Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaki kupić telewizor LCD?

Jeszcze nie tak dawno telewizory LCD z lampą fluorescencyjną jako źródłem światła robiły prawdziwą furorę na rynku. Jednak ostatnio ich blask znacząco przygasł i obecnie znajdziemy jedynie kilkanaście modeli wartych naszej uwagi. Wszystko dlatego, iż konstrukcje tego typu zostały wyparte przez telewizory LCD podświetlane diodami LED. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać obraz o duże lepszych właściwościach.

Jednak mimo wszystko w niektórych sytuacjach nadal warto postawić na starsze rozwiązanie, np. gdy szukamy niedużego telewizora do kuchni, albo gdy nasze finanse nie są zbyt okazałe i musimy iść na pewne kompromisy.

Informacje na temat technologii

Zasady działania

Podstawowe informacje

Matryce w telewizorach LCD tworzone są przez miliony maleńkich punktów zwanych pikselami. Z kolei każdy piksel składa się z 3 subpikseli, które reprezentują tzw. kolory podstawowe (R - czerwony, G - zielony, B - niebieski). Piksele nie emitują jednak światła, jak ma to miejsce w wyświetlaczach plazmowych, a jedynie są czymś w rodzaju filtra, który przepuszcza światło (jest ono emitowane przez lampę fluorescencyjną, która znajduje się z tyłu urządzenia) bądź go zatrzymuje.

Implementacja technologii

Świtało generowane przez lampę fluorescencyjną przechodzi najpierw przez polaryzator, gdzie następuje ustawienie wektora drgań w określonym kierunku (zwykle pionowo). Następnie tak spolaryzowane światło przenika przez matrycę składającą się z pikseli, a dokładniej z subpikseli. Każda taka komórka wypełniona jest ciekłym kryształem. Ciekły kryształ ma konsystencję cieczy, jednak cząsteczki go tworzące posiadają uporządkowanie bliskie kryształowi w stanie stałym. Do każdego subpiksela przyłożone jest określone napięcie. W zależności od wartości tego napięcia subpiksele skręcają płaszczyznę polaryzacji światła o określony kąt. Należy tutaj nadmienić, że każdy subpiksel działa niezależnie od innych, dzięki temu możliwe jest sterowanie poszczególnymi komórkami niezależnie. Następnie tak "skręcone światło" (spolaryzowane w określonym kierunku) przechodzi przez drugi polaryzator. Jeżeli kierunek polaryzacji jest zgodny z kierunkiem polaryzacji drugiego polaryzatora, to światło pokaże się na ekranie.

Schemat (budowa) matrycy LCD

Pasywny wyświetlacz LCD (skręcona faza nematyczna)
1. Filtr polaryzacyjny (pionowy); 2. Szklana elektroda; 3. Warstwa ciekłego kryształu; 4. Filtr polaryzacyjny (poziomy); 6. Lustro

Jak generowane są kolory?

Jak już wspomniano, w ramach jednego piksela istnieją 3 subpiksele pokryte kolorowymi filtrami (czerwony, zielony, niebieski). Wspomniano również, iż każdy subpiksel jest sterowany niezależnie przez procesor telewizora. Co z tego wynika? Otóż procesor wybiera określony subpiksela i poprzez określone napięcie do niego przyłożone powoduje, iż polaryzuje się on w sposób zgodny całkowicie lub częściowo z drugim polaryzatorem i na ekranie widzimy jeden z kolorów podstawowych (R, G, B).

Jak regulowana jest jasność?

Jeżeli spolaryzowane światło będzie ustawione prostopadle do drugiego polaryzatora, to na ekranie ujrzymy kolor czarny (drugi polaryzator nie przepuści światła). Jeżeli światło będzie spolaryzowane równolegle, to ujrzymy maksymalną jasność. Różne wartości jasności ustawiane są dzięki polaryzacji pośredniej (0 do 90°).

Wady i zalety

Telewizory LCD nie są pozbawione wad. Mają one jednak wiele zalet, które w dużej mierze rekompensują różne niedociągnięcia.

  • Najważniejsze zalety:
    • Poręczność - są lekkie, mają nieduże gabaryty. Możemy je np. powiesić na ścianie
    • Stabilność obrazu - obraz jest bardzo stabilny (nie migocze)
    • Duża rozdzielczość - możliwość oglądania obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości (nawet Full HD)
    • Wysoka jasność obrazu - znakomicie nadają się do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu
    • Niska cena - obecnie istnieją technologie oferujące dużo lepsze właściwości obrazu, dlatego cena telewizorów LCD jest stosunkowo niska
    • Zadowalająca ostrość - w natywnej rozdzielczości obraz charakteryzuje się bardzo dobrą ostrością. W innych rozdzielczościach mogą pojawić się problemy
    • Brak promieniowania elektromagnetycznego - urządzenia te nie emitują promieniowania elektromagnetycznego, które jest niewątpliwie szkodliwe dla zdrowia
  • Najważniejsze wady:
    • Smużenie - jeżeli matryca dysponuje długim czasem reakcji (powyżej 8 ms), to w przypadku dynamicznych scen zauważalne jest charakterystyczne smużenie
    • Problemy z wyświetlaniem głębokiej czerni - na ekranie nigdy tak naprawdę nie zobaczymy prawdziwej czerni, a będzie to raczej kolor ciemno-szary. Jest to spowodowane sposobem wykonania matryc LCD. Jeżeli pojedynczy piksel zostanie nawet całkowicie wyłączony, to i tak w niewielkim stopniu będzie przepuszczał światło
    • Niska jakość obrazu ze złącza analogowego - warto również wiedzieć, iż jakość wyświetlanego obrazu będzie zdecydowanie gorsza w przypadku, gdy obraz przekazywany będzie za pomocą łącza analogowego
    • Niska częstotliwości odświeżania - większość modeli na rynku dysponuje odświeżaniem na poziomie 50 Hz. W dynamicznych scenach może to nie wystarczyć i obraz będzie delikatnie rozmazany

Podstawowe parametry

Częstotliwość odświeżania

Obraz na ekranie aktualizowany jest pewną stałą ilość razy w ciągu sekundy. Jest to tzw. częstotliwość odświeżania, którą mierzymy w jednostkach zwanych Hercami [Hz]. 1 Hz informuje nas o tym, iż obraz odświeżany jest 1 raz w ciągu sekundy. Przy takiej wartości na ekranie widzielibyśmy przelatujące powoli slajdy, a nie płynny obraz. Przyjmuje się, że ludzkiemu oku trudno dostrzec różnicę w przypadku, gdy częstotliwość odświeżenia przekroczy 75 Hz.

Obecnie na rynku dominują telewizory LCD z odświeżaniem na poziomie 50 Hz. Spotykane są również pojedyncze modele z odświeżaniem 100 lub 200 Hz. Nie należy mylić częstotliwości odświeżania obrazu z ilością klatek / sekundę.

Format ekran

Jest to stosunek szerokości do wysokości ekranu. W telewizorach LCD mamy do czynienia z ekranami 16:9. Obecnie filmy oraz gry produkowane są w tym formacie. Większość stacji telewizyjnych również nadaje w standardzie 16:9. Innym popularnym formatem obrazu jest 4:3 (niektóre stacje TV, starsze gry, filmy). Jeżeli obraz nadawany jest w proporcjach 4:3, to na ekranie telewizora LCD zobaczymy dwa czarne paski po bokach.

Kontrast obrazu

To różnica pomiędzy najjaśniejszym, a najciemniejszym punktem na ekranie - w tej samej scenie, czyli z tą samą jasnością lampy. Jest to definicja tzw. kontrastu statycznego.

Producenci często podają w specyfikacjach tzw. kontrast dynamiczny. Bierze on dodatkowo pod uwagę różne jasności lampy, czyli brane są pod uwagę różne sceny. Przykładowo w pierwszej wyświetlany jest całkowicie ciemny obraz – lampa jest maksymalnie przyciemniona, a piksele blokują światło. W drugiej scenie z kolei wyświetlamy obraz najjaśniejszy z możliwych – lampa ma maksymalną jasność, a piksele są otwarte. Różnica w jasności pomiędzy tymi dwoma scenami, to właśnie kontrast dynamiczny.

Z punktu widzenia kupującego szczególnie duże znaczenie ma kontrast statyczny. Producenci jednak zwykle podają kontrast dynamiczny, gdyż przyjmuje on zdecydowanie wyższe wartości.

Kontrast dla tego typu urządzeń zwykle waha się od 2000 : 1 (statyczny) do 1 : 1 000 000 (dynamiczny). Oczywiście im więcej tym lepiej.

Jasność

Jasność mówi nam o maksymalnym natężeniu światła jakie może być wygenerowane przez ekran. Parametr ten podawany jest w kandelach na metr kwadratowy (cd/m). W przypadku tego rodzaju telewizorów spotyka się jasność pomiędzy 350 - 600 cd/m².

Rozdzielczość

Ten parametr z kolei mówi nam o ilości punktów w pionie oraz poziomie. Im rozdzielczość będzie większa, tym więcej szczegółów będziemy mogli dostrzec.

Telewizory LCD produkowane są zwykle w rozdzielczościach:

  • 1366x768 (HD Ready)
  • 1920x1080 (Full HD)

Czas reakcji matrycy

Mówi nam on o tym, jak dużo czasu musi upłynąć, aby ekran zareagował na zmianę obrazu. Parametr ten jest szczególnie ważny jeżeli generowane są dynamiczne sceny. Zbyt wolny czas reakcji prowadzi do zamazania obrazu (smużenia). Aby wyeliminować ten efekt należy wybierać takie telewizory, w których czas reakcji jest poniżej 8 ms.

Przekątna ekranu

Przyjęto, że przekątną ekranu mierzy się w calach (1 cal, to około 2,54 cm). Przekątną mierzymy pomiędzy dwoma przeciwległymi rogami ekranu. Wbrew pozorom nie zawsze większy ekran, to lepszy komfort oglądania. Poniżej możesz prześledzić zależności pomiędzy przekątną, a odległością od ekranu.

Przekątna [cale]Odległość od ekranu [m]
20 - 311 -1,5
32 - 411,6 – 2,5
42 - 46 3 – 3,9
46 - 503,7 – 4,8
51 - 604,3 -4,9
61 - 704,9 - 6

Rodzaje złącz

Złącza, w które wyposażony jest telewizor mogą przenosić obraz w różnych rozdzielczościach. Zwykle podaje się tutaj ilość linii poziomych, np. 1080. Dodatkowo każda rozdzielczość (za wyjątkiem 720p - HD Ready) występuję w dwóch odmianach – jako obraz z przeplotem (i) lub ze skanowaniem progresywnym (p). Skanowanie z przeplotem, np. 1080i (HD) informuje, iż poziome linie parzyste oraz nieparzyste wyświetlane są naprzemiennie. W skanowaniu progresywnym, np. 1080p (Full HD) cały obraz generowany jest w tym samym momencie. Lepszą jakość uzyskamy oczywiście w skanowaniu progresywnym.

ZłączeUwagiZdjęcie
Euro/ScartSłuży do analogowego przesyłania obrazu oraz dźwięku pomiędzy pomiędzy urządzeniami AV, a telewizorem. Rozdzielczość do 576iZłącze SCART
HDMIZłącze cyfrowe do przesyłania dźwięku oraz obrazu w jakości Full HD (1080p). Obecnie najczęściej spotykany interfejs w do łączenia urządzeń audio - wideoZłącze HDMI
S-VideoPrzenosi obraz analogowy (bez dźwięku) w rozdzielczości do 480i. Niegdyś łącze bardzo popularny, np. w magnetowidach. Dziś rzadko spotykaneZłącze s-video
Wejście komponentoweJest wejściem analogowym, które może przenosić sygnał wizji w rozdzielczości do 1080p. Składa się z 3 wtyczek (cinche). Po zastosowaniu czwartej (cinch stereo) możemy przenosić również fonię.Złącze typu Component
USBZa jego pomocą możemy podłączyć pendrive lub dysk zewnętrzny i odtwarzać z nich filmy, zdjęcia lub muzykę – jeżeli oczywiście nasz telewizor na to pozwalaZłącze USB

Opinie o produktach

Endy Marko
-1[3]
Endy Marko 10 lat temu
Tak jak napisaliście - nieduży tv w kuchni to jeszcze może być, ale do salonu, to darujcie sobie.
Odpowiedz
+3[7]
Lukash 12 lat temu
Poradnik naprawdę interesujący. Wydaje mi się jednak, że tego typu telewizory odchodzą do przeszłości, a zastępowane są nowszymi rozwiązaniami. Dla porównania te oparte na diodach LED zużywają zdecydowanie mniej prądu, nie mówiąc już o pozostałych parametrach. Nie mniej jednak ktoś, kto sporadycznie ogląda telewizje może się nimi zainteresować, chociażby ze względu na zdecydowanie niższą cenę. Jednak w pozostałych przypadkach nie polecam i radzę zainwestować w coś innego.
Odpowiedz
+1[5]
noKto 12 lat temu
Tak, ale zwróć uwagę na zdecydowanie niższe ceny. Jeżeli myślimy o np. kilkudziesięciu calach, to różnica w cenie może wynosić nawet 30 - 40%! Poza tym, jakość wcale nie jest tutaj aż tak słaba. Sam mam w kuchni mały telewizorek LCD o przekątnej 19" za niecałe 450 zł i jak dla mnie to obraz prezentuje się bardzo dobrze.
Odpowiedz
-1[3]
Duże M 11 lat temu
Każda technologia ma swoją specyfikę. TV LCD z pewnością będą znajdowały dla siebie nabywców i to przez długi czas. Owszem, parametry nie są zbyt zadowalające, zwłaszcza gdy weźmiemy obecne standardy. Jednak niska cena z pewnością skusi niejednego.
Odpowiedz

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.