*Uwaga: powyższe zestawienia tworzone są w oparciu o popularność produktów w porównywarkach cen (większa popularność, wyższa pozycja).
Porady przed zakupem (znacznie parametrów)
Wielkość: dyski mogą posiadać pojemność od 32 GB do 2 TB w przypadku SSD oraz od 250 GB do ponad 8 TB dla HDD. Wybór pojemności zależy przede wszystkim od zastosowań komputera. Najwięcej miejsca zajmują gry, gdyż te obecnie produkowane mogą potrzebować około 50 GB, oczywiście dla jednego tytułu. Dla porównania jedno zdjęcie zapisane w JPEG, to około 1 MB, a plik MP3 około 5 MB.
Typ: wyróżniamy dyski HDD, SSD oraz SSHD. Te pierwsze są najtańsze, ale są najwolniejsze (najniższe transfery wewnętrzne oraz czasy dostępu do danych). SSD z kolei, to rodzaj pamięci masowej z bardzo dobrymi czasami dostępu i szybkimi transferami wewnętrznymi, jednak są one nadal dużo droższe niż HDD. Dlatego kupujący idą czasami na kompromis i np. wybierają nieduży dysk SSD (np. 128 GB), który posłuży do instalacji systemu operacyjnego oraz dodatkowo kupują pojemny HDD do przechowywania danych. Możliwy jest też zakup dysku SSHD, który jest połączeniem HDD z SSD (np. 1 TB HDD + 8 GB szybkiej pamięci podręcznej SSD).
Cache: jest to rodzaj bardzo szybkiej pamięci, którą dysponuje dysk. Przechowywane są tam najczęściej wykorzystywane dane. W przypadku HDD pojemność cache wynosi zwykle od 16 do 64 MB. Im więcej, tym lepiej.
Interfejs: w przypadku dysków wewnętrznych, najpopularniejszym interfejsem jest SATA III. Z kolei zewnętrzne łączymy w większości przypadków poprzez USB w wersji 3.0.
Rozmiar: wyróżniamy dyski w formacie 2.5 (dla laptopów) oraz 3.5 (dla komputerów stacjonarnych).
Prędkość obrotowa: odnosi się do HDD. Standardem jest 7200 obrotów/min (w laptopach 5400 obr.min). W modelach z wyższej półki prędkość obrotowa może dochodzić 15000 obrotów/min.
Opinie o produktach
-1[1]
Waldek
2 lata temu
Mam bardzo dużo zdjęć na komputerze i już mi się nie mieszczą na dysku. Nie będę kupował większego dysku, a po prostu kupię dysk zewnętrzny podpinany przez USB, na który przeniosę zdjęcia. Potem będę go podłączał do laptopa, telewizora, żeby sobie pooglądać, ewentualnie nawet łatwiej będzie komuś pożyczyć, żeby sobie obejrzał. Niech dysk będzie możliwie szybki, żeby się szybko kopiowały i zapisywały dane – tak, wiem że to HDD, więc nie mogę się spodziewać nie wiadomo czego, ale żeby wyciśnięte było z tej technologii tyle ile się da. Pojemność to około 2 TB – przydałoby mi się trochę więcej, np. 4 TB, ale niestety cena jest za wysoka jak na mnie, chyba że uda się znaleźć coś w cenie tańszego (2 TB), np. w jakiejś promocji. Niech dysk będzie też w miarę odporny na wstrząsy i przenoszenia, mimo że będę starał się z nim obchodzić ostrożnie, ale wiadomo, że lepiej dmuchać na zimne.
Odpowiedz
-1[1]
Tobiasz
2 lata temu
Z tańszych 2 TB to ja bym kupił Toshibę Canvio Basics lub Seagate One Touch Portable.
Odpowiedz
Dodaj opinię do rankingu
Informujemy, iż wprowadzone przez Ciebie dane osobowe w powyższym formularzu komentarza będą wykorzystywane tylko w celu publikacji Twojej wypowiedzi na niniejszej stronie. Więcej informacji w polityce prywatności.
Pokaż więcej...
Zgadzam się na zapisywanie Cookie (możesz również nacisnąć "Krzyżyk", aby wyrazić zgodę):
Opinie o produktach