Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki telewizor plazmowy wybrać?

Nawet ponad 100 calowe ekrany, szybki czas reakcji oraz intensywne nasycenie kolorów, to tylko tylko niektóre mocne strony telewizorów plazmowych. Taka charakterystyka sprawia, iż urządzenia te znakomicie sprawdzają się zestawach kina domowego.

Jednak mimo tylu zalet plazmy powoli znikają z rynku. Wszystko przez telewizory LED, które obecnie zaczynają dorównywać im pod względem jakości obrazu, a przy tym pozbawione są ich wad, np. zużywają zdecydowanie mniej energii elektrycznej.

Nadal jednak istnieją obszary, w których telewizor plazmowy sprawdzi się lepiej niż LED, np. gdy nasza przygoda z telewizorem będzie się ograniczać do nocnych seansów filmowych.

Zasady działania

Wszystko opiera się tak naprawdę na jednej z właściwości gazów szlachetnych. Otóż jeżeli przyłożymy do nich odpowiednio duże napięcie, to przejdą w stan plazmy i zaczną emitować promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie to jest jednak niewidoczne dla ludzkiego oka. Dlatego też przechodzi ono przez dodatkową warstwę fosforu o odpowiednim kolorze (czerwony, zielony lub niebieski – RGB).

Jak wygląda to jednak od strony technicznej? Każdy piksel matrycy składa się z trzech subpikseli (w kolorze czerwonym, zielonym oraz niebieskim ). Subpiksel to po prostu szklana rurka, która została wypełniona ksenonem (jeden z gazów szlachetnych). Do każdego subpiksela podpięte są dwie elektrody. Jeżeli przyłożymy do nich napięcie, to zaczną emitować promieniowanie ultrafioletowe, które z kolei przejdzie przez warstwę fosforu (luminofor), a na ekranie pojawi się piksel o odpowiednim kolorze.

Warto zauważyć, iż piksele w telewizorach plazmowych są jednocześnie źródłem światła, w odróżnieniu telewizorów LCD (LED), gdzie pojedyncze piksele regulują jedynie jaka jego ilość będzie przepuszczana.

Wady i zalety

Telewizory plazmowe po wprowadzeniu na rynek wywołały prawdziwą rewolucję. Płaskie ekrany oraz wysoka jakość obrazu sprawiły, że szybko zaczęły zastępować wysłużone już odbiorniki kineskopowe. Nie należy jednak zapominać o ich wadach, ale o tym poniżej.

 • Najważniejsze zalety:
  • Kąt widzenia - podczas patrzenia na ekran pod różnym kątem nie zaobserwujemy pogorszenia się obrazu, co jest jednym z mankamentów paneli LCD
  • Brak efektu smużenia - bardzo szybki czas reakcji – około 0,001 ms. Dzięki temu nie występuje efekt smużenia (zacieranie się kontur obiektów na ekranie w dynamicznych scenach)
  • Czerń - bardzo dobre odwzorowanie czerni. Pojedyncze piksele same emitują światło, więc jeżeli jest to konieczne mogą zostać po prostu wyłączone
  • Duże przekątne - telewizory plazmowe dysponują imponującymi przekątnymi ekranu, które w niektórych modelach mogą dochodzić nawet do 150 cali! Tak duży ekran może pokazać dorosłego człowieka w jego naturalnych rozmiarach
  • Wysoki kontrast - urządzenia te charakteryzuje bardzo wysoki kontrast, którego zwykle mogliśmy doświadczyć tylko w wysokiej klasy telewizorach kineskopowych. Różni się on jednak trochę od kontrastu w telewizorach LCD LED, ale o tym poniżej
  • Kolory - dobrze odwzorowane barwy
  • Równomierne oświetlenie
 • Najważniejsze wady:
  • Sposób przenoszenia - telewizory plazmowe przenosimy tylko w pozycji pionowej. W przeciwnym razie może dojść do pęknięci ekranu
  • Trudności w uzyskaniu jasnego obrazu - plazma nie sprawdzi się w dobrze nasłonecznionym pokoju
  • Zużycie energii - ten typ telewizora zużywa zdecydowanie więcej energii niż w przypadku konkurencyjnych technologii – średnio dwukrotnie więcej niż w telewizorach LCD LED dla tej samej przekątnej
  • Tylko duże przekątne ekranu - to co jest zaletą może być również wadą. Technologia wykonania (trudności w konstruowania dostatecznie małych pikseli) narzuca projektowanie ekranów o dużych przekątnych. Na rynku nie znajdziemy urządzeń o przekątnej mniejszej niż 32 cale

Podstawowe parametry

Częstotliwość odświeżania

Obraz na ekranie odświeżany jest z pewną stało wartością, którą nazywamy częstotliwością odświeżania. Wartość tą mierzymy w jednostkach, które zwiemy Hertzami [Hz] (1 Hz, to jedno odświeżenie ekranu w ciągu sekundy).

W przypadku plazm sytuacja nam się trochę komplikuje, gdyż podawane przez producentów wartości odświeżania mają niewiele wspólnego z tymi z telewizorów LCD (LED). Otóż jak wiemy w telewizorach plazmowych każdy piksel sam generuje światło. Nie robi tego jednak ciągle tylko w formie bardzo szybkich impulsów, które producenci doliczają do właściwej częstotliwości odświeżania (zwykle 60 Hz). Przykładowo podawana 600 Hz, to przeważanie 60 Hz × 10 (ilość impulsów w ciągu jednego odświeżania) = 600 Hz.

Jak to wygląda w praktyce? Niektórzy mogą widzieć lekkie migotanie ekranu, np. gdy patrzą kątem oka na ekran, co spowodowane jest niskim rzeczywistym odświeżaniem. Zwykle jednak ten problem jest niezauważalny. Ekrany plazmowe charakteryzują się bardzo szybkim czasem reakcji, więc niskie odświeżanie nie spowoduje również smużenia obrazu.

Format obrazu

Telewizory plazmowe oferowane są obecnie w w formacie 16:9. Ma to swoje uzasadnienie, gdyż gry wideo oraz filmy wydawane są właśnie w tym formacie. Korzysta z niego również większość stacji TV.

Kontrast obrazu

Obraz na ekranie składa się z obszarów o różnej jasności. Kontrast informuje nas ile razy najjaśniejsze miejsce na ekranie może być jaśniejsze od najciemniejsze, np. 200 cd/m2 (najjaśniejsze) / 0.05 cd/m2 (najciemniejsze) = 4000, co daje kontrast 4000:1.

Producenci starają się szokować nas dużymi liczbami, co ma wzbudzić nasze zainteresowanie. Tak jest również w przypadku kontrastu, który dzielimy na statyczny (ma przełożenie na jakość obrazu) oraz dynamiczny (ma jedynie przykuć naszą uwagę). W dużym skrócie kontrast statyczny dotyczy różnicy w jasności na tym samym obrazie. Natomiast dynamiczny liczony jest w oparciu o największą możliwej do uzyskania jasności (podkręcamy maksymalnie jasność, ograniczamy ilość święcących pikseli) oraz najmniejszą (maksymalnie wygaszamy świecące piksele). Kontrast statyczny posiada wartości w granicach kilku tysięcy, z kolei dynamiczny nawet dochodzi do kilku milionów.

Musimy także pamiętać, iż bezpośrednie porównanie kontrastu w telewizorze plazmowym z kontrastem w telewizorze LCD (LED) nie jest tak do końca możliwe. Wszystko dlatego, iż plazmy generują ciemniejszy obraz, a tym samy dolna granica jasności będzie niższa. Zatem przy tym samym kontraście plazmy będę generować głębszą czerń, jednak mniej jasny obraz.

Jasność

Informuje nas o tym, jak dużą jasność może wytworzyć ekran. Parametr ten mierzony jest w kandelach na metr kwadratowy – cd/m2. Producenci podają, iż jasność plazm wynosi od 500 do 1500 cd/m2. Jest to jednak nie do końca prawdą. Otóż w telewizorach plazmowych istnieje coś takiego jak ABL (Auto Brightness Limiter), który obniża jasność obrazu proporcjonalnie do ilości jasnych miejsc na ekranie.

ABL - Auto Brightness Limiter

ABL - Auto Brightness Limiter

Dla przykładu białe paski zebry na tle czarnych oraz zielonej trawy będą charakteryzowały się wysoką jasnością. Jednak, gdy na całym ekranie ukaże się śnieg, to okaże się, że jasność obrazu znacząco spadła.

Rozdzielczość

Obraz na ekranie tworzony jest za pomocą pikseli (bardzo małe punkty dostrzegalne z bardzo bliskiej odległości). Piksele te podzielone są na rzędy (poziome wiersze) oraz kolumny (pionowe słupki). Ilość wierszy oraz kolumn na ekranie to właśnie rozdzielczość.

Wraz ze wzrostem rozdzielczości rośnie ilość szczegółów obrazu.

Obecnie na rynku dostępne są telewizory plazmowe o rozdzielczościach:

 • 1366x768 (HD Ready)
 • 1920x1080 (Full HD)

Czas reakcji matrycy

Parametr informujący ile czasu potrzebuje piksel na zmianę swojej jasności. Czas reakcji jest jedną z największych zalet telewizorów plazmowych. Generalnie przyjmuje się, że czas reakcji poniżej 5 ms, to ostry obraz nawet przy szybko zmieniających się scenach. W przypadku plazm wartość tego parametry wynosi około 0,001 milisekundy!

Przekątna ekranu

Pomiaru przekątnej dokonuje się pomiędzy dwoma rogami ekranu leżącymi naprzeciwko siebie. Parametr ten wyrażany jest w calach (1 cal to 2.54 cm).

Telewizory plazmowe charakteryzują imponujące przekątne, np. nawet 150 cali. Tak duży ekran pozwala na pokazanie człowieka w jego naturalnych rozmiarach.

Czy im przekątna większa tym lepiej? Otóż niekoniecznie. Musimy tutaj wziąć pod uwagę dystans jaki będzie nas dzielił od ekranu telewizora.

Przekątna [cale]Odległość od ekranu [m]
321,2 – 2,0
421,6 – 2,7
471,7 – 2,9
501,9 – 3,2
542,1 – 3,5
602,3 – 4,6
853,0 - 5,3
1034,0 - 6,2

Telewizorów plazmowych na rynku jest coraz mniej. Dlatego nie ma zbyt dużego wyboru wśród przekątnych. Ich rozpiętość jest jednak nadal duża, bo waha się od 32 do 103 cali.

Rodzaje złącz

ZłączeUwagiZdjęcie
Euro/ScartNiegdyś podstawowe złącze do przesyłania sygnału analogowego (audio oraz wideo). Używane było zwłaszcza w odtwarzaczach DVD oraz magnetowidach. Dziś stosowane jedynie w starszych telewizorach CRTZłącze typu SCART
HDMIJest obowiązkowym złączem w każdy telewizorze – dobrze, aby było ich nawet 2 lub 3. Przesyła obraz cyfrowo w jakości Full HD (1080p) oraz dźwięk w systemie 7.1Złącze TV HDMI
Złącze komponentoweJest to złącze do analogowego przesyłania obrazu w rozdzielczości 1080p (Full HD). Tworzą go trzy cinche. Dodanie czwartego cincha pozwoli na przesyłanie dźwięku na dwóch kanałach (stereo)Złącze komponentowe
S-VideoPraktycznie wyszło z użycia. Spotykane jednak w starszych odtwarzaczach DVDZłacze typu s-video
USBBardzo przydatne złącze. Pozwala na uruchamianie filmów bezpośrednio z pendriva. Musimy jednak uważać, gdyż nie każdy telewizor wyposażony w złącze USB na to pozwala – czasami służy ono jednie celom serwisowymZłącze USB plazma
Wejście na karty pamięciPełni analogiczną rolę do USB, jednak zamiast pendriva odczytuje karty pamięciKarta pamięci
EthernetUmożliwia podłączenie Internetu poprzez złącze RJ 45Złącze RJ-45

Najlepsze opinie ↑

+4[6]
mick 9 lat temu
Czemu palzmę trzeba przenosić pionowo? Na czym polegają uszkodzenia powstałe przy "położeniu" plamy?
Pytam - bo zastanawiam się nad kupnem takiej przez internet, i obawiam się, że kurier będzie ją wiózł na płask.
Odpowiedz
+6[6]
wacek 9 lat temu
Chodzi o to, że jak się niesie poziomo to powstają spore naprężenia (analogia do szyby) i ekran może po prostu pęknąć. Pracowałem kiedyś w serwisie producenta telewizorów na "S". Mieliśmy kilka tego typu zgłoszeń. Oczywiście to też nie jest tak, że jak będziesz go w ten sposób przenosił, to automatycznie go uszkodzisz, ale stanowczo odradzam takie pomysły!

Co do kuriera, to oni raczej o tym wiedzę i delikatnie obchodzą się z plazmami. Poza tym tak drogi towar się ubezpiecza, więc zawsze możesz dostać odszkodowanie, gdyby coś się z nim stało podczas przewożenia.
Odpowiedz
+1[1]
mick 9 lat temu
Czyli jeżeli kupię przez internet rozpakuję i widzę, że ekran cały tzn. tv nie uszkodzony przez poziomy transport. Ekran pęknięty - pakuję tak by nie było widać że był rozpakowany i odsyłam bez podania przyczyny.
Odpowiedz
0[2]
Ida 9 lat temu
Witam. Mam prośbę . Czy może ktoś mi powiedzieć przy których tv nowszej generacji czyli LCD bądź plazma silne oświetlenie zakłóca widzialność ekranu? Słyszałam że chodzi tu o plazmy, więc jak się dowiedziałam że mamy mieć w domu pazmę LG 50" i 600Hz to wpadłam w panikę. Dlatego proszę o taką informację.
Odpowiedz
-2[2]
Zen 9 lat temu
Masz rację. Do jasnych pomieszczeń zaleca się telewizory LCD (LED), a do tych ciemniejszych plazmę. Wiem coś o tym, bo mam jeden i drugi typ TV w domu. Z telewizorem plazmowym w jasnym pomieszczeniu również można sobie poradzić. Trzeba go tylko odpowiednio ustawić w stosunku do padającego światła. Problem można całkowicie rozwiązać dzięki zastosowaniu np. rolet na okna (sam tak mam).
Odpowiedz
+3[3]
Spinacz 11 lat temu
Mój stary odbiornik CRT już powoli zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Byłbym nawet zainteresowany telewizorem plazmowym, ale czytałem, że na rynku zaczęły pojawiać się już TV OLED. Jednak jak na razie ich cena jest porównywalna ze średniej klasy samochodem. Pewnie w ciągu najbliższego czasu cena zacznie stopniowo spadać. Kiedy jednak będzie ona na tyle znośna, aby przeciętny człowiek mógł sobie na ten sprzęt pozwolić?
Odpowiedz
+6[6]
Mariusz 10 lat temu
Obecnie OLEDy są poza zasięgiem zwykłego Kowalskiego, bo np. LG 55EM9700 z 55 calowym ekranem będzie kosztował około 10 tyś. dolarów, co daje około 30 000 zł. Powinien być dostępny już w lutym 2013, jednak na początku tylko w Korei Południowej. Pewnie za kilka miesięcy trafi do Europy, ale nie ma się co łudzić, że jego cena będzie wtedy niższa.

Tak więc jak na razie radzę kupić np. plazmę, albo poczekać przynajmniej rok, aż ceny trochę spadną.
Odpowiedz
+2[2]
No_Name 10 lat temu
Zgadza się Mariusz. Obecnie na tego typu telewizory mogą sobie pozwolić tylko prawdziwi maniacy nowych technologii, którzy dodatkowo posiadają bardzo grube portfele. Jednak w przyszłości z pewnością OLEDy będą ciekawą pozycją na rynku.
Odpowiedz
+2[2]
Patryk 10 lat temu
Panowie temat oledow na razie jest odlegly, ale nie tak bardzo jak sie moze wydawac. Prawdopodobnie ok luty-marzec 2014 pojawia sie pierwsze modele "typowo konsumenckie" na ktore bedzie moglo sobie pozwolic wiecej ludzi niz teraz. Wyjda oczywiscie spod reki Sony. Chociaz cos mi sie obilo o uszy ze we wspolpracy z Panasonic'iem.

Co do samego tematu, to plazmy umieraja i to umieraja nie bez powodu. Po prostu ich zalety sa stopniowo niwelowane przez panele LCD z podswietleniem LED. Wystarczy spojrzec na tegoroczna serie Sony i jak na dloni widac poprawe tego typu tv. Biorac pod uwage wady plazm, zakup innego tv niz LCD jest irracjonalne.
Odpowiedz
+5[5]
Ptryk 11 lat temu
Jak dla mnie ten typ telewizorów jest idealny jak na obecną chwilę - duża przekątna, szybki czas reakcji, dobre odwzorowanie czerni, gdyby jeszcze ten pobór mocy był mniejszy niż obecnie, to byłoby naprawdę idealnie. Chociaż wcześniej miałem tv z kineskopem i jakość nie zauważyłem różnicy. Trochę tylko żalu jest, gdy patrzy się na na przykład na ledy i widzi się tę ogromną dysproporcje w zużyciu prądu. Trzeba się chyba do tego przyzwyczaić, że co rusz powstają jakieś nowe urządzenia, które wyprzedzają znacząco poprzednią generację.
Odpowiedz

Dodaj opinię o poradniku


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.