Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki telewizor LED wybrać?

Najczęściej spotykanymi obecnie telewizorami są te z matrycami LED. Zużywają niewiele prądu, generują obraz o bardzo dobrej jakości, a przy tym ich ceny nie odstraszają przeciętnego kupującego.

Duża popularność zaowocowała bogatą ilością urządzeń na rynku. Poszczególne modele różnią się wielkością ekranu, parametrami, ilością oraz rodzajem złącz, a także dodatkowymi funkcjami. Dlatego przed zakupem warto zapoznać z podstawowymi informacjami, które pomogą nam wybrać właściwy sprzęt.

Zasady działania

Zasada działania telewizorów LED nie różni się w zasadzie niczym od LCD. Mamy źródło światła, dwa polaryzatory oraz komórki ciekłego kryształu z filtrami kolorów (subpiksele). Napięciem przyłożonym do subpikseli możemy sterować ilością przepuszczanego światła. Więcej informacji znajdziesz tutaj: zasada działania telewizorów LCD.

Gdzie jednak leży różnica? Otóż w źródle światła. W telewizorach LCD mamy lampę fluorescencyjną, natomiast tutaj są to diody LED.

Podświetlanie

Jak już zostało napisane źródłem światła w omawianym typie telewizorów są diody LED. Mogą być one umieszczone bezpośrednio za ekranem lub jedynie na jego krawędziach.

Podświetlanie bezpośrednie (Full LED)

Kilkadziesiąt bądź kilkaset diod znajduje się bezpośrednio za matrycą. Takie rozwiązanie zapewnia równomierne podświetlanie całego ekranu. Wadą jest tutaj trochę grubsza obudowa, nieco wyższe zużycie energii (różnice nie są duże) oraz stosunkowo wysokie ceny (większa ilość diod, konieczność stosowania chłodzenia itd.).

Full LED

Full LED

Podświetlanie krawędziowe (Edge LED)

Diody umieszczone są jedynie na krawędziach. Może to powodować nierównomierne podświetlenie ekranu - mechanizm rozprowadzający światło na całą matryce nie jest idealny. Widoczne jest to w postacie nieco jaśniejszych brzegów, gdy na ekranie wyświetlany jest czarny obraz.

Edge LED

Edge LED

Tego typu telewizory dominują jednak na rynku. Są tańsze niż Full LED, cieńsze (mają nawet około 2,5 cm), a także zużywają mniej energii elektrycznej.

Wygaszanie strefowe

Polega na ustawianiu różnej jasności podświetlania w zależności od miejsca na ekranie. Rozwiązanie to pokazuje swoje zalety zwłaszcza w przypadku Full LED, gdzie procesor telewizora może sterować jasnością nawet pojedynczych diod ustawionych bezpośrednio za matrycą. Pozwala to uzyskać bardzo głęboką czerń o różnych odcieniach – Full LED ze strefowym wygaszaniem, to poziom czerni porównywalny z telewizorami plazmowymi!

Wygaszanie strefowe w Full LED

Wygaszanie strefowe w Full LED

Rozwiązanie to stosuje się także w Edge LED, jednak nie uzyskuje się takich efektów jak w Full LED.

Wady i zalety

Jak wspomniano we wstępie telewizory LED cieszą się bardzo dużą popularnością. Wpływają na to właściwości diod LED, które cenione są przede wszystkim za niewielkie zużycie energii elektrycznej oraz równomierne podświetlanie całej matrycy (zwłaszcza Full LED). Dokładne zestawienie zalet i wad znajdziesz poniżej.

 • Najważniejsze zalety:
  • Głęboka czerń - lepsza czerń niż w LCD, a w Full LED z wygaszaniem strefowym poziom czerni porównywalny nawet z telewizorami plazmowymi
  • Dobry kontrast - lepszy kontrast niż w LCD
  • Równomierne podświetlanie - technologia z diodami umieszczonymi bezpośrednio za matrycą oferuje bardzo równomierne podświetlanie
  • Niski pobór energii - dzięki wykorzystaniu do podświetlania diod LED, zdecydowanie zmniejszyło się zapotrzebowanie na energię – nawet o 70% w porównaniu do LCD
  • Niewielka grubość - w sytuacji gdy diody LED umieszczone są wzdłuż krawędzi telewizora (Edge LED), to grubość całego urządzenia może wynosić zaledwie 2,5 cm
 • Najważniejsze wady:
  • Droższe niż LCD - jednak LED są tańsze w eksploatacji

Podstawowe parametry

Częstotliwość odświeżania

Informuje o tym jak często obraz jest odświeżany (aktualizowany) na ekranie. Częstotliwość odświeżania ma duże znaczenie dla jakości pokazywanego obrazu. Zbyt mała wartość jest jednym z powodów powstawania nieostrego obrazu w przypadku dynamicznych scen.

Standardowo telewizory LED posiadają odświeżanie na poziomie 100 Hz. W niektórych modelach wartość tego parametru dochodzi do 400 lub nawet 600 Hz. Przy zakupie telewizora warto zastanowić się nad tym jaki rodzaj obrazu będzie gościł na naszym ekranie, gdyż będzie on wymagał różnego odświeżania:

 • Jakość DVD (720×576) - 100 Hz
 • Jakość Blu-ray (1920×1080) - 120 Hz i więcej
 • 4K (3840x2160) - 240 Hz i więcej
 • Obraz w 3D - 240 Hz i więcej

Format ekranu

Telewizory LED sprzedawane są obecnie z ekranami o proporcjach 16:9 (ekran panoramiczny). Możemy powiedzieć, iż 16:9 to w tej chwili najpopularniejszym format obrazu – powstają w nim filmy, gry, a także znaczna część stacji telewizyjnych nadaje w nim sygnał. Warto wiedzieć, iż drugi najpopularniejszy format obrazu (4:3) nie pokryje w całości ekranu – zostaną dwa puste miejsca z lewej oraz prawej strony. Istnieje możliwość programowego dopasowania obrazu, jednak będzie on nienaturalnie rozciągnięty.

Jasność

Ten parametr mówi nam o tym z jak dużą jasnością są w stanie świecić piksele na ekranie. Jasność mierzona jest w kandelach na metr kwadratowy [cd/m²].

Dostępne na rynku modele dysponują zwykle jasnością od 200 do 1 000 cd/m². Nie zawsze więcej oznacza lepiej. Jasne ekrany polecane są do dobrze nasłonecznionych pomieszczeń. Natomiast jeżeli z telewizora korzystamy w nocy, czyli gdy jasność otoczenia jest niska, to zalecane są ciemniejsze ekrany, które jednocześnie posiadają wysoki kontrast – pozwoli to uzyskać wyraziste kolory oraz głęboką czerń o wielu odcieniach. Jasność można oczywiście ustawiać manualnie.

Kontrast obrazu

Informuje ile razy najjaśniejszy punkt na ekranie jest jaśniejszy od najciemniejszego. Kontrast jest jednak bardzo problematycznym parametrem, gdyż nie jest on do końca znormalizowany. Jego pomiaru dokonuje się w warunkach czysto laboratoryjnych (w prawie idealnej czerni), co wyklucza światło otoczenia oraz światło odbite, czyli warunki spotykane podczas zwykłego użytkowania.

Niemniej jednak porównanie kontrastu w markowych urządzeniach jest możliwe. Musimy jednak rozróżnić dwa dodatkowe pojęcia: kontrast statyczny oraz kontrast dynamiczny.

Kontrast statyczny

Mierzony przy tych samych ustawieniach jasności. Jeżeli na ekranie wyświetlimy szachownicę czarno-białą (maksymalna czerń oraz maksymalna biel) i porównamy ich jasność, to obliczymy kontrast statyczny. Dla przykładu: maksymalna zmierzona jasność, to 1000 cd/m², z kolei minimalna, to 0,2 cd/m², wtedy 1000 / 0,2 = 5 000, czyli kontrast wynosi 5 000:1.

Wysoki kontra niski kontrast

Wysoki kontrast (góra) / niski kontrast (dół)

Matryce LED dysponują zwykle kontrastem od 600:1 do 6000:1. Im więcej, tym lepiej.

Kontrast dynamiczny

Ten typ kontrastu jest efektem inwencji twórczej producentów. Jak go mierzymy? Z tym bywa różnie. Najprościej wygląda to tak: wyświetla się biały obraz, a następnie ustawia maksymalną jasność. Następnie zmienia się obraz na czarny i jasność diod LED maksymalnie się obniża – mniejsze wartości, to bardziej spektakularne wyniki. Dla przykładu 1000 cd/m² / 0,001 cd/m² = 1000000, czyli kontrast wynosi 1000 000:1. Zastosowanie kontrastu dynamicznego jest bardzo problematyczne. Dla przykładu oglądając gwieździste niebo nie chodzi nam o to, aby maksymalnie przyciemnić obraz (obniżyć jasność diod) i zobaczyć jedynie głęboką czerń kosmosu, a to, aby oddana była zarówno czerń, jak i jasne światło gwiazd (wysoki kontrast statyczny). Na kontrast dynamiczny nie powinniśmy zwracać większej uwagi.

Rozdzielczość

Obraz na ekranie tworzony jest przez maleńkie punkty. Ilość linii w pionie (rozdzielczość pozioma) oraz poziomie (rozdzielczość pionowa), to właśnie rozdzielczość. Obecnie telewizory LED sprzedawane są w następujących rozdzielczościach:

 • 1366x768 (HD Ready)
 • 1920x1080 (Full HD)
 • 3840x2160 (4K)

Wyższa rozdzielczość, to obraz o większej szczegółowości.

Czas reakcji matrycy

Czas reakcji informuje nas o tym jak szybko reaguje telewizor na zmianę położenia obiektu na ekranie.

Zbyt długi czas reakcji, a więc taki powyżej 6 ms, to widoczny efekt smużenia (rozmycie kontur obiektu) przy szybkich scenach.

Starajmy się więc wybierać urządzenia, które będą dysponowały czasem reakcji możliwie dużo niższym niż wspomniane 6 ms.

Przekątna ekranu

Pomiaru dokonujemy pomiędzy dwoma przeciwległymi bokami. Parametr ten wyrażamy w calach 1 cal – 2,54 cm. Jaką przekątną wybrać? O tym w tabeli poniżej:

Przekątna [cale]Odległość od ekranu [m]
220,9 – 2,5
261,0 – 3,0
321,3 – 3,7
401,6 – 4,6
421,7 – 4,8
521,8 – 5,2
601,9 – 5,4
702,0 – 5,8
802,1 – 6,0

Należy również pamiętać, iż większe rozdzielczości wymagają bliższej odległości od ekranu – bliżej minimalnego zakresu, np. dla ekranu 60 calowego z 3840x2160 (4K) sugerowana odległość to około 2 metry.

Rodzaje złącz

Do telewizora możemy podłączyć wiele urządzeń zewnętrznych, np. odtwarzacz DVD, konsolę do gier, tuner satelitarny itd. Analizując poszczególne interfejsy warto zwrócić uwagę na rodzaj sygnału (analogowy, cyfrowy) oraz maksymalną rozdzielczość jaka może zostać przesłana. W tabeli poniżej przy każdym złączu umieszczono maksymalną ilość linii poziomych (rozdzielczość pionowa).

W tym miejscu warto wyjaśnić pewną kwestię. Obraz może być wyświetlany z przeplotem (i - ang. Interlaced) lub ze skanowaniem progresywnym (p - ang. progressive scan).

Obraz z przeplotem to taki, którego linie poziome wyświetlane są naprzemiennie – raz parzyste, raz nieparzyste. Przykład: 1080i (HD).

Z kolei skanowanie progresywne to takie, w którym cały obraz jest generowany w tym samym czasie. Przykład: 720p (HD Ready), 1080p (Full HD). Ta technologia jest oczywiście bardziej pożądana, gdyż nie męczy wzroku – w skanowaniu z przeplotem zauważalne jest migotanie ekranu.

ZłączeUwagiZdjęcie
Euro/ScartJest złączem analogowym, którym możemy przesyłać obraz z rozdzielczością 576i oraz dźwięk mono lub stereoWejście SCART
HDMIInterfejs cyfrowy, który przystosowany jest do przenoszenia sygnału cyfrowego w rozdzielczości do 1080p oraz dźwięku przestrzennego 7.1 (osiem kanałów)Złącze HDMI
S-VideoPrzenosi tylko obraz analogowy w rozdzielczości 480iWejście S-Video
Złącze komponentoweTworzą go kable zakończone wtyczkami typu cinch. Obraz przesyłany jest analogowo w rozdzielczości 1080p. Po dodaniu 4 cincha stereo możliwe przenoszenie dźwiękuZłącze komponentowe
USBZa jego pomocą podłączymy pendrive lub dysku zewnętrznego i odtworzymy z ich pamięci film, muzykę lub zdjęcia – jeżeli nasz telewizor na to pozwalaPort USB
Czytnik kartUmożliwia odczytywanie zawartości kart pamięci (SD, MS), np. filmów, zdjęć, muzykiCzytnik kart
Złącze audioPodłączymy nim słuchawki lub dodatkowy zestaw nagłaśniającyWejście mini jack

Opinie o produktach

+6[6]
jaok 6 lat temu
Bardzo dobry poradnik, jak cała ta strona. Bardzo rzeczowe informacje i napisane w taki sposób, że wszystko można zrozumieć. Wiem teraz jak działają mniej więcej telewizory LED i na co uważać, gdy idę do sklepu. Dziękuję
Odpowiedz
+4[6]
tolek 10 lat temu
kupiłem PANASONIKA-TX-L39E6EK SMART doskonały obraz i dźwięk problemem jest korzystanie z internetu używając pilota zewnetrzna mysz przewodowa ani bezprzewodowa bardzo źle współpracuje [bardzo leniwa] może jest jakaś specjalna mysz która będzie pracowała dobrze tolek! ??????
Odpowiedz
+2[6]
Lookas 11 lat temu
Myślę, że wyżej wymienione wady zostały już wyeliminowane i nie trzeba na to przeznaczyć taczki talarów. Doskonałym tego przykładem jest choćby Philips który w bardzo dobrych cenach oferuję telewizory dorównujące jakością obrazu ozłacanym plazmom. Obraz jest bardzo jasny 2D/3D, bardzo ostry i płynny dzięki wielu technologiom Go wspomagającym, są dużo oszczędniejsze od plazm i przy tym cena jest zdecydowania bardziej rozsądna.
Odpowiedz
+1[3]
Olek 11 lat temu
Ja bym z kolei polecił Philipsa. Jeśli chcesz 55 cali to i pewnie model z wyższej półki, a więc dostaniesz u Philipsa Ambilight i dynamicznie rozwijające się SmartTV, a więc wybór o tyle przyszłościowy, że będziesz mógł stale niejako ulepszać swój TV. No ale oczywiście decyzja jest twoja, ja się wypowiadam jako zadowolony klient, a naprawdę rzadko dzielę się w internecie swoim zadowoleniem.
Odpowiedz
+3[5]
Jacek 11 lat temu
przymierzam się do zakupy telewizora LED, tak myślę o Panasoniku WT 50 o matrycy 55 cali.. wart uwagi? przeczytałem poradnik, wygląda, że spełnia optymalnie wymienione liczne kryteria
Odpowiedz
0[4]
Patryk 11 lat temu
Tak ten model to dobry wybór. Panasonic przez dłuższy czas produkował TV LED o niezbyt dobrych parametrach, jednak seria WT50 jest naprawdę bardzo dobra. Matryca IPS Alpha, odświeżanie ekranu na poziomie 1600 Hz, zaawansowana kalibracja obrazu, Wi-Fi, Bluetooth 3.0, DLNA, Smart Viera, nagrywanie filmów na dysk, odtwarzacz multimedialny oraz 3 tunery, a w tym DVB-T, to najistotniejsze zalety.
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.