*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarkach cen (większa popularność, wyższa pozycja).
Porady przed zakupem (znacznie parametrów)
Chipset: znany jest również jako GPU. To kluczowy elementem karty graficznej, decydujący w dużym stopniu o jej wydajności. To on odpowiada za przetwarzanie danych graficznych i renderowanie obrazów. Wybierając kartę, zwróć uwagę na typ chipsetu, gdyż różne modele mają różne możliwości i są przeznaczone do różnych zastosowań - od prostych zadań biurowych po zaawansowane gry i pracę graficzną. Obecnie rynek konsumencki zdominowany jest przez dwóch producentów: NVIDIA oraz AMD.
Częstotliwość pamięci: mierzona jest w MHz. Parametr ten odnosi się do szybkości, z jaką karta może odczytywać i zapisywać dane w pamięci VRAM. Wyższa częstotliwość oznacza szybsze przetwarzanie danych, co przekłada się na płynniejszą grafikę, szczególnie w grach oraz wymagających aplikacjach, np. tych do renderowania.
Pamięć RAM: odpowiada za przechowywanie tekstur i danych potrzebnych do renderowania grafiki. Duża ilość VRAM jest szczególnie ważna w grach i aplikacjach wideo pracujących w wysokiej rozdzielczości, takich jak 4K, a także przy wyświetlaniu zaawansowanych efektów graficznych, np. ray tracing, jak również w pracy z wieloma monitorami. Zaawansowane aplikacje graficzne również wymagają dużej ilości pamięci VRAM, zwłaszcza gdy pracujemy z dużymi projektami.
Rodzaj złącza: standardem łączności między kartą graficzną a płytą główną komputera jest PCI Express. Ważne, aby upewnić się, że zarówno karta, jak i płyta główna wspierają ten sam standard PCIe (np. 3.0, 4.0). Nowe karty zazwyczaj są kompatybilne wstecz, ale wykorzystanie ich pełnego potencjału jest możliwe tylko przy odpowiednim złączu na płycie głównej.
Szerokość szyny: parametr ten mierzony jest w bitach (na przykład 128-bit, 256-bit, itd.). Określa on ile danych może być przesyłanych do i z pamięci VRAM karty graficznej w jednym cyklu zegara. Im szersza szyna, tym większa przepustowość, co oznacza szybsze przetwarzanie grafiki i wyższą wydajność ogólną, szczególnie w zastosowaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak gry w wysokiej rozdzielczości,
Wyjścia: karty graficzne mogą posiadać kilka rodzajów złączy pozwalających na przesyłanie obrazu z komputera do monitora lub innego urządzenia, np. telewizora, projektora itp.
HDMI - jest to jedno z najbardziej powszechnych złącz cyfrowych, wspierających przesyłanie zarówno obrazu jak i dźwięku. Współczesne wersje HDMI, takie jak HDMI 2.0 i 2.1, pozwalają na przesyłanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości (do 4K przy 60 Hz i wyżej, a nawet do 8K w HDMI 2.1), a także obsługują szeroką gamę kolorów i HDR.
DisplayPort - również jest cyfrowym złączem, które pozwala na przesyłanie wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Jest często preferowany w zastosowaniach profesjonalnych i gamingowych, ponieważ obsługuje wyższe rozdzielczości i szybkości odświeżania niż HDMI (do 8K przy 60 Hz lub 4K przy 120 Hz). DisplayPort obsługuje również technologię daisy chaining, co pozwala na podłączenie wielu monitorów do jednego źródła.
DVI - jest starszym złączem, które może przesyłać sygnał cyfrowy (DVI-D) lub analogowy (DVI-A). DVI-D jest w stanie przesyłać obraz w jakości do 1080p, co czyni go mniej preferowanym dla nowoczesnych zastosowań. DVI-I integruje obie możliwości, pozwalając na przesyłanie zarówno sygnałów cyfrowych, jak i analogowych.
VGA - to starsze, analogowe złącze, które jest znacznie ograniczone pod względem jakości obrazu. Przesyła sygnał w niższej rozdzielczości i jest podatne na zakłócenia. Współcześnie VGA jest coraz rzadziej używane, zastępowane przez wyższej jakości połączenia cyfrowe.
Typ chłodzenia: chłodzenie aktywne jest najbardziej powszechnym rodzajem chłodzenia stosowanym w nowoczesnych kartach graficznych. Składa się ono z jednego lub więcej wentylatorów, które aktywnie wyprowadzają ciepło z układu. Chłodzenie pasywne nie wykorzystuje ruchomych części, takich jak wentylatory. Zamiast tego opiera się tylko na radiatorach, aby rozpraszać ciepło.
Częstotliwość rdzenia: odnosi się do szybkości, z jaką pracuje GPU. Wyrażane jest w MHz i wpływa na ogólną wydajność graficzną. Wyższe taktowanie oznacza, że karta może szybciej przetwarzać dane, co jest szczególnie ważne w wymagających grach i profesjonalnych aplikacjach. Niektóre karty pozwalają na tzw. overclocking, czyli zwiększenie taktowania rdzenia powyżej fabrycznych ustawień.
Opinie o produktach
0[2]
Vi
11 miesięcy temu
Mam pytanie - czy na karcie zintegrowanej, ale takiej oferowanej z procesorem najnowszej generacji, da się pograć w nowsze gry? Nie mówię tutaj o tytułach, które dopiero się pojawiają na rynku, a tym bardziej o graniu w nie w rozdzielczości 4K na maksymalnych detalach, ale o produkcjach 2 - 5 letnich, które będą uruchamiane przynajmniej na średnich detalach, ale w Full HD? Pytam, ponieważ nie jestem wielkim pasjonatem gier, a po prostu chciałbym raz w tygodniu w coś pograć, ale też szkoda mi 1 - 2 tyś. zł wydawać na dedykowaną kartę graficzną, jeżeli można by to co chcę osiągnąć na karcie zintegrowanej.
Odpowiedz
-1[1]
Aldek
8 miesięcy temu
Jeżeli mówimy o grach, które zostały wydane w ciągu ostatnich 2-5 lat, a poza tym godzisz się na grę w niskich lub średnich ustawieniach, to jak najbardziej możesz liczyć na płynną grę. Mam tutaj na myśli gry może nie z najwyższej półki, chociaż te ostatnie zintegrowane układy czy to od AMD, czy od Intela są naprawdę bardzo wydajne i nawet sam ostatnio byłem zdziwiony jakie gry ludzie na tym odpalali - oczywiście wszystko działało płynnie.
Odpowiedz
+2[4]
Maurycy
2 lata temu
Napiszcie mi jaka karta graficzna z tych nieco tańszych, a wręcz rzekłbym budżetowych, pozwoli na granie w większość tytułów dostępnych na rynku na przynajmniej średnich detalach? Idealnie jakby udało się w zasadzie uruchomić wszystkie gry - powiedzmy, że te najnowsze, najbardziej wymagające na minimalnych ustawieniach, tzn. żeby dało się przynajmniej zobaczyć jak ta gra wygląda, a reszta gier już działała w miarę przyzwoicie. Mam komputer kupiony 5 lat temu z dosyć wydajnym jak na tamte czasy procesorem - i teraz też jest nie najgorszy, więc pomyślałem, że jeżeli wymieniłbym w nim tylko kartę (a w zasadzie to ją dodał, bo mam wbudowaną) i dołożył dysk SSD (obecnie mam HDD), to stosunkowo tanim kosztem mógłbym przeobrazić moją jednostkę w gamingowy sprzęt - oczywiście będzie to trochę naciągane, ale mnie to wystarczy, bo będę grał naprawdę okazjonalnie tylko.
Odpowiedz
+4[6]
Barto
11 lat temu
Radeon HD 7770 chyba nie za bardzo zasługuje na pierwsze miejsce w rankingu, gdyż wydajniejszy od niego jest już GeForce GTX 560, nie mówiąc już o serii 6xx. HD 7770 to raczej średnia półka, czyli układ dla niezbyt wymagających użytkowników.
Odpowiedz
+4[6]
Admin
11 lat temu
Zauważ, że domyślnie urządzenia posortowane są według ich popularności (co można oczywiście zmienić). Dlatego też karta najbardziej popularna nie musi być najwydajniejsza. Ba, mało prawdopodobne jest, aby najwydajniejszy układ, który kosztuje nawet kilka tysięcy złotych był najpopularniejszy na rynku (cieszył się największym zainteresowaniem).
Pozdrawiam
Odpowiedz
Dodaj opinię do rankingu
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Pokaż więcej...
Zgadzam się na zapisywanie Cookie (możesz również nacisnąć "Krzyżyk", aby wyrazić zgodę):
Opinie o produktach
Pozdrawiam