Jak złożyć komputer?
Czy warto kupować już złożony zestaw komputerowy, czy może lepszym pomysłem jest nabycie poszczególnym podzespołów oddzielnie? Wiele oczywiście zależy od naszych umiejętności. Jednak wbrew pozorom skompletowanie oraz podłączenie poszczególnych elementów wcale nie jest aż tak trudne, o czym zresztą będziesz mógł się przekonać w poradniku poniżej.
Spis treści
Płyta główna
Należy zdjąć lewy panel obudowy - patrząc z przodu. Od strony prawej (patrząc z przodu) mamy tackę z otworami, do której wkręcamy specjalne kołki dystansowe. Do nich przykręcimy płytę główną.
Kołki dystansowe niekoniecznie będziemy musieli wkręcać we wszystkie wolne otwory. Wynika to z tego, iż płyty oferowane są w różnych standardach (ATX, mATX, mITX), co przekłada się na ich wielkość. Innymi słowy kołki wkręcamy tak, aby pasowały do otworów w płycie głównej. Aby ułatwić dopasowanie kołków w niektórych obudowach wybija się odpowiednią informację na tacce.
Po przykręceniu płyty należy podłączyć kable zasilające elementy na przednim panelu: audio, USB, zasilanie (power, reset, diody) – dokładniejsze informacje znajdziesz w instrukcji płyty głównej.
Zaleca się, aby przed włożeniem płyty do obudowy zamontować procesor oraz pamięć RAM.
Procesor
Procesor montujemy w specjalnym slocie umieszczonym zwykle w centralnej części płyty głównej. Na procesorze umieszczamy radiator z wentylatorem. Przestrzeń pod radiatorem (w miejscu styku z procesorem) powinna być posmarowana cienką warstwą pasty termoprzewodzącej. Jeżeli korzystamy z chłodzenia dostarczonego wraz z procesorem, to zwykle znajduje się tam już nałożona pasta. W przeciwnym razie pastę musimy zakupić oddzielnie (cena około 10 zł). Należy pamiętać o podłączeniu wentylatora do gniazda na płycie głównej oznaczonego jako jako CPU FAN .
Mimo ogólnych podobieństw montowanie procesorów nieco różni się w zależności od tego czy mamy do czynienia z procesorami firmy Intel, czy AMD.
Intel
Obok gniazda procesora znajduje się zapadka, którą odhaczamy i pociągamy do góry, co podnosi element mocujący procesora. Gdy gniazdo jest już odkryte mocujemy w nim procesor. Aby zrobić to w prawidłowy sposób odszukujemy na jednym z rogów procesora trójkąt, który dopasowujemy do trójkąta umieszczonego na płycie przy jednym z rogów gniazda. Drugim sposobem jest odszukanie wcięcia na krawędzi procesora i dopasowanie go do wypustki w gnieździe na płycie. Po włożeniu procesora dociskamy zapadkę do dołu.
Układ chłodzenia montowany jest na płycie przy użyciu 4 kołków. Otwory znajdziemy wokół gniazda na płycie. Kołki wystarczy wcisnąć w otwory palcem i potem przekręcić w celu ich zabezpieczenia.
Wentylator Intel (widać charakterystyczne kołki)
AMD
Obok gniazda procesora znajduje się rączka, którą należy podnieś. Procesor oznaczony jest na narożniku złotym trójkątem. Na podstawce również jest takie oznaczenie. Należy te oba symbole ze sobą dopasować (tak jak w procesorach Intel). Gdy procesor zostanie umieszczone w gnieździe nóżkę dociskamy do dołu. To wszystko! Jak widać montaż procesorów AMD jest bardzo prosty.
Jeżeli chodzi o układ chłodzenia, to w przypadku konstrukcji dedykowanych procesorom AMD nie znajdziemy kołków, a uchwyty, które zaczepiamy o haczyki umieszczone wokół podstawki na płycie głównej.
Wentylator AMD (widać charakterystyczne haczyki)
Wskazówki
Nie wolno wciskać procesora do gniazda przy użyciu siły, bo istnieje duże prawdopodobieństwo skrzywienia pinów. Jeżeli mamy trudności w zamontowaniu procesora, to albo umieszczamy go niewłaściwą stroną, albo któryś z pinów jest już zgięty. Ewentualnie źle dopasowaliśmy procesor do płyty (podstawka procesora musi się zgadzać z podstawką na płycie głównej).
Pamięć RAM
Na płycie głównej znajdziemy zwykle dwa albo cztery sloty na kości RAM – są one umieszczone w bezpośredniej bliskości procesora.
Przed umieszczeniem pamięci należy rozchylić zapinki znajdujące się po przeciwległych końcach gniazda. Kości RAM mają specjalne wcięcie, które zabezpiecza przed zamontowaniem modułów niewłaściwą stroną.
Sloty RAM – puste / z kośćmi
Po osadzeniu pamięci dociskamy zapinki, aby zablokować kości (zwykle zapinki zaciskają się samodzielnie, gdy moduły znajdą się w slotach).
Zasilacz
W zależności od rodzaju obudowy zasilacz montujemy na górze lub na dole. Jeżeli jesteśmy skazani na pierwszy wariant, to pamiętajmy, aby wentylator zasysający powietrze był skierowany w dół.
W obudowach przystosowanych do mocowania zasilacza na dole wentylator kierujemy wbrew pozorom również w dół. Nie musisz się jednak martwić, iż nie będzie on miał skąd zasysać powietrza. W tego typu obudowach na dolnej ściance znajduje się kratka, którą pobierane jest powietrze, a cała obudowa stoi na odpowiednio wysokich nóżkach.
Który rodzaj obudowy wybrać? Oczywiście ten, w której zasilacz możemy zamontować na dole. Takie rozwiązanie sprawia, iż zasilacz posiada swój własny obieg powietrza – pobiera je z zewnątrz przez dolną kratkę i wypuszcza drugim wentylatorem z tyłu obudowy. W przypadku gdy zasilacz jest na górze, to pobierane jest powietrze z wnętrza obudowy – już nagrzane przez przez procesor, kartę graficzną i sam zasilacz.
Bez względu na to gdzie zamontujemy zasilacz należy go przykręcić czterema śrubami z tyłu obudowy.
Wtyczka do zasilania procesora (4-piny)
Jeżeli dysponujemy zasilaczem modularny, to zostawiamy tylko te przewody, które będą nam potrzebne.
Gniazdo ATX
Na końcu podłączamy przewody zasilające do gniazd na płycie głównej:
- 4-pinowe gniazdo procesora
- Gniazdo zasilające płytę ATX
Pamięć masowa / napędy
W przedniej części obudowy znajduje się kilka zatok, w których montujemy pamięci masowe oraz napędy optyczne:
- Zatoki 5,25": dla napędów optycznych (zwykle w górnej części obudowy)
- Zatoki 3,5": dla dysków twardych
- Zatoki 2,5": dla dysków SSD
Aby zamontować napęd należy umieścić go w kieszenie i przykręcić za pomocą 4 śrub bezpośrednio do stelaża.
Dysk na stelażu
Dysk twardy w tańszych obudowach montujemy podobnie jak napędy optyczne. W droższych konstrukcjach w kieszeniach umieszczone są tzw. sanki. Należy je wyjąć z kieszeni i do nich przekręcić dysk (czasami tylko włożyć). Potem sanki wraz z dyskiem umieszczamy z powrotem w kieszeni.
Dysk w sankach
Dyski SSD montowane są bezpośrednio w kieszeniach. Jeżeli brak jest kieszeni 2,5'' możemy wykorzystać adapter. W droższych obudowach dysk SSD umieszczamy w sankach tak jak dyski HDD.
Na koniec podłączamy kabel SATA do płyty głównej ...
Złącze SATA z kablem na płycie głównej
... oraz do dysku. Pamiętajmy także o podłączeniu kabla zasilającego SATA.
Złącza dysku
Karta graficzna
Kartę graficzną montujemy w slocie PCI-E x16. Znajduje się ono poniżej gniazda procesora. Nie ma możliwości zamontowania karty niewłaściwą stroną – złącze karty posiada wycięcia, a gniazdo PCI-E x16 wypustki, które trzeba dopasować.
Wyjęcie śledzia z tyłu obudowy
Pamiętajmy o wyjęciu śledzia w tylnej części obudowy – zwykle trzeba go po prostu wyłamać. W powstałym pustym miejscu będą znajdowały się złącza karty.
Włożenie karty do slotu PCI-E x16
Po włożeniu karty do gniazda musimy ją jeszcze przykręcić śrubką do obudowy.
Przykręcenie karty graficznej
Karta graficzna wymaga zasilania. W przypadku kart niskobudżetowych prąd pobierany jest jedynie z szyny PCI-E x16. Wydajniejsze karty będą wymagały dodatkowego zasilania. Zwykle spotykane są następujące opcje:
- Gniazdo 6-pionowe:
- 2 gniazda 6-pionowe:
- 2 gniazda 8-pionowe: