Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaką wybrać słuchawkę Bluetooth?

Słuchawki bezprzewodowe już dawno przestały być jedynie domeną kierowców. Coraz częściej widzimy ludzi ze słuchawką w uchu robiących zakupy w sklepie, spieszących się na autobus, słuchających audiobooków w bibliotece, a także podczas innych, codziennych aktywności.

W artykule poniżej dowiesz się jakie wyróżniamy rodzaje zestawów słuchawkowych do telefonu, czym one się od siebie różnią, co oznaczają ich poszczególne parametry oraz jaki model wybrać, aby spełniał on nasze oczekiwania.

Jakie są rodzaje słuchawek?

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów zestawów słuchawkowych. Poniżej wyodrębniono 4 podstawowe grupy:

  • Standardowe słuchawki Bluetooth
  • Motocyklowe zestawy słuchawkowe
  • Zestawy głośnomówiące do samochodu
  • Słuchawki stereofoniczne

Standardowa słuchawka Bluetooth

Jest to monofoniczna słuchawka douszna ze zintegrowanym mikrofonem, przystosowana przede wszystkim do prowadzenia rozmów telefonicznych. Wyposażona jest w specjalny pałąk (nie jest to standardem), który przytrzymuje słuchawkę na uchu. Zwykle jest on wykonany z elastycznego tworzywa, co ułatwia dopasowanie do kształtu ucha. Pałąk jest odpinany, dlatego bez problemu możemy go wymienić na inny.

Słuchawka Bluetooth w uchu

Standardowa słuchawka Bluetooth do telefonu

Komu polecić?

Słuchawkę tego typu poleca się wtedy, gdy chcielibyśmy porozmawiać przez telefon, ale z jakichś względów nie możemy go trzymać przy uchu. Dlatego też taka słuchawka sprawdzi się za kierownicą samochodu, na zakupach, albo w domu podczas gotowania obiadu lub sprzątania.

Jest to najczęściej wybierana przez kupujących słuchawka bezprzewodowa.

Zestawy motocyklowe / rowerowe

Są to słuchawki stereofoniczne (dwukanałowe), których budowa oraz kształt umożliwia zamontowanie ich w kasku motocyklowym lub rowerowym. W zestawie znajdziemy zwykle mikrofon na pałąku, dwie słuchawki montowane wewnątrz kasku (np. przyczepiane na rzepie) oraz moduł Bluetooth. Sterowanie może odbywać się głosowo lub za pomocą przycisków, wbudowanych w moduł Bluetooth (montujemy go za zewnętrznej stronie kasku).

Motocyklowy zestaw słuchawkowy Bluetooth

Motocyklowy zestaw słuchawkowy

Komu polecić?

Oczywiście grupą docelową są tutaj motocykliści oraz rowerzyści. Montaż takich zestawów jest stosunkowo prosty. W Internecie znajdziemy wiele filmów instruktażowych, który w razie potrzeby nam pomogą.

Zestawy głośnomówiące w samochodzie

Przystosowane do zamontowania w samochodzie (np. gdzieś na podsufitce). Zwykle dysponują zintegrowanymi głośnikami oraz mikrofonem.

Zestaw głośnomówiący Bluetooth w samochodzie

Zestaw głośnomówiący Bluetooth w samochodzie

Komu polecić?

Przede wszystkim kierowcom, a zwłaszcza tym, którzy choćby z racji wykonywanego zawodu, muszą dużo rozmawiać przez telefon.

Słuchawki stereofoniczne

Dźwięk przesyłany jest do dwóch głośników, które zwykle połączone są kablem, na którym znajduje się zintegrowany mikrofon.

Dziewczyna w słuchawkach Bluetooth

Słuchawki stereo Bluetooth

Komu polecić?

Słuchawki stereofoniczne to idealne rozwiązanie dla ludzi bardziej aktywnych. Dobrze sprawdzą się podczas biegania lub jazdy rowerem. Pozwalają nie tylko na prowadzenie rozmów, ale również na słuchanie muzyki oraz audiobooków.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

  • Zasięg: telefon komórkowy łączy się ze słuchawkami dzięki bezprzewodowej komunikacji Bluetooth, zgodnej ze specyfikacją IEEE 802.15.1. Obejmuje ona 3 klasy mocy nadajnika (nie mylić z wersjami standardu!), co bezpośrednio determinuje efektywny zasięg urządzenia - klasa 1 do 100 m, klasa 2 do 10 m oraz klasa 3 do 1 m. Obecnie w sprzedaży dominują słuchawki bezprzewodowe, których zasięg oscyluje wokół 10 metrów, chociaż możemy także spotkać modele z zasięgiem znacznie przekraczającym 100 metrów
  • Maksymalny czas rozmów: określa jak długo możemy rozmawiać bez konieczności podłączania ładowarki. Parametr podawany zwykle w godzinach. Może przyjmować wartości od 4 do nawet 15 godzin
  • Maksymalny czas czuwania (gotowości): informuje jak długo urządzenie może pracować bez zewnętrznego zasilania w trybie czuwania (stand-by) – zwykle w granicach kilkuset godzin
  • Ilość podłączanych urządzeń: tańsze modele pozwalają na parowanie słuchawki tylko z jednym urządzeniem. Modele z wyżej półki umożliwiają jednoczesne połączenie 2, a nawet 3 różnych urządzeń

Funkcje i możliwości

Słuchawki Bluetooth są przede wszystkim kojarzone z rozmowami telefonicznymi. Jednak nie tylko w tym celu mogą być wykorzystywane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za ich pomocą np. słuchać muzyki lub ulubionego audiobooka, chociaż trzeba przyznać, że przy zastosowaniu słuchawki monofonicznej może to nie być do końca komfortowe.

Słuchawki Bluetooth mogą być także łączone z nawigacjami satelitarnymi – oczywiście jeżeli te na to pozwalają, a także dany model słuchawki jest kompatybilny z konkretną nawigacją. Rozwiązanie to jest często spotykane w zestawach motocyklowych, gdzie bezprzewodowo do słuchawek motocyklisty mogą być przekazywane komunikaty nawigacyjne.

Jeżeli ze słuchawki będziemy chcieli korzystać w trudnych warunkach atmosferycznych, a zwłaszcza w deszczu, to warto kupić model z wodoszczelną obudową, co jest szczególnie zalecane w przypadku zestawów motocyklowych.

Niektóre ze słuchawek Bluetooth pozwalają na wydawanie poleceń głosowych, np. „Odbierz”, „Ignoruj”, „Sprawdź stan baterii” (pamiętajmy, aby sprawdzić czy urządzenie interpretuje polecenia w języku polskim). W sprzedaży możemy znaleźć też modele, które pozwalają na bezpośredni dostęp do Siri oraz Google Now.

Opinie o produktach

+1[3]
Grzesiek 7 lat temu
Zanim kupiłem słuchawkę bezprzewodową uważałem, że nie jest mi ona potrzebna, bo przecież nawet gdy nie mogą wziąć telefon do ręki i rozmawiać, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby włączyć tryb głośnomówiący. Myliłem się. Po zakupie słuchawki wszystko stało się jakby prostsze. Zalety odczuwam przede wszystkim wtedy, gdy jadę samochodem. Telefon leży w schowku, a na uchu jedynie słuchawka. Gdy ktoś dzwoni, to wystarczy, że nacisnę przycisk i już mogę rozmawiać. Jest to niesamowita wygoda. Nawet na co dzień jak chodzie np. po domu, to również możecie rozmawiać wykonując przy tym inne czynności.

Tylko pamiętajcie o zasięgu. Jak chcecie dalej odchodzić od telefonu, to musicie wziąć coś, co będzie pracować przynajmniej 30 metrów od telefonu, chociaż dodam, że w wielu przypadkach wystarczy wam również standardowe 10 metrów, ale pamiętajcie, że np. grube mury w znacznym stopniu ograniczą wam ten zasięg.
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.