza oraz ile ich jest zależy od konkretnego modelu urządzenia. Dlatego przed zakupem powinniśmy zastanowić się jaki sprzęt będziemy podłączać do projektora (komputer, konsolę do gier, odtwarzacz DVD itd.), aby nie pojawił się problem z brakiem odpowiednich interfejsów.

ZłączeUwagiZdjęcie
HDMINajpopularniejsze złącze w ostatnim czasie do przesyłania obrazu oraz dźwięku. Za jego pomocom podłączymy np. konsolę do gier, odtwarzacz DVD / Blu-ray, komputer. Popularność tego interfejsu jest tak duża, że warto, aby projektor był wyposażony nawet w 3 łącza tego typu.Złącze HDMI
USBNiektóre projektory oferują możliwość podłączenia komputera PC / laptopa z wykorzystaniem portu USBWtyczka USB
RCATworzą go trzy kable – zielony dostarcza informacje na temat luminancji (Y), a drugi i trzeci są składowymi różnicowymi kolorów: niebieski - Pb (Cb) oraz czerwony - Pr (Cr). RCA może dostarczyć sygnał w dowolnej rozdzielczości. Wtyki RCA
S-VIDEO (S-VHS)Spotykany np. w starszych odtwarzaczach DVD, lub tunerach satelitarnych. Nie daje możliwości przesłania sygnału w jakości HDTVWtyka S-Video
RGB (D-sub, 15-wtykowe)Popularne w kartach graficznych, dlatego często wykorzystywane do łączenia komputera z projektorem. Przesyła sygnał analogowy. D-sub, 15-wtykowe

Opinie o produktach

0[2]
unit 10 lat temu
a czemu nie napisaliście nic o ledowych projektorach? Ja w podróży używam infocusa in1142 z ledową lampą i jest to bardzo przemyślane rozwiązanie. Zabieram go zawsze ze sobą do domu klienta i wszyscy zawsze zaskoczeni jak takie maleństwo świeci. Podpinam pendrivea i w minutke przechodzę do projektu. Coś pięknego. Dopiszcie tek typ projektora do listy bo warto.
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.