Mamy prawie 500 poradników i rankingów oraz około 10 tyś. ocen produktów!

Logo strony Strefa Zakupowa
Rejestruj
Zmień czcionkę:

Jaką ramkę cyfrową wybrać?

Epoka tradycyjnej fotografii, czyli takiej wykorzystującej chemiczne materiały światłoczułe (błony, klisze, filmy), już dawno przeminęła. Współcześnie dominują aparaty cyfrowe. Pozwalają one na wykonywanie bardzo dużej ilości zdjęć (liczonej w tysiącach), które potem możemy magazynować w pamięci komputera. Dlatego obecnie coraz rzadziej decydujemy się na przechowywanie zdjęć w formie papierowej, bo po co płacić za drukowanie, skoro nasze zdjęcia możemy do woli przeglądać na ekranie monitora?

Co jednak jeżeli nie chcemy za każdym razem uruchamiać komputera, aby przypomnieć sobie ostatnie wakacji, albo chrzest naszego dziecka? I na to znajdzie się rozwiązanie. Wystarczy zakupić tzw. ramkę cyfrową. Wyglądem przypomina ona tradycyjną ramkę na zdjęcia, jednak wyposażona jest w ekran LCD, na którym wyświetlają się zdjęcia w postaci przeskakujących slajdów (możemy też ustawić, aby wyświetlało się tylko jedno zdjęcie).

W poradniku poniżej dowiesz się jak wybrać tego typu urządzenie. Poznasz jego najważniejsze parametry, funkcje oraz możliwości.

Wyświetlacz

Nie ulega wątpliwości, że to właśnie wyświetlacz jest najważniejszym elementem ramki cyfrowej. Przed zakupem powinniśmy rozważyć takie parametry jak:

  • Przekątna
  • Rozdzielczość
  • Gęstość pikseli
  • Kontrast
  • Jasność
  • Kąt widzenia

Przekątna

Parametr ten wyraża odległość między dwoma przeciwległymi rogami ekranu. Przekątną mierzymy w calach (1 cal = 2,54 cm). Na rynku dostępne są ramki cyfrowe o bardzo różnych przekątnych, z czego niektóre mogą rozmiarami dorównywać nawet średniej wielkości telewizorowi! Jednak zwykle ekrany w takich urządzeniach mają od 6 do 13 cali, z czego na rynku dominują wyświetlacze 8 calowe. Należy także wspomnieć, że dostępne są także bardzo małe ramki o przekątnych 1 – 2 cale. One zwykle oferowane są w postaci różnych gadżetów, np. breloczków do kluczyków.

Duża ramka cyfrowa na ścianie

Duża ramka cyfrowa na ścianie imitująca obraz

A jak dużą ramkę wybrać? To już zależy od tego, w którym miejscu chcesz ją umieścić. Jeżeli na szafce nocnej obok łóżka, to raczej szukaj czegoś mniejszego, np. o przekątnej 6 – 7 cali. Jeżeli ramka ma znajdować się na bardziej eksponowanym miejscu, np. w salonie, aby była lepiej widoczna, to raczej wybierz ekran 10 – 11 calowy. Na rynku oferowane są tez większe wyświetlacze, np. 15 calowe. Tak duże ramki posiadają zwykle możliwość zawieszenia na ścianie.

Rozdzielczość

Obraz na wyświetlaczu składa się z bardzo małych punktów, które nazywamy pikselami. Więcej pikseli na ekranie, to możliwość pokazania większej ilości detali.

W specyfikacjach rozdzielczość przedstawiona jest jako ilość pionowych linii (rozdzielczość pozioma) oraz poziomych linii (rozdzielczość pionowa), np. 1024x768.

Jak określamy rozdzielczość ekranu

Ekran o rozdzielczości 15x9 pikseli

Wśród ramek dostępnych na rynku dominują ekrany: 480x234, 800x480, 800x600, 1024x768 oraz 1366x768. Pamiętajmy jednak, że porównywanie rozdzielczości pomiędzy poszczególnymi wyświetlaczami ma sens, ale tylko w przypadku tych samych przekątnych. O tym dlaczego tak jest dowiesz się poniżej.

Gęstość pikseli

Weźmy pod uwagę np. rozdzielczość 1024x768. Oczywistym jest, że im większy ekran, tym piksele będą musiały przyjmować większe rozmiary. Dlatego wyświetlacz 7 calowy z rozdzielczością 1024x768 będzie pokazywał obraz bardziej wyraźny (ostry) niż ekran 10 calowy z tą samą rozdzielczością. Dlatego bardzo pomocny jest parametr określany jako ppi (pixels per inch), który pokazuje ile punktów (pikseli) przypada na jeden cal. Jednak mało producentów podaje ten parametr w specyfikacjach ramek. Mimo wszystko zawsze starajmy się wybierać ekrany o jak największej rozdzielczości dla danej przekątnej.

Format ekranu

W przypadku ramek fotograficznych mamy do czynienia właściwie z dwoma formatami ekranów – 4:3 oraz 16:9.

Porównanie formatu 16:9 z 4:3

Porównanie formatu 16:9 z 4:3

Ten pierwszy jest dużo popularniejszy oraz bardziej praktyczny, ponieważ zdecydowana większość aparatów właśnie w tym formacie robi zdjęcia. Jeżeli zdecydujemy się na format 16:9 i będziemy chcieli wyświetlić obraz w standardzie 4:3, to albo będzie on nienaturalnie rozciągnięty, albo będą widoczne po bokach puste paski.

Jasność

Parametr mierzony w kandelach na metr kwadratowy [cd/m²]. Im jasność większa, tym ramka może znajdować się w bardziej nasłonecznionym miejscu. Zbyt mała jasność sprawi, że w jasnym pomieszczeniu obraz będzie słabo widoczny.

Dlatego w ciemnym pokoju sprawdzi się już jasność na poziomie 150 – 200 cd/m². Z kolei miejsca o dużym nasłonecznieniu będą potrzebować wyświetlacza nawet około 350 – 400 cd/m².

Dobrym pomysłem jest też zakup urządzenie z czujnikiem światła, który automatycznie dostosuje jasność ekranu do zewnętrznego źródła światła.

Kontrast

Parametr ten powiązany jest z jasnością. Dzięki niemu dowiemy się ile najjaśniejszy punkt na ekranie będzie jaśniejszy od najciemniejszego. Jeżeli najjaśniejszy to 200 cd/m², a najciemniejszy 0,5 cd/m², to kontrast wyniesie 400:1.

Im większy kontrast tym lepiej.

Kąty widzenia

Ekrany LCD, czyli takie jakie stosowane są w ramkach cyfrowych, mają to do siebie, że w zależności od wykorzystanej technologii, wyświetlają wyraźny obraz tylko wtedy, gdy patrzymy pod pewnymi kątami. Najgorzej radzą sobie w tym względzie matryce TN. Wraz ze wzrostem kąta patrzenie, obraz traci na kontraście i jest coraz gorszej jakości. Ramki z tego typu matrycami są stosunkowo tanie. Dużo lepiej spisują się tutaj matryce IPS, w których obraz praktycznie nie traci na jakości wraz ze wzrostem kąta patrzenia. Producenci podają, że nawet pod kątem bliskim 180° obraz jest stosunkowo dobrej jakości. Ramki z matrycami IPS są niestety trochę droższe.

Formaty zdjęć

Standardem w ramkach cyfrowych jest możliwość wyświetlania zdjęć skompresowanych za pomocą algorytmu JPEG. Pliki tego typu mogą mieć rozszerzenie .jpg., .jpeg, .jif, .jfif oraz .jpe. Dobrze, aby ramka umożliwiała obsługę możliwie dużej ilości formatów, chociaż JPEG jest tym najpopularniejszym i w większości przypadków, to właśnie z nim będziesz się spotykał.

Dodatkowym atutem będzie kompatybilność z plikami:

  • RAW - obrazy najwyższej jakości, bardzo duże rozmiary plików, bez kompresji stratnej. Mogą mieć różne rozszerzenia, np. .erf (Epson), .nef, .nrw (Nikon), . orf (Olympus), .pef, .ptx, .dng (Pentax)
  • TIFF - brak kompresji stratnej, duże rozmiary plików. Rozszerzenia: .tif oraz .tiff
  • BMP - grafika bitmapowa. Rozszerzenia: .bmp Oraz .dib

Pamięć

Im większą pojemnością pamięci dysponuje ramka cyfrowa, tym więcej zdjęć jesteśmy wstanie zapisać. Dla przykładu 1 GB pozwala na przechowanie około 1000 zdjęć w formacie JPEG (przyjęto, że jedno zdjęcie waży mniej więcej 1 MB).

Ramka cyfrowa na stoliku

Ramka cyfrowa Sony na stoliku

Oferowane ramki posiadają zwykle dwa rodzaje pamięci: wbudowaną oraz w formie karty pamięci, którą możemy zamontować dodatkowo, jeżeli pojemność pamięci wbudowanej jest niewystarczająca. Najpopularniejszym obecnie standardem kart pamięcią jest SD/SDHC. Oprócz niego spotyka się także karty xD-Picture Card, MMC, MS oraz CF.

Dodatkowe informacje

Funkcje

Możliwości ramek cyfrowych nie ograniczają się jedynie do wyświetlania zdjęć. W niektórych modelach znajdziemy także zegarek, kalendarz, radio oraz budzik. Dla pasjonatów multimedialności niektórzy producenci przygotowali ramki z wbudowanym odtwarzaczem plików muzycznych (WMA, MP3), a także z odtwarzaczem filmów (MPEG 4, MJPG, AVCHD). Na rynku można spotkać także ramki, które dodatkowo mają wbudowany tuner DVB-T, a także dostęp do Internetu (z wykorzystaniem Wi-Fi). Obsługę urządzenia może ułatwić nam pilot, który dołączany jest do niektórych modeli.

Złącza

Zdjęcia (ewentualnie pliki muzyczne, filmy) przesyłamy do pamięci urządzenia za pomocą kabla USB (możemy np. podłączyć pendrive, albo podpiąć ramkę do komputera). Jednak dużo prostsze wydaje się być wykorzystanie interfejsu Bluetooth, który pozwala na bezprzewodowe przesłanie zdjęć np. bezpośrednio ze smartfona. W ofercie znajdziemy także ramki, które posiadają wbudowane złącze HDMI. Pozwala ono na oglądanie zdjęć na dużym ekranie telewizora.

Dodaj opinię do poradnika


Wyślij
Anuluj
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.