Każdorazowe podpinanie kabla USB w celu przesłania danych między komputerem a chociażby telefonem, może być dosyć uciążliwe. Dlatego dobrym rozwiązaniem wydaje się być zakup adaptera Bluetooth. Podłączamy go do portu USB komputera (system zwykle sam instaluje potrzebne sterowniki) i już możemy cieszyć się z bezprzewodowej komunikacji.
*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarkach cen (większa popularność, wyższa pozycja).
Porady przed zakupem (znacznie parametrów)
Przepustowość:
w zależności od konkretnego standardu Bluetooth, dane mogą być przesyłane z różną prędkością. Obecnie wyróżniamy następujące standardy:
Bluetooth 1.0 - prędkość do 21 kbit/s (2,625 KB/s)
Bluetooth 1.1 - prędkość do 124 kbit/s (15,5 KB/s)
Bluetooth 1.2 - prędkość do 328 kbit/s (41 KB/s)
Bluetooth 2.0 + EDR (Enhanced Data Rate) - prędkość do 2,1 Mbit/s (0,2625 MB/s) / liczone z narzutem protokołu do 3 Mb/s
Bluetooth 3.0 + HS (High Speed) - prędkość do 24 Mbit/s (3 MB/s)
Bluetooth 3.1 + HS (High Speed) - prędkość do 40 Mbit/s (5 MB/s)
Bluetooth 4.0 + LE (Low Energy) - prędkość do 1 Mbit/s (0,125 MB/s). Standard ten oferuje dużo niższe zużycie energii, jednak odbyło się to kosztem mniejszej przepustowości
Standardy Bluetooth są kompatybilne wstecz, czyli np. adapter w standardzie Bluetooth 3.1 będzie współpracował z urządzeniem w standardzie 2.1.
Interfejs:
obecnie spotykane adaptery komunikują się z komputerem za pomocą portu USB 2.0 (teoretyczna przepustowość do 60 MB/s) lub USB 3.0 (teoretyczna przepustowość do 640 MB/s). Oczywiście podane tutaj prędkości dotyczą samego interfejsu USB. W praktyce prędkość przesyłania danych między urządzeniem zewnętrznym (np. smartfonem) a komputerem, będzie ograniczona przez prędkość konkretnego standardu Bluetooth.
Klasa:
parametr ten determinuje zasięg adaptera Bluetooth. Obecnie wyróżniamy 3 klasy:
Klasa 1 - teoretyczny zasięg do 100 metrów (moc nadajnika 100 mW)
Klasa 2 - teoretyczny zasięg do 10 metrów (moc nadajnika 2,5 mW). Jak można zauważyć w powyższym rankingu, klasa 2 jest obecnie najczęściej spotykana
Klasa 3 - oferuje najmniejszy zasięg, bo nie większy niż 1 metr (nadajnik o mocy 1 mW)
Opinie o produktach
0[2]
Marysia
2 lata temu
Mam słuchawki, dosyć dobrej klasy, które są bezprzewodowe - łączą się za pomocom Bluetooth. Korzystałam z nich dotychczas tylko w połączeniu z telefonem. Chcę je jednak używać także z komputerem. Próbowałam podłączyć, ale wtedy zorientowałam się, że nic z tego nie będzie, bo przecież nie mam tam wbudowanego Bluetooth - wiem, pomyślicie przecież to oczywiste, ale dla mnie tego typu rzeczy są "czarną magią". Rozumiem, że wystarczy, że teraz kupię sobie adapter Bluetooth, podłączę do portu USB w komputerze i wtedy sparuję słuchawki, i wszystko będzie działać?
Odpowiedz
0[2]
Eszelon
2 lata temu
Tak. Nic więcej nie musisz robić - umieszczasz moduł w porcie USB (system sobie sam zainstaluje sterowniki) i standardowo parujesz co chcesz.
Odpowiedz
Dodaj opinię do rankingu
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Pokaż więcej...
Zgadzam się na zapisywanie Cookie (możesz również nacisnąć "Krzyżyk", aby wyrazić zgodę):
Opinie o produktach