Zasilacze komputerowe PC - ranking październik 2024 *
Na stronie poniżej możesz zapoznać się z aktualnym rankingiem zasilaczy. Po kliknięciu w odnośnik przypisany do konkretnego urządzenia, zostaniesz przeniesiony do serwisu, który zawiera listę sklepów z wybranym zasilaczem. Ranking odświeżamy kilka razy w miesiącu.
*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarkach cen (większa popularność, wyższa pozycja).
Porady przed zakupem (znacznie parametrów)
Moc wyjściowa: określa całkowitą moc, jaką zasilacz jest w stanie dostarczyć dla podzespołów komputera. Przed zakupem należy oszacować zapotrzebowanie zestawu na energię, zwłaszcza chodzi tutaj o procesor oraz kartę graficzną, które są najbardziej prądożernymi elementami. Warto dodać, iż zasilacz dostarcza tyle energii, ile aktualnie potrzebuje nasz zestaw. Jeżeli kupimy zasilacz o mocy 500 Wat, a nasz komputer potrzebuje jedynie 400 Wat, to właśnie tyle zostanie dostarczone.
Modularny: jeżeli zasilacz jest modularny, to oznacza to ni mniej ni więcej, że możemy od niego odłączyć wszystkie kable (są one mocowane w gniazdach za pomocą wtyczek).
PFC: może być aktywny lub pasywny. Aktywny PFC umożliwia osiągnięcie wyższych współczynników mocy niż w wariancie pasywnym. Z kolei im wyższy współczynnik, tym straty mocy są mniejsze. Mimo, że aktywne PFC jest trochę droższe, to jednak zasilacze z tego typu rozwiązaniem są dużo częściej spotykane (również w rankingu powyżej).
Rodzaj chłodzenia: w sprzedaży zdecydowanie dominują chłodzenia aktywne, czyli takie wykorzystujące wentylator. Natomiast chłodzenia pasywne, czyli z samym radiatorem, są rzadkością ze względu na mniej efektywne odprowadzanie ciepła. Istnieją też chłodzenia półpasywne, gdzie wentylator jest uruchamiany jedynie podczas największego obciążenia, ale one również nie cieszą się popularnością.
Standard: w sprzedaży mamy do czynienia praktycznie tylko ze standardem ATX.
Rozmiar: standardowe wymiary dla zasilaczy ATX to: 150 mm (szerokość), 86 mm (wysokość) oraz 140 mm (głębokość). Jednak u poszczególnych producentów te wartości mogą się nieznacznie różnić.
Dodatkowe inf.: wymieniono tutaj między innymi posiadany przez zasilacz certyfikat sprawności, który informuje nas o tym, jak efektywnie przekształcana jest moc z sieci na moc przekazywaną podzespołom. Wyróżniamy certyfikaty: 80 Plus Bronze / Silver / Gold / Platinum / Titanium - najmniejszą sprawność ma Bronze, a największą Titanium.
Opinie o produktach
0[2]
Artem
1 rok temu
Niestety, ale mój stary zasilacz niedawno zdecydował się przejść na emeryturę i zostałem zmuszony do szukania nowego ... Komputer jest używany głównie do codziennych zadań (Internet, pisanie w Wordzie) i sporadycznie do grania, więc nie potrzebuję niczego ekstremalnie mocnego.
Moja konfiguracja to: Procesor: Intel Core i5 8400 Karta graficzna: GeForce GTX 1050 Dysk: SSD 500 GB
Z tego co wiem, to jak wspomniałem nie ma konieczności montowania zasilacza o dużej mocy (500W ?), ale chciałbym mieć pewność, że będzie on solidny i nie spali się po dwóch latach użytkowania. Czy ktoś mógłby polecić mi konkretny model?.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc!
Odpowiedz
+6[8]
Ja Marek
11 lat temu
Nie kupujcie nigdy najtańszych zasilaczy, tzw. "no name"! Kilka miesięcy temu nabyłem zestaw komputerowy za 2,5 tyś zł. Przyznam, że chciałem trochę zaoszczędzić, dlatego wybrałem obudowę wraz z zasilaczem (razem około 200 zł). Wydało mi się, że skoro ten element nie wpływa na wydajność, to sobie odpuszczę. Teraz wiem w jak wielkim błędzie byłem. W zeszłą sobotę coś zaczęło mi buczeć w komputerze, a po chwili wszystko przestało działać. Udałem się więc do sklepu z reklamacją. Tutaj spotkałem się z odmową, ponieważ na własną rękę dokonywałem modyfikacji (co się zgadza). Skończyło się na tym, że musiałem kupić nową płytę procesor oraz zasilacz.
Odpowiedz
Dodaj opinię do rankingu
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Pokaż więcej...
Zgadzam się na zapisywanie Cookie (możesz również nacisnąć "Krzyżyk", aby wyrazić zgodę):
Opinie o produktach
Moja konfiguracja to:
Procesor: Intel Core i5 8400
Karta graficzna: GeForce GTX 1050
Dysk: SSD 500 GB
Z tego co wiem, to jak wspomniałem nie ma konieczności montowania zasilacza o dużej mocy (500W ?), ale chciałbym mieć pewność, że będzie on solidny i nie spali się po dwóch latach użytkowania. Czy ktoś mógłby polecić mi konkretny model?.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc!